شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ |۶ محرم ۱۴۴۶ | Jul 13, 2024
محسن قنبریان

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: ما امروز باید از صراحت و شجاعت امام (ره) در مواجهه با لیبرال ها و متحجرین الگو بگیریم.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام و المسلمین محسن قنبریان، عصر یکشنبه طی سخنانی در ششمین محفل گفت‌وگو محور فکرت که با موضوع «بازخوانی ایده ی سیاسی و فرهنگی امام(ه) در مواجهه با تحجر و تجدد» در مؤسسه شناخت برگزار شد، با اشاره به لزوم بازخوانی اندیشه و آثار امام خمینی(ره) به خصوص از سوی جریان انقلابی و حزب اللهی ابراز داشت: امام به عنوان یک فقیه و عارف و یک مرد الهی برای ساختن عصر دینی اقدام کرد و به نظر می رسد که فوق العاده در این امر موفق بوده، ضمن آن که خودش نیز حقیقتاً تجسم دین و ارزش های دینی بود.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانیه گام دوم به نکته مهمی اشاره می کنند و آن هم بحث افزایش چشمگیر اخلاق و معنویت در فضای جامعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است و این ها از برکات هدایت و رهبری حضرت امام (ره) بوده چه آن که خود این بزرگوار چه در رفتار و منش و چه در کلامش زمینه ساز اخلاق و معنویت بودند.

این نویسنده و پژوهشگر حوزوی همچنین گفت: امام (ره)، عارف و فقیهی بود که به اقتضائات روز جامعه نیز توجه جدی داشت و لذا اندیشه و سیره امام از تحجر به دور است، ضمن آن که به هیچ وجه دچار آفت های مربوط به تجدد نشد. در منشور روحانیت آخرین درد دل های امام(ره) مربوط به جریان متحجرین است که در آن جا تعابیر صریح و تندی هم دارند، ضمن آن که نسبت به جریان های لیبرال و روشنفکر هم امام صراحت بیان خاصی دارند.

وی بیان داشت: به تعبیر مقام معظم رهبری، جریان روشنفکری جامعه ما از ابتدا بیمار متولد شد، چرا که بی اعتنا به ایران و اسلام بود و در طول انقلاب اسلامی نیز دیدیم که برخی از این روشنفکران که به ظاهر با امام در مقطعی همراهی کردند، به طور جدی با فقه و احکام اسلام سر ناسازگاری گذاشتند.

حجت الاسلام و المسلمین قنبریان افزود: فقه امام (ره) باعث ایجاد انقلاب اسلامی شد و لذا پیشنهاد بنده به دوستان انقلابی این است که یک بار دیگر کتاب امر به معروف تحریرالوسیله امام را بخوانند تا متوجه شوند که فقه امام(ره) زمینه ساز انقلاب شد و این در حالی است که جریان تحجر و جریان تجدد از ایشان و راهشان جدا شدند.

وی ابراز داشت: حضرت امام (ره)، تیزترین و صریح ترین جملات را در خصوص جریان تحجر دارد به نحوی که حتی صراحت بیان ایشان در این جا شدید از جریان لیبرال هاست.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: جریان متحجر و لیبرال ها در جاهایی به نقطه اشتراک می رسند همچون بحث نفی حکومت دینی و مخالفت با آن، چه آن که در این عرصه ها به لحاظ انگیزه ها و منافع به هم می رسند، ضمن آن که باید توجه داشت گاهی اوقات افراط در یک بخش منجر به تفریط در سوی دیگر ماجرا می شود.

وی افزود: امام خمینی(ره) خورشید عالمتابی بود که با دیگران و از جمله علمای بزرگوار دیگر، تفاوت هایی داشت و آن چه ضرورت دارد این است که اندیشه و سیره و آثار امام به درستی تبیین شده و بازخوانی شود.

وی تأکید کرد: باید تاریخ شفاهی جریانات متحجر و لیبرال و تقابل آن ها با خط ناب امام (ره) گفته شده و ثبت و ضبط شود تا آحاد مردم به خصوص نسل جدید با این حقایق آشنا شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ولایت فقیه امام، مطلقه است و فهم ایشان از مساله ولایت یک مساله عمیقی است، گفت:امام، فقیه را مجری احکام نمی داند بلکه بالاتر مراد ایشان ولایت بر احکام است و خود ایشان در آثارشان تأکید می کنند که فقها دژ اسلام هستند و وقتی این گونه است باید از اسلام و احکام آن دفاع کنند.

این اندیشمند و متفکر علوم اسلامی ادامه داد: اسلام، سیستم حکومتی است که احکام، قوانین این حکومت به شمار می روند و لذا در اندیشه امام راحل، هیچ راهی برای استبداد دینی وجود ندارد. باید توجه داشت که ولایت مطلقه ای که امام می گوید به معنای نادیده گرفتن نقش مردم و خدشه بر جمهوریت نظام نیست.

وی گفت: بر اساس نگاه و اندیشه حضرت امام(ره)، ولایت مطلقه مقدم بر حق اساسی نیست و ولایت از ابتدا با مردم شکل می گیرد و اگر مردم بیعت نکنند اساساً حاکمیت تحقق پیدا نمی کند و لذا امام به صراحت به بحث اکثریت رأی مردم اشاره می کند، ضمن آن که از ولایت مطلقه دیوان سالاری حداکثری نیز در نمی آید.

حجت الاسلام و المسلمین قنبریان تصریح کرد: در سال های گذشته برخی روشنفکران از سر کج فهمی گفتند که ولایت فقیه راهی برای عرفی سازی است که منظور این ها ترویج سکولاریسم است و این در حالی است که باید مبانی ولایت فقیه به درستی در جامعه تبیین شود.

وی همچنین با بیان این که اندیشه و کلام امام کامل ترین اندیشه ها و کلام ها در نظام جمهوری اسلامی است و ما باید حلقه های خوانش آثار ایشان را راه بیندازیم، ضمن آن که معتقدم بدنه جریان حزب اللهی وقتی با امام و اندیشه و آثار ایشان به درستی و به طور کامل آشنا نباشد چه بسا دچار استفاده ابزاری و سلیقه ای از امام و نظرات ایشان شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha