دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ |۷ ربیع‌الاول ۱۴۴۴ | Oct 3, 2022
کد خبر: 1044828
۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۶
کمپ هفت

حوزه / صادق یزدانی مدیر شبکه افق گفت: آنچه در هشت سال دفاع مقدس توسط جوانان رخ داد، شور با شعور بود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، نشست خبری مجموعه مستند «کمپ هفت» با حضور صادق یزدانی؛ رئیس شبکه افق، حجت‌الله اسحاقی؛ تهیه‌کننده مجموعه، حمید رضایی و جلیل هاشمی در شبکه افق برگزار شد. در ابتدای جلسه صادق یزدانی مدیر شبکه افق نیز در این جلسه بیان کرد: «کمپ هفت» کاری متفاوت در حوزه دفاع مقدس است. در جهان حماسه‌های ماندگار بسیار کم هستند که یکی از آنها هشت سال جنگ تحمیلی است در دفاع مقدس یک رهبر وجود داشت که مسیر را مشخص می‌کرد. امام(ره) با فرامین خود به همه اقشار شور و شعور می‌داد تا به جهاد علیه دشمن بعثی برخیزند. همچنین پیوندی که بین امت و امام(ره) وجود داشت هشت سال دفاع مقدس را از تمام جنگ‌های معاصر متفاوت می‌کرد.

وی افزود: تصویرگری ارزش‌های دفاع مقدس از وظایف رسانه است اما این رسالت باید به شکلی درست مد نظر قرار گیرد یعنی به سوژه‌های که به آن پرداخته نشده نظر کنیم. شبکه افق با همین هدف تلاش دارد آموزه‌های مد نظرش را در قالب کارهای تصویری به مخاطبان عرضه کند. یکی از این موضوعات توجه به آزادگانی است که بدون اسلحه با دشمن مبارزه کردند.

یزدانی تاکید کرد: درباره آزادگان نوجوانان، موضوع بسیار است که تهیه‌کننده مجموعه «کمپ هفت» به ۵۰ سوژه رسید، ولی در این مجموعه تنها هفت نفر از آزادگان نوجوان تصویرسازی شده‌اند. در آینده مطمئناً دیگر سوژه‌های انتخابی تهیه‌کننده نیز در قالب فیلم مستند ثبت خواهد شد.

در ادامه جلسه اسحاقی در سخنانی گفت: آزادگان نوجوان قهرمانان دیروز و امروز هستند که نامشان در تاریخ این سرزمین با افتخار برده خواهد شد. در این مجموعه تلاش کردیم زندگی آزادگان نوجوان را در زمان حال مد نظر قرار دهیم. هدف این امر نیز نشان دادن موفقیت آنها در شرایط فعلی بود. آزادگان همانگونه که در ایام جنگ از خود ایثار و فداکاری در راه وطن نشان دادند امروز نیز در عرصه‌های مختلف به کار خود ادامه می‌دهند. بزرگانی نظیر؛ جلیل هاشمی، حمید رضایی، حجت ملک، داریوش نظرزاده و .. از جمله این افراد هستند.

جلیل هاشمی، آزاده حاضر در جلسه هم در سخنانی بیان کرد: در مجموعه «کمپ هفت» حرف اسرا زده شده است البته آنچه می‌بینیم تمام حرف اسرا نیست بلکه بخشی از آن را بر می‌گیرد. زندگی هر یک از اسرا می‌تواند الهام‌بخش یک کار نمایشی باشد به‌شرطی‌که به آن با زبان فاخر نگریسته شود. رمز موفقیت فیلم‌های دفاع مقدسی رویکرد غیرکلیشه‌ای آنهاست چون در سال‌های اخیر کلیشه آسیب جدی برای کارهای دفاع مقدسی شده است. در شبکه افق تلاش شده نگاه‌های جدید و نو مد نظر قرار گیرد. برای مثال در این مجموعه جدا از انگیزه‌های دینی و انقلابی به مفاهیمی چون وطن‌پرستی هم نگاه می‌شود. خاصیت پرداخت‌های جدید و تازه به دفاع مقدس این است که تماشاگر می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند.

در انتهای این گزارش حمید رضایی دیگر آزاده حاضر در نشست بیان کرد: آزادگان آنچه را که امروز دارند از مقاومتی به دست آوردند در زمان اسارت تحمل کردند. حاج آقا ابوترابی در هدایت آزادگان نقش مهمی داشتند. وی با هدایت‌های خود به اسراء به ویژه اسرای نوجوان مسیر صحیح را نشان می‌داد. وی همیشه تاکید داشتند آزادگان در ایام اسارت باید داشته‌های علمی خود را بالا برند برای همین بسیاری از اسراء زبان‌های خارجی را در ایام اسارت آموختند.

انتهای خبر

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =