یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ | Jul 12, 2020
امام جمعه همدان

امام جمعه همدان از عدم وجود انگیزه جدّی برای اصلاح ساختار بانکداری گلایه کرد و گفت: عدم وجود آگاهی نتیجه اش این می شود که هر نوع سودی را ربا عنوان می کنند، در حالی که صرف سود، معامله را ربوی نمی کند، به دلیل اینکه در هر معامله ای طرفین به دنبال سود هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در همدان، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله شعبانی، پیش از ظهر امروز در شورای هماهنگی بانک های استان همدان با تقدیر از زحمات فعالان در عرصه بانکداری خاطر نشان کرد: در زمینه ساختار ها و در بحث اقتصادی برخی از بانک ها وارد عرصه فعالیت های اقتصادی می شوند که ممکن است منع قانون نداشته باشد، اما ورود به آن مشکلاتی را در کشور ایجاد خواهد کرد.

امام جمعه همدان با تاکید بر لزوم حمایت از جوانان و زوج های جوان، افزود: بانک ها در پرداخت تسهیلات باید شرایطی را فراهم کنند که خصوصا زوج های جوان در دریافت وام ازدواج، کمتر با مشکل مواجه شوند.

وی با بیان این که پایان نامه ارشد خود را در زمینه موضوعات بانکی ارائه کرده است، ابراز داشت: اگر قانون عملیات بانکی کشور که برگرفته از نظریات شهید صدر در بحث بانکداری است و در سال ۶۲ مصوب شده است، مطالعه شود ایرادی به آن گرفته نمی شود. این قانون چه در بحث تخصیص منابع و چه در بحث تجهیز منابع مشکلی ندارد، اما علت این که نگاه مردم به سیستم بانکی عوض شده است مشکل در اجرا این قانون است.

نماینده ولی فقیه در همدان ادامه داد: یکی از معضلاتی که در سیستم بانکی وجود دارد و با آن مواجه هستیم، نبود آموزش صحیح در عرصه بانکداری است. زمانی که عنوان قرض باشد پای ربا نیز به میان خواهد آمد اما اگر خرید به صورت قسطی باشد این مشکلات وجود نخواهد داشت و تاثیری هم در ماهیت قرارداد ندارد اما متاسفانه نگاه مردم به دلیل نبود آموزش صحیح در جامعه این است که همه این عنوان ها قرض و ربا است.

وی اضافه کرد: وجود فاکتور صوری خود به خود ماهیت قرارداد را تبدیل به قرض می کند، چرا که پول دو طرف معامله ربا خواهد بود، اما اگر این فاکتور واقعی باشد هیچ اشکال شرعی به آن نمی توان گرفت.

امام جمعه همدان با بیان این که اگر فاکتور واقعی باشد امکان ایراد از نظر اقتصادی وجود دارد، اما از لحاظ فقهی خیر، اظهار داشت: همه جامعه باید این موضوعات را یاد بگیرند و تنها مختص به فعالان در بانک نیست.

وی رفع بسیاری از مشکلات را نیازمند بررسی در سطح کلان عنوان کرد و گفت: افراد سرمایه دار به دنبال جایی هستند که سود بیشتری به آنها پرداخت شود در حالی که پرداخت سود زیاد توسط بانک ها به تولید ما آسیب جدی وارد خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به گلایه یکی از مدیران بانک های استان از نظارت های سختگیرانه در استان همدان، یادآور شد: متاسفانه در استان همدان نظارت های سختگیرانه باعث پایین آمدن توسعه اقتصادی و ریسک پذیری می شود و این نیازمند همکاری همه دستگاه ها برای رفع مشکل است.

وی از عدم وجود انگیزه جدی برای اصلاح ساختار بانکداری گلایه کرد و با بیان این که امیدواریم انگیزه جدی اصلاح ساختارها در مسئولان ایجاد شود، اظهار کرد: عدم وجود آگاهی نتیجه اش این می شود که هر نوع سودی را ربا عنوان می کنند، در حالی که صرف سود، معامله را ربوی نمی کند، به دلیل اینکه در هر معامله ای طرفین به دنبال سود هستند.

امام جمعه همدان حمایت جدی از پژوهشگران اقتصادی را خواستار شد و گفت: در پژوهشکده قم در بحث اقتصادی پایان نامه ای ارائه شد که پس از ارائه به مجلس تبدیل به یک طرح اقتصادی شد، بنابراین اگر واقعا به این افراد توجه شود می توان بسیاری از مشکلات را از بین برد چرا که نخبه های زیادی داریم که دارای طرح ها و ایده ها خوبی برای رفع مشکلات و موانع هستند.

وی در پایان با اشاره به شعار سال، بانک ها را از عوامل توسعه تولید و درخط مقدم این جبهه دانست و گفت: خواهش من از شما عزیزان این است که تا آن جایی که می توانید یاور تولید کنندگان باشید و در جلسات که با این افراد برگزار می کنید راهکارها و پیشنهاد هایی ارایه شود تا شاهد بهبود اوضاع تولید در استان باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8