سه‌شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ |۱۲ جمادی‌الاول ۱۴۴۴ | Dec 6, 2022
حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور

دادستان کل کشور بخشنامه نحوه رسیدگی به پرونده متهمان اغتشاشات اخیر را به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری حوزه به نقل از میزان، در راستای دستور رئیس قوه قضائیه به دادستان کل کشور مبنی بر برخورد با عوامل اغتشاشات اخیر و به منظور حفظ امنیت و آرامش شهروندان و برخورد قانونی با منابع ترویج دروغ و شایعه در جامعه، حجت الاسلام و المسلمین منتظری با صدور بخشنامه‌ای به دادستان‌های سراسر کشور نحوه رسیدگی به پرونده متهمان دستگیر شده در جریان اغتشاشات اخیر را ابلاغ کرد.

در بخش نامه دادستان کل کشور به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور آمده است: مقتضی است ضمن تشکیل کمیته کارشناسی متشکل از نمایندگان مطلع و صاحب اختیار اداره اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و اطلاعات فرماندهی انتظامی و حسب مورد حراست‌های ذیربط و اخذ نظر آن کمیته، در کلیه پرونده‌ها بر اساس موازین شرعی و قانونی و با سرعت و دقت و قاطعیت رسیدگی‌ها و پیگیری‌های لازم انجام شود.

دادستان کل کشور در این بخشنامه تاکید کرده افرادی که فاقد هرگونه سابقه کیفری هستند و در پرونده آنان نیز سند، مدرک، گزارش شاهد صحنه و گزارش مأمورین انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی یا قراین اطمینان آور وجود ندارد و کمیته کارشناسی به عدم نقش آنان در اغتشاشات اظهارنظر کرده است با توجیه و ارشادات لازم آزاد شوند.

دادستان کل کشور تاکید کرده است: افرادی که باعث شهادت و یا مجروحیت حافظان امنیت و مردم شده‌اند، سرکردگان و سردستگان در میدان و افرادی که حضور آن‌ها سازمان یافته بوده، کسانی که اقدام به تخریب، تحریق اموال و اماکن خصوصی، عمومی، ادارات، بانک‌ها، پمپ بنزین‌ها، عابربانک‌ها و … کرده اند، افرادی که به مقرها و مکان‌های نظامی، انتظامی و امنیّتی حمله کرده اند، افرادی که دارای سابقه شرکت در تجمّعات و اغتشاشات دوره‌های قبل هستند، اراذل و اوباش دارای سوابق مجرمانه، فعالان در فضای مجازی که نقش برجسته در تهییج، تشویق و سازماندهی اغتشاشگران داشته‌اند و اتباع بیگانه‌ای که در اغتشاشات حضور داشته‌اند اگر پرونده اتهامی آنان دارای مستندات، مدارک و شواهد کافی است تا زمان برگزاری دادگاه و صدور حکم قطعی در بازداشت باشند و محاکمه آنان با دقت و سرعت و قاطعیت پیگیری و از دادگاه اشّد مجازات و صدور احکام بازدارنده و بدون تخفیفات درخواست شود.

در بخش دیگری از این بخشنامه آمده است: در مورد دانشجویان بازداشتی با نظر کارشناسی حراست و رئیس دانشگاه مربوطه تصمیم گیری شود و دانشجویانی که در اغتشاشات و برهم زدن امنیّت عمومی در داخل و یا بیرون از دانشگاه نقش داشته‌اند متناسب با نقش و پرونده شخصیت آنان با قرار وثیقه آزاد و یا تحت قرار بازداشت موقت باشند و سایر دانشجویان بازداشتی متناسب با نقش و پرونده شخصیت آنان با قید کفالت یا وثیقه آزاد شوند.
انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • گمنام IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  1 2
  آخه این چه مدل جزا دادنه!؟ همش بخشش عطوفت اونم با این وحشیهای داعشی که مواد میکشند و جسارت میکنند... بکشیدشون این منافقهای وحشیِ کوموله صفت رو
  • محسن IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 1
   وحشی تویی و اون اباو اجدادی که معلوم نیست توی کدوم مستراحی تو رو بدنیا آوردن باید امثال شما ساندیس خورا رو حکم اعدام بهشون بدن که انشالله در اینده نزدیک چوب نیم سوز فرو میکنیم به یه جاتون صبرکن نگاه کن بدبخت نون باروت رو بخور نه نون زانوت رو جیرخوره اویزون نظام ساندیس خور
  • ضد النفاق IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   0 0
   حیف نام محسن، چرا هویت همه رو مثل خودت می دونی؟! اگه دستگاههای امنیتی و قضایی عرضه ای داشتند، تو الآن جرات داشتی قذارتت رو بریزی اینجا؟
 • علیرضا IR ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  1 1
  شما که این بدبختا رو گرفتی، سلبریتی ها رو هم بگیر.
  • . IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   0 0
   بخت نه . عملشون بده.
 • مرتضی IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  0 0
  چرا اینقدر دوست دارید توهین کنید همیشه مستند و دلیل بیارید همراه خودتون که نابود نشید