دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ | May 25, 2020
حرم امام رضا ع

حوزه/ معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی ویژه برنامه‌های تدارک دیده شده جهت خدمت‌رسانی بیشتر و بهتر به زائران دهه آخر صفر در محدوده حریم و حرم مطهر رضوی را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از مشهد مقدس، مصطفی فیضی، سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی، در خصوص شیوه خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران گفت: در محدوده حریم و حرم رضوی دو برنامه شاخص اعم از خطبه شب شهادت حضرت رضا(ع) و شام غریبان طبق روال و سنوات گذشته برگزار خواهد شد.

وی با بیان این نکته که اقدامات گسترده‌ای در دو معاونت اماکن متبرکه و تبلیغات اسلامی آستان قدس مطابق دستور تولیت آستان قدس رضوی برای دهه آخر صفر در فضای حرم مطهر در نظر گرفته شده است، افزود: سیاه پوشی گسترده حرم مطهر و نیز برای نخستین بار پذیرایی در وعده‌های مختلف از زائران در ایستگاه‌های مستقر در حریم بارگاه منور رضوی از جمله برنامه‌های ما برای ایام شهادت امام هشتم(ع) و دهه آخر صفر هستند.

برپایی ۵۰ ایستگاه خدمت‌رسان به زائران پیاده

فیضی با اشاره به اینکه در این ایام دو هزار و ۵۰۰ هیئت ثبت شده وارد شهر مشهد می‌شوند و به حرم مطهر رضوی مشرف خواهند شد، بیان کرد: اهدای نذورات اعم از برنج و نمک متبرک را به این هیئات برای طبخ غذا برعهده داریم. همچنین خادمان حرم مطهر در مسیرهای مختلف خارج از شهر مثل قرارگاه ملک آباد، موکب‌هایی مردمی را جهت خدمت‌رسانی به زائران پیاده دهه آخر صفر مدیریت می‌کنند.

وی درباره کیفیت حضور هیئت‌ها در داخل حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: به جز دستگاه‎های صوتی که امکان ورود ندارند و علم‌هایی که امکان تردد زائران را دشوار می‌کنند، حضور هیئت‌ها در دوربرگردان‌ها و صحن‌ها از جمله صحن انقلاب اسلامی بلامانع است.

سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: مجموعه اماکن متبرکه در این ایام ۵۰ ایستگاه خدمت‌رسانی دایر خواهد کرد که ۱۰ ایستگاه در ورودی‌های شهر مشهد و ۴۰ ایستگاه در داخل شهر وظیفه خدمت‌رسانی و اسکان زائران را در روزهای منتهی به ماه صفر برعهده خواهند بود.

فیضی بیان کرد: طبق پیش‌بینی‌ها بیش از ۸۰۰ هزار وعده پذیرایی صبحانه، نهار و شام در این ایام توزیع خواهد شد.

سیاهپوشی اماکن متبرکه رضوی

وی به دیگر خدمات معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس اشاره کرد و گفت: همچنین در این ایام به مسافران کم بضاعتی که توانایی مالی برای اسکان در مهمانپذیرها یا محلی برای اقامت در مشهد ندارند و شب را در اطراف حرم مطهر رضوی می‌گذرانند، محل استراحت شبانه داده می‌شود.

فیضی افزود: به مناسبت شهادت حضرت ثامن الحجج(ع) و وفات رسول اکرم(ص) اماکن متبرکه رضوی با بیش از ۳۵۰۰ متر کتیبه و پرچم مزین و منقش به نام مبارک حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، به رنگ ماتم و عزا در خواهد آمد.

سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی یادآور شد: اطعام زائران و خادمین در دهه پایانی آخر صفر در میهمانسرا به صورت روزانه انجام می‌شود و پیش‌بینی شده در این ایام بیش از ۱۴ هزار و ۸۰۰ نفر از خوان با برکت حضرت رضا(ع) متنعم می‌شوند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =