جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 14, 2020
تصاویر/ دیدار آیت الله اعرافی با آیت الله العظمی سبحانی

حوزه/حضرت آیت الله سبحانی از طرح مسئله تعطیلی پنجشنبه ها در کشور انتقاد کردند و گفتند: نباید اجازه داد که این موضوع تصویب شود؛ در این زمینه مشکلات بسیاری ایجاد می شود که باید نسبت به آن توجه داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، حضرت آیت الله سبحانی امروز در دیدار  آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه  و حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد معاون آموزش حوزه که در دفتر این مرجع تقلید برگزارشد، از طرح مسئله تعطیلی پنجشنبه و جمعه انتقاد کردند و گفتند: نباید اجازه داد که این موضوع تصویب شود؛ در این زمینه مشکلات بسیاری ایجاد می شود که باید نسبت به آن توجه داشت؛ ما نمی توانیم کارخانجات بخش خصوصی را این گونه تعطیل کرده و آنها را متضرر کنیم؛ از دیگر سوی این دو روز تعطیلی در جایی که ساعات کار مفید به حدی باشد که این دو روز تعطیلی به جایی برنخورد؛ همچنین ممکن است در سالهای آینده به هر بهانه ای ما را به سنت کشورهای مسیحی وادارند.

این مرجع تقلید در ادامه با بیان این که خوشبختانه آیت الله اعرافی مدیری روشن، متفکر و طراح هستند و امیدواریم در طراحی های خود در زمینه رشد حوزه های علمیه موفق عمل کنید. با انتقاد از تعطیلی های بسیار حوزه و دانشگاه بیان کردند: متاسفانه بهترین روزهای سال از نظر خوشی آب و هوا به دلیل تعطیلات از بین می رود که باید قدر این مسئله را دانست.

معظم له خطاب به آیت الله اعرافی یادآورشدند:روشن متفکر و طراح هستید و امیدواریم که تعطیلات در حوزه کم شود؛ تعطیلات درعید بهترین وقت درس است، ولی درس ها در دانشگاه و قم از بین می رود.

ایشان با ذکر این مطلب که نسبت به مسایلی که وهابیت مطرح می کنند در حوزه باید روشنگری شود، گفتند: فعالیت در شبکه های اطلاع رسانی و برنامه ای حوزوی مطلوب است، ولی باید این فعالیت ها در خصوص جلوگیری از رشد شبهات وهابیت و پاسخگویی به آنها تمرکز بیشتری یابد.

معظم له با اشاره به انتشار کتابی در رد عقاید شیعه با استفاده از نهج البلاغه و با اسم ایشان گفتند: آنها ترجمه این کتاب را به بنده نسبت دادند که بنده نیز ردیه کاملی در این زمینه نوشتم؛ در نقد وهابیت باید بدانیم که مرز بین وهابیت و اهل سنت را رعایت کنیم و تعرضی به اهل سنت نشود.

ایشان با اشاره به اهمیت بهبود کیفیت آموزشی در دروس حوزوی، بیان کردند: توضیحات مدیر حوزه های علمیه در زمینه برنامه جدید آموزشی و همچنین طرح راهنمای تحصیلی طلاب جالب توجه است؛ بنده نیز چند تن از طلاب مبرز را در درس اصول تعیین کرده ام که درس گذشته را برای طلاب دیگر تقریر می کنند؛ تا کنون سه حلقه ایجاد شده است و شاید امسال این حلقه را گسترده تر کنیم تا اشکالات طلاب را رفع کنیم.

معظم له بیان کرد: این شیوه آموزشی در نجف اشرف نیز مرسوم بود و وقتی که مرحوم آخوند از منبر پایین می آمد آیت الله شیخ علی قوچانی این درس را برای دیگران تقریر می کرد.

حضرت آیت الله سبحانی با ذکر این مطلب که 75 سال است که در حوزه به تدریس مشغول است، اظهارکردند: بنده از ابتدا به تدریس و نویسندگی علاقه وافر داشتم؛ دردوران جوانی به ادبیات عرب علاقه مند بودم؛ به همین دلیل تلاش کردم که به شکل خلاصه یک کتاب بلاغت بنویسم که از آیات روایات و ادبیات عرب استفاده کنیم، زیرا متن مطول یک مطلب را به حدی گسترده است که فهم آن برای اساتید و شاگردان پیچیده می شود.

ایشان با ذکر این مطلب که حوزه باید در مباحث علمی خود به نتیجه سریع تر برسد، یادآورشدند: مردم و جوانان این عصر کمتر حوصله و صبر پرداختن به مطالعات  و مباحثات طولانی را دارند و به همین دلیل باید زودتر آنها را به نتیجه برسانیم که مبلغان ونویسندگان و... به کارهای خود برسند.

معظم له عنوان کردند: امروز طلابی که به حوزه می آیند از دبیرستانی می آیند که آموزش آنها بسته بندی شده است و در حوزه نیز باید دروس را به شکلی بپیچیند که طلاب زودتر به نتیجه برسند.

ایشان یادآورشدند: اگر برنامه خوب باشد و استادان نیز دلسوزی کنند، حوزه به نتیجه بهتری می رسد؛ در گذشته طلاب فرصت بیشتری داشتند و مشکلات کمتری در بیرون از حوزه داشتند و شبهات کمتری نیز مطرح می شد که این همه وقت آنها را بگیرد.

معظم له با تجلیل از علمای مازندران بیان کردند: مرحوم ابن شهر آشوب از بزرگترین این علما است که وقتی به بغداد آمد و مباحث خود را مطرح کرد همگان را شگفت زده نمود.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

  • مرتضی AE ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
    0 1
    سلام.در روز هزاران کارمند از شهری بشهر دیگه برای رفتن به سرکار درتردد هستند و اگر ۵شنبه ها تعطیل بشه هزاران لیتر بنزین درطول روز مصرفش کمتر میشه و خیلی فواید دیگه هم داره برای اقتصاد کشور وصرفه جویی های دیگر انرژی.هم چنین با تعطیلی ۵شنبه در وزارتخانه ها وسازمانهای مرکزی که درتهران مستقر هستند تقریبا فعالیت ادارات شهرستانی بیفایده و کم اهمیت است.بعدشم اگه قرارباشه ۵شنبه تعطیل بشه ساعات کاری بقیه روزهای هفته برای کارمند اضافه میشه. ما از نمایندگان محترم میخوایم که به این طرح عاقلانه رای مثبت بدهند و درمطبوعات بصراحت رای خودشونو اعلام کنند تا ماهم بدونیم که در دور بعد باید به کدوم کاندیدا رای مثبت بدهیم. .ممنونم
  • سیدمحمد IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
    2 0
    باسلام خدمت مرجع عالیقدر آقای سبحانی که همیشه با کلام وقلمش حامی دین خدا وکشورایران بوده است تعطیلی پنج شنبه ها یعنی تولید کمتر وبیکاری بیشتر ماالی ماشا .... تعطیلی بجا وبیجا داریم
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8