چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ | Nov 25, 2020
نشست خبری دکتر علی لاریجانی

حوزه/ رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از علل وجود چالش ها در کشور دولت پهن پیکری است که هزینه زیادی برای کشور به بار می آورد و این حجم از گستردگی منابع کشور را کاهش می دهد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، دکتر علی لاریجانی، پیش از ظهر امروز(دوشنبه، 12 آذرماه)، در نشست خبری که به مناسبت روز مجلس، با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، گفت: آیت الله مدرس(ره) یک فقیه مبرّز و اسلام شناس و فردی دردمند و آینده نگر برای توسعه کشور آن هم در شرایطی سخت که دول مختلفی ایران را اشغال کرده بودند، بود. همچنین نقش ایران در آن زمان بی بدیل بود که نامگذاری روز مجلس نیز اقدامی به جا بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه از میانه کار مجلس این موضوع مشخص بود که ایران با چالش های تقریبا مزمنی مواجه است، تصریح کرد: از این رو دوستان در پارلمان تصمیم گرفتند این چالش ها را حل کنند که یکی از علل وجود چالش ها در کشور دولت پهن پیکری است که هزینه زیادی برای کشور به بار می آورد و این حجم از گستردگی منابع کشور را کاهش می دهد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تا پایان زمان اجرای برنامه ششم باید 15 درصد از حجم دولت کم شود، اظهار داشت: حتی لازم است بیش از این ها از حجم دولت کاسته شود تا دولت با چابکی بیشتری فعالیت کند که معاونت استخدامی ریاست جمهوری در حال حل این موضوع است.

نظام بودجه ریزی کشور قدیمی است

لاریجانی با بیان اینکه نظام بودجه ریزی کشور قدیمی شده و باید بر اساس عملکرد روز باشد، عنوان کرد: دیوان محاسبات و مرکز پژوهش های مجلس در حال کار مستمر روی این موضوع هستند و طرحی به کمیسیون برنامه و بودجه داده شده است

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان نقدینگی را از دیگر معضلات کشور دانست و افزود: پیش از مشکلات اخیر ارز مسئله نقدینگی هویدا بود که مرکز پژوهش های مجلس در این باره اقدامات مفیدی صورت داد تا نقدینگی به سمت اجرای طرح های عمرانی نیمه تمام برود که در حال حاضر 3 سال است قرار شده اختیارات این طرح ها واگذار شود تا آبادانی در کشور سرعت بگیرد.

کاسپین چند میلیون نفر را درگیر خود کرده بود

وی در ادامه با بیان اینکه از سال 94 مرکز پژوهش ها درباره وضعیت بانک ها هشدار داد، اظهار کرد: برای انجام اقدامات صحیح در این حوزه تحقیقاتی صورت گرفت و مشخص شد اشکال کار به لحاظ تدوین نبوده و به منابعی نیاز دارد، برای مثال زیاد بودن نرخ سود بانکی یکی از مشکلات بانک ها است که بانک مرکزی با همکاری سه قوه در تلاش برای حل این مشکلات هستند.

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه موضوع کاسپین چند میلیون نفر را درگیر خود کرد، اظهار کرد: در این خصوص ساز و کار خاصی برای حل موضوع گذاشته شد که با زحمات زیادی همراه بود و ساده نبود

در خصوص حل صندوق های بازنشستگی هیچ تحرکی صورت نگرفت

رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به وضعیت صندوق های بازنشستگی عنوان کرد: افق آینده این صندوق ها مشخص است و مرکز پژوهش ها در حال انجام کار است و کار اولیه آن در زمان بررسی بودجه سال جاری انجام شد تا از منابع مشخصی امتیازاتیگرفته و استفاده شود اما تا این ساعت تحرکی نشده در حالی که اگر اقدامات مقتضی صورت می گرفت می توانستیم تا سال آینده وام دیگری برای حل مشکل برداشت کنیم.

وی همچنین با اشاره به بحران آب، گفت: حل این موضوع احتیاج به همراهی قوا دارد و این موضوع و بسیاری از موضوعات دیگر در کمیته های مشترک دولت و مجلس بررسی می شود.

برگزاری 28 جلسه میان دولت و مجلس برای حل چالش های اساسی کشور

رئیس قوه مقننه با اشاره به برگزاری 28 جلسه میان دولت و مجلس برای حل چالش های کشور که نیاز به قانون نداشته و صرفا سهم مشترک می خواهد، گفت: در این جلسات پیرامون مباحثی همچون فضای مجازی، بحران آب، سرمایه گذاری، آسیب های اجتماعی، ریزگردها، بازار ارز و وضعیت بانک ها بحث و بررسی صورت گرفت.

وی در ادامه با اشاره به بعد نظارتی مجلس بیان داشت: دیوان محاسبات بررسی مستمری در این خصوص داشته و 7600 گزارش حسابرسی در سطح ملی و استانی به مجلس ارائه داد که پیرامون موضوعاتی همچون صندوق ذخیره فرهنگیان و هدفمندی یارانه ها بود که برای برخی از موارد تا 2700 پرونده در دیوان تشکیل و برای 1100 پرونده رأی صادر شد که باعث شد منابع زیادی به خزانه بازگردد.

رئیس مجلس در خصوص عملکرد مجلس دهم و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: مجلس از بُعد نظارتی و تقنینی عملکرد مشخصی دارد، اما در اموری می تواند رأساً عمل کند که بار مالی نداشته باشد، چرا که در صورت ایجاد بار مالی براساس اصل 75 قانون اساسی، شورای نگهبان ایراد خواهد گرفت و نباید فراموش کرد بسیاری از چالش ها بار مالی دارد و باید با وفاق بین دولت و مجلس حل شود. به طور مثال مسائل کمبود آب، محیط زیست و دریاچه ارومیه، نیاز به سرمایه گذاری برای رفع مشکلات دارد که باید در این راستا وفاق ایجاد شود و برخی امور نیز از طریق قانونگذاری انجام می شود.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: در مجلس چند تحقیق و تفحص، سوال و استیضاح بر حسب مورد صورت گرفته و گاهی از ظرفیت ماده 234 استفاده شده که از ظرفیت این ماده در زمان استنکاف از قانون توسط دستگاه ها استفاده می شود.

تلاطم ارزی روی بسیاری از مسائل تاثیرگذار بود

لاریجانی با تاکید بر رفع مشکلات مردم گفت: بخشی از مسائل اقتصادی مربوط به مشکلات داخلی است و برخی نیز ناشی از فشارهای بین المللی بوده و در این راستا وقت گذاشته شده است تا مشکلات حل شود. به طور مثال در تلاطم ارزی اخیر نرخ دلار تا 20 هزار تومان بالا رفت و در این راستا وقت زیادی برای تعدیل نرخ ارز و ایجاد ثبات گذاشته شد و بخشی از مسائل در شورای هماهنگی اقتصادی قوا مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه تصمیمات در حال تاثیرگذاری است و نرخ ارز روند کاهش را طی کرده و هنوز این موضوع جای کار دارد.

لزوم رفع مشکلات بخش خودروسازی

وی ادامه داد: مجلس و کمیسیون های تخصصی مسائل مختلف را بررسی می کنند، به طور مثال مشکلات صنعت خودرو و قطعه سازان که افراد زیادی در این صنعت شاغل هستند، مورد بررسی قرار گرفته، چرا که عدم توجه به این موضوع به بیکاری کارگران در صنعت خودرو می انجامد، در راستا شخصاً و کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی جلساتی برگزار کرده تا وضعیت خودروسازی عادی شود. در مشکلات علاوه بر عنصر خارجی، مسائل داخلی که از گذشته وجود داشته نقش دارد، هر چند که ممکن است وظیفه مجلس رسیدگی مستقیم به این امور نباشد، اما باید مشکلات مردم حل شود.

جایگاه هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

لاریجانی درخصوص جایگاه هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع تشخیص دو وظیفه دارد، یکی از وظایف آن در زمانی است که اختلاف نظری بین مجلس و شورای نگهبان وجود داشت، ورود کند. در زمان امام خمینی (ره) براساس ضابطه ای اگر دو سوم مجلس روی موضوعی تاکید می کرد دیگر مسئله نیازی به بررسی در شورا نداشت که بعدها با تغییر قانون اساسی، این موضوع تغییر کرد و مجمع تشخیص مصلحت نظام شکل گرفت، یکی دیگر از وظایف مجمع نقش مشورتی است و مقام معظم رهبری سیاست های کلی نظام را پس از مشورت با مجمع ابلاغ می کند هر چند که وظایف جانبی نیز وجود دارد.

وی در این رابطه ادامه داد: بخش نظارتی مجمع تشخیص مصلحت نظام در زمان ریاست مرحوم هاشمی شکل گرفت و مقام معظم رهبری وظیفه نظارت بر اجرای سیاست های کلی را به مجمع تشخیص محول کردند. در این دوره نیز مقام معظم رهبری این اختیار را دادند که مجمع تشخیص هیاتی برای نظارت انتخاب کند. اشکال در روش اجرا است که این موضوع ایهام ایجاد کرده و مانند مجلس سنا شده است. این در حالی است که در ایران یک مجلس وجود دارد، بنابراین مجمع تشخیص نمی تواند قانونگذاری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هیات نظارت مجمع تشخیص می تواند موضوعات را به کمیسیون ها ارائه کند تا بررسی های لازم انجام شود و اگر مصلحت دید اجرا شود یا انجام نشود. اما مجمع تشخیص پس از طی مسیر می تواند موضوع را به شورای نگهبان واگذار کند تا براساس قانون اساسی موضوع مورد رسیدگی قرار بگیرد. در هر صورت در زمان اختلاف مجلس و شورای نگهبان، مجمع تشخیص می تواند تصمیم گیری کند.

در حال حاضر بازنگری قانون اساسی به صلاح نیست

لاریجانی درباره اینکه موضوع که پیشنهاد بازنگری در قانون اساسی و همچنین پیشنهاد تشکیل مجلس دوم مطرح شده، گفت: تقسیم بندی مجلس در برخی دولت ها وجود دارد، همچنین در قانون اساسی آمده است که متناسب با شرایط برخی امور تغییر کند، اما بنده در شرایط فعلی زمان را برای رسیدگی به امور مذکور مناسب نمی دانم، چرا که در حال حاضر با توجه به شرایط داخلی و مسئله تحریم ها، باید مسائل کشور حل شود و در حال حاضر نیز با تدبیر مقام معظم رهبری به مسائل رسیدگی می شود، به طور مثال شورای هماهنگی اقتصادی قوا ایجاد شده است.

وی گفت: باید از مقطع زمانی فعلی عبور کرد و بعد به مسایلی که مطرح شد در صورت لزوم رسیدگی کرد. به طور مثال در حال حاضر باید مشکل کارخانه ها و بخش تولید را حل کرد.

تشریح دو نظر برای افزایش حقوق‌ها

لاریجانی درخصوص انتقاداتی که نسبت به افزایش 20 درصدی حقوق مطرح می شود، بیان کرد: به نظر بنده افزایش 20 درصدی حقوق کافی نیست، اما باید وضعیت کشور را نیز در نظر گرفت. در هر صورت باید به تمامی کارگران و کارمندان توجه شود و افزایش حقوق به حالت پلکانی باشد، چرا که طبقات پایین از لحاظ درآمدی با مشکلات بیشتری روبرو هستند.

وی ادامه داد: چند نظر درباره روش افزایش حقوق وجود دارد که یک نظر دیدگاهی است که مرکز پژوهش‌ها پیرامون افزایش قیمت انرژی مطرح کرده که ما در این زمینه هنوز به توافق با دولت نرسیده‌ایم و تصمیمی نگرفته‌ایم. نظر دوم ارائه بسته‌های کمکی است که در شرایط فعلی انجام می‌شود و کارت کارمندان و کارگران شارژ می‌شود تا آنها بتوانند از این بسته‌ها استفاده کنند اما این مساله نیز همچنان کاملا قطعی نشده است.

اتحادیه اروپا براساس انتظارات عمل نکرد

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص عملکرد اتحادیه اروپا در زمینه برجام گفت: اتحادیه اروپا براساس انتظارات عمل نکرد، چرا که اروپایی ها این موضوع را مطرح کرده و اصرار کردند که با وجود خروج آمریکا از توافق هسته ای، ایران از این توافق خارج نشود و راهکارهایی در زمینه توافق ارائه کردند که گاهی تغییراتی نیز داشت و این موضوعات در ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: توافق هسته ای یک توافق بین المللی بوده اما یک عنصر مزاحم مشکل ایجاد کرد. اروپایی ها از نظر سیاسی اصرار دارند که پای توافق هسته ای هستند، اما در لحاظ اجرایی می گویند مشکلاتی وجود دارد. در هر صورت مسئله اقتصادی در دنیا به ابزار تبدیل شده، به خصوص پس از جنگ سرد این موضوعات اقتصادی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

لاریجانی با اشاره به اینکه وزیر خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده در حال مذاکره نهایی با اروپایی ها هستیم، گفت: در حال مذاکره نهایی با اروپایی ها هستند که اگر مذاکرات نهایی به نتیجه نرسد، تصمیم گیری می شود.

جمهوری اسلامی «دیپلماسی بزک» آمریکایی ها را دنبال نمی کند

وی در ادامه در پاسخ به خبرنگاری از شبکه CBS آمریکا درباره اراده ایران برای مذاکره با آمریکا، گفت: از رئیس جمهور آمریکا دو سنخ حرف شنیده می شود که بخشی جسارت به ملت ایران است البته حرف های سخیف گفتن مایه مباهات نیست و آمریکایی ها باید با پایبندی به تعهدات درست عمل می کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این شگرد آمریکایی ها است و آن ها به صورت باطنی دنبال مذاکره نیستند چنانچه روی معاهده ای که سال ها بحث صورت گرفت و در نهایت در شورای امنیت تصویب شد متعهد نماندند لذا در وهله نخست باید گامی برداشته و برجام را اجرا کنند و در حال حاضر شرایط برای مذاکره مهیا نیست و ما دیپلماسی بزک را دنبال نمی کنیم.

مصرف کردن حق خروج از برجام از سوی ایران بستگی به شرایط دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره لوایح مربوط به FATF اشاره کرد: سازوکارهای مالی اروپایی ها به خاطر فشار آمریکایی ها با سختی مواجه شده اما آن ها باید تصمیم نهایی را گرفته و ابلاغ کنند که در حال مذاکره هستند ضمن اینکه مسیر قانونی لوایحی همچون CFT و سایر لوایح مربوط به FATF در حال طی شدن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درباره ادامه حضور در برجام باید شرایط سنجیده شود که اگر خروجی ندارد در این باره تصمیم بگیریم چرا که ما نیز همچون آمریکا حق خروج از این معاهده را داریم اما مصرف کردن این حق بستگی به شرایط دارد

لاریجانی درباره مذاکرات روسای جمهور آمریکا و چین گفت: بنده در جریان ریز مذاکرات نیستم، اما اینکه از یکجانبه گرایی آمریکا جلوگیری شود، کار خوبی است.

روابط ایران و چین راهبردی است

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران با چین روابط بلند مدتی دارد، حدود 6 سال پیش به کشور چین سفری داشتم و در ملاقات با رئیس جمهور این کشور، وی به من گفت روابط راهبردی با ایران در برنامه های این کشور است و در سفر ایشان به ایران نیز روی این موضوع تاکید شد. چین کشور تاثیرگذاری است و برای تامین انرژی و سرمایه گذاری می تواند از امکانات استفاده کند و در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری کند.

افزایش قیمت حامل های انرژی تا پایان سال منتفی است

وی درخصوص افزایش قیمت بنزین گفت: فعلا بحث بالا رفتن نرخ حامل های انرژی وجود ندارد و بعید می دانم که تا پایان سال جاری قیمت حامل های انرژی تغییر کند. موضوع کارت سوخت نباید ابهام ایجاد کند، چرا که با انجام این مهم قصد جلوگیری از قاچاق سوخت وجود دارد.

طرح مباحث انتخاباتی در شرایط فعلی به صلاح نیست

رئیس قوه مقننه کشورمان درخصوص شروع فعالیت های انتخاباتی گفت: کلاً با توجه به شرایط فعلی کشور و باقی ماندن حدود یک سال و نیم تا انتخابات، ورود به این مسایل به صلاح نیست و این مباحث علاوه بر اینکه مورد انتظار مردم نیست عقلایی نیز نمی باشد و رسانه ها نیز دامن نزنند.

رفراندوم موضوعات تخصصی کار مشکلی است

لاریجانی درخصوص به رفراندوم گذاشتن بحث FATF گفت: برای موضوعات خیلی تخصصی برگزاری رفراندوم کار مشکلی است چرا که در موضوعات فنی حتی حقوقدانان در بررسی لوایح با مسئله روبرو می شوند، اما بنده مخالف موضوع نیز نیستم. در هر صورت برای بررسی موضوعاتی که به ظرافت فنی و حقوقی نیاز دارند، باید مجلس، قوه قضائیه و دولت بحث را حلاجی کنند.

وی ادامه داد: از 4 لایحه مربوط به FATF ، یک لایحه بعد از تصویب و تایید ابلاغ شده است و 2 لایحه نیز در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و یکی از لوایح که شورای نگهبان به آن ایراد گرفته، در کمیسیون برخی از ایرادات آن رفع شده و روی برخی مواد اصرار وجود دارد که بعد از بررسی مجلس، لایحه مجدد به شورای نگهبان ارسال می شود و اگر این شورا مجدداً لایحه را رد کند، برای تایید به مجمع تشخیص ارسال خواهد شد، بنابراین بن بستی در این زمینه وجود ندارد.

نباید عجولانه برای برجام تصمیم گرفت

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا هیئت نظارت بر برجام تشکیل جلسه می‌دهد یا خیر، گفت: این شورا تشکیل جلسه می‌دهد، به خاطر ندارم آخرین جلسه یک ماهه پیش بود یا سه هفته گذشته اما جلسات تشکیل می‌شود و گزارشات و تصمیماتی نیز ارائه و گرفته می‌شود و نخواهید که تصمیمات را بگوییم اما همین کافی است که بگوییم مسائل رصد می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین آقای ظریف گزارش مستمری از برجام به مجلس و کمیسیون امنیت ارسال می‌کند و مسائل در مجلس مطرح می‌شود.

 لاریجانی تأکید کرد: مسئله برجام پیچی دارد که نباید عجولانه در مورد آن تصمیم گرفت بلکه لازم است در مورد تمام ابعاد آن بحث شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: بر اساس تصمیم هیئت نظارت بر برجام است که موضوع مذاکرات آن ادامه دارد، در خصوص مسئله هسته‌ای با کشورهای دیگر در حال مذاکره هستیم و آخرین نظر اروپایی‌ها را کسب می‌کنیم که این مذاکرات به صورت تلفنی، حضوری و در سطوح مختلف انجام می‌شود، سرجمع شرایط برجام در حال روشن شدن است.

 رئیس مجلس در پاسخ به این سوالکه با توجه به  بحران‌های چند وجهی محیط زیست در کشور آیا نهایی شدن توافق‌نامه پاریس را به صلاح می‌دانید با توجه به این که برخی الحاق به این توافق نامه را ضروری دانسته و برخی دیگر معتقدند که این موضوع مغایر با منافع ملی است، گفت: این لایحه از طرف دولت به مجلس ارائه شد. مجلس آن را تصویب کرد و به شورای نگهبان رفت. اکنون کمیسیون مربوط در حال بررسی ایرادات شورای نگهبان است. این یعنی مجلس به این لایحه رای داده است. این که اختلاف نظر وجود داشته باشد اشکالی ندارد. اما این ظرفیتی است که برای آینده مفید خواهد بود، انشاالله بررسی‌ها در کمیسیون انجام شده و در صحن مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد.

تأکید بر ضرورت حریت نمایندگان

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور در پاسخ به این سوال که شفافیت در آراء مطالبه مردم است، چه اقدامی در این زمینه شده است، گفت: شفافیت باید انجام شود اما موضوع مهمتر حریت نمایندگان است، باید کاری شود تا حریت نمایندگان حفظ شود، قوام مجلس بر این است که هر کس بر اساس مصلحت کشور و با حریت اعلام نظر کند.

لاریجانی گفت: برخی نمایندگان از شهرهایی آمده‌اند که با هر اعلام نظری برایشان مشکل ایجاد می‌شود و تحت فشار قرار می‌گیرند، باید فرهنگ رفتاری تغییر کند، متأسفانه با مشکل اخلاق سیاسی در ایران مواجه هستیم. سقراط ایرانیان را با اخلاق‌ترین افراد می‌دانست، باید چنین الگویی از ایران به جای بماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سایت‌ها به نمایندگان توهین می‌شود و آنها را منافق خطاب می‌کنند، باید شرایط مناسب شود تا شفافیت آراء دنبال شود هر چند که موافق شفافیت آراء هستم اما نگرایی‌هایی در این زمینه وجود دارد.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مسئله بورسیه‌ها را پیگیری کند

وی در خصوص مشکلات پیش آمده برای برخی دانشجویان بورسیه، عنوان کرد: تا جایی که مطلع هستم مشکلات حل شده و مشکلات باقی مانده در دیوان عدالت اداری مورد پیگیری قرار گرفته و اگر دیوان حکمی در این زمینه تصویب کرده باشد از کمیسیون آموزش و تحقیقات می‌خواهیم پیگیری کند و طبق قانون مسئله برطرف شود.

شرایط امروز آمادگی پیگیری نظام پارلمانی را ندارد

دکتر لاریجانی در این باره که مقام معظم رهبری بر نظام پارلمانی تأکید کرده است، توضیح داد: ایشان در سفر به کرمانشاه این موضوع را در جمعی مطرح کردند، من هم آن را کار خوبی می‌دانم  و در مجموع مسئله را برای شرایط کشور مناسب می‌دانم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع نظام پارلمانی را از مقام معظم رهبری سوال کردم، ایشان فرمودند مثال زده‌اند و منظورشان این نبود که حتماً انجام شود، هر چند که اعتقاد دارم شرایط امروز آمادگی این را ندارد که در این زمینه کار شود.

وحدت در سطح حکومت صورت گرفته است

وی در پاسخ به این سوال که در تنگناهای کنونی، وحدت ملی وجود دارد و آیا عزمی برای حل مسائلی چون سال 88 وجود دارد، گفت: در شرایط فعلی هر گامی در زمینه وفاق در کشور به وجود آید و باعث شود نیروهای علاقمند به ایران به یکدیگر نزدیک شوند ضرورت دارد.

لاریجانی تأکید کرد: در سطح حکومت این کار انجام شده و طبق ساز و کاری که رهبری بیان داشته، سران قوا جلساتی مستمر دارند و این جلسات فارغ از نشست‌های دیگر است. در آنجا بحث‌هایی در خصوص اختلاف نظر قوا نیز مطرح می‌شود و در نهایت به همگرایی منجر می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این باره که وفاق در بین جریان‌های سیاسی افزایش یافته است، نمی‌توانم بگویم پیشرفتی داشته‌اند، باید در جریان‌های سیاسی وفاق بیشتر شود.

 لاریجانی در پاسخ به این سوال که تغییر ساختار شورای عالی امنیت ملی چه ضرورتی دارد، عنوان کرد: بحث جدیدی نیست، در گذشته نیز مطرح می‌شد و ضرورت دارد چرا که شورای امنیت سازمان ملل یکجانبه تصمیم می‌گیرد و از مرجعیت افتاده، در حمله به عراق با مصوبه شورا اتفاقی رخ نداد اما با زورگویی آمریکا شاهد حمله بودیم که ترامپ درباره آن می‌گوید 8 هزار میلیارد دلار هزینه کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان ملل و شورای امنیت آن باید مرجعیت داشته باشند و به موقع تصمیم بگیرند اما درباره یمن تصمیم نگرفت و مرجعیت آن صدمه دید از این رو هماهنگی‌هایی در منطقه به وجود آمده است که دلیل آن ضعف سازمان ملل و شورای امنیت است.

وی تأکید کرد: تغییر ساختار شورای امنیت سازمان ملل به آسانی نخواهد بود، ساختار زورگویانه در آن زیاد است و تا حل مسئله زمان می‌برد.

با تجزیه یمن مخالف هستیم

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه العالم درباره بحران یمن بیان داشت: با تجزیه یمن مخالف هستیم چنانچه با تجزیه عراق نیز مخالف بودیم و پشت دولت عراق ایستادیم تا این اتفاق نیفتد چرا که پشت این قضیه آسیب به منطقه است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8