جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ |۲۵ جمادی‌الاول ۱۴۴۵ | Dec 8, 2023
آیت الله محسن فقیهی

حوزه/ عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به ارتحال آیت الله صلواتی گفت: آن مرحوم مدّتی طولانی از شخصیت‌های بزرگ حوزه و شخصیتی بسیار با تقوا بود؛ به گونه‌ای که علم و تقوا در این عالم زاهد جمع بود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت الله محسن فقیهی استاد حوزه علمیه قم، در آغاز درس خارج خود در سال تحصیلی جدید که پیش از ظهر امروز در مسجد مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی برگزار شد، اظهار داشت: همه ما طلاب وظیفه داریم با تلاش و کوشش و مجاهدت‌های بسیار در تحصیل علم و معارف و نیز کسب درجه تقوا، خود را برای خدمت به اسلام عزیز آماده کنیم و تعالیم وحیانی اسلام را به خوبی فهم کنیم؛ زیرا خدمت ما به اسلام، در گرو فهم دقیق و عمل به آن است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همه ما ریزه‌خوار خوان وجود مبارک حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف هستیم، فرمودند: لازم است به مطالعه، مباحثه و تحقیق اهتمام داشته باشیم؛ و موجبات جلب رضایت حضرت علیه السلام را فراهم نماییم.

استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ارتحال آیت الله صلواتی افزود: آن مرحوم مدّتی طولانی از شخصیت‌های بزرگ حوزه و شخصیتی بسیار با تقوا بود؛ به گونه‌ای که علم و تقوا در این عالم زاهد جمع بود.

آیت الله فقیهی با توصیف مباحثه‌های آیت الله صلواتی در درس‌هایی که حاضر می شد تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر مباحثه بین طلاب کمرنگ شده است که باید برای این بحث مهم فکری کرد و طلاب عزیز خود را مقیّد به آن بدانند که ثمرات فراوانی دارد.
وی با اشاره به امضای مرجعیت و اعلمیت حضرت امام خمینی قدس سره توسط آیت الله صلواتی بیان کرد: در زمان غربت امام خمینی که کسی جرأت نام بردن از ایشان را نداشت؛ آیت الله صلواتی، در کنار افراد معدود دیگری، مرجعیت و اعلمیت امام را امضا کرد.

عضو جامعه مدرسین، با برشمردن برخی ویژگی‌های شخصیتی آیت الله صلواتی گفت: جمع علم و تقوا، فرار از شهرت و زهد بالا، از ویژگی‌های حضرت آیت الله صلواتی بود. اگر فردی منبری مطلبی ناصحیح می‌گفت، آن مرحوم همانجا صدایشان را بلند می‌کردند تا اشکال را به وی بازگو کنند؛ و همواره نسبت به انحرافات و مطالب اشتباه، حساس بود. این خصوصیات برای همه ما درس است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • 110110 IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  1 0
  خدا حفظ کند چنین علمایی را که سر موقع درس ها را شروع کردند و به بهانه تعطیلی فردا تعطیل نکردند
 • ابوسجاد IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  1 0
  ادام الله عزک سماحة الاستاذ. افدتم و احسنتم
 • فدایی ولایت IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  0 0
  قربان آقا برم با چنین سربازانی از علما که به روز و دلسوزانه صحبت می کنند