پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ |۱۵ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 9, 2020
امام جمعه تبریز

حوزه / نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: انقلاب اسلامی ایران با بنیانگذاری امام راحل دو پایه اساسی دارد، مردم سالاری و التزام به شریعت اسلامی، که این دو روح و حقیقت نظام اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» در تبریز،به نقل از دفتر امام جمعه، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم، امروز در همایش تبیین معارف انقلاب اسلامی با بیان اینکه نظام مندی و انسجام بین اجزاء و داشتن بعد عملی از مهمترین خصوصیات یک مکتب است، گفت: نظام اسلامی در مکتب امام خمینی(ره) نظام عدل، ایمان، عقل، آزادگی و مردم گرایی است و استقلال ملی و رد نظام سلطه بین‌المللی در مکتب امام بزرگوار ما ریشه‌های عمیقی دارد.

امام جمعه تبریز افزود: امام بزرگوار ما با ارائه مکتب سیاسی اسلام، خط بطلان بر همه تلاشهای فرهنگی و سیاسی دشمنان اسلام در طول یک قرن و نیم گذشته کشید که سعی داشتند اسلام را به کلی از عرصه زندگی جامعه بیرون رانده و با طرح نظریه‌ی جدایی دین از سیاست، دینداری را فقط پرداختن به عبادت و اعمال شخصی قلمداد کنند.

وی با بیان اینکه حذف اسلام از صحنه سیاست جهان، کشورهای اسلامی را عرصه غارتگری ها و تاخت و تازهای سیاسی و نظامی قرار میداد، گفت: در حقیقت انقلاب اسلامی در عصر غربت دین که دین به عنوان مخدّر جامعه معرفی می شد، به وقوع پیوست و شعار ضرورت مهندسی دین در حیات فردی و اجتماعی بشر را سرلوحه خویش قرار داد و الگوی خود را بعثت پیامبر(ص) در صدر اسلام و رسالت خود را نیز رسالت انبیاء معرفی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص انقلاب اسلامی گفت: معظم له می فرمایند عین همین بعثت با یک تفاوت در جامعه ما و در زمان ما به وجود آمده است، آن تفاوت این است که بعثت آن روز به معنای بیدار شدن یک انسان و پیغمبر شدن او بود و در بعثت امروز دیگر رسالت در آن نیست بلکه بعثتی در راستای بعثت پیغمبر است؛ یعنی همینطور که پیغمبر اسلام وقتی مبعوث شد جامعه زمان خودش را بیدار کرد. ما امروز یک بار دیگر با ندای پیامبر، با فریاد بعثت رسول گرامی بیدار شدیم.

نماینده ولی فقیه در استان با تحلیل نهضت انبیاء تعلیم معارف، جهان بینی، مقررات و احکام الهی، تربیت و تزکیه مردم و رشد دادن و شکوفا ساختن استعدادهای آنان برای اداره خویش، مدیریت بالفعل جامعه و تشکیل و اداره نظام حکومتی را از اهداف انبیا برشمرد و گفت: شک نداریم که انقلاب اسلامی مثل بعثت و پیام نبوت منطبق با قوانین آفرینش و خواست و اراده الهی است و ملت ایران در مبارزه خود همچون مسلمانان صدر اسلام با ایثار و فداکاری همان هدف را تعقیب کردند.

امام جمعه تبریز ادامه داد:  ملت ایران در مبارزه خود با غلبه بر خط کفر، الحاد، طغیان، شیطنت، پیروزی حق بر باطل را آشکار ساختند.

وی تاکید کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب بیان فرموده اند این انقلاب بی نام امام در هیچ جای جهان شناخته شده نیست. همچنین متفکران را به استنباط کلام امام راحل دعوت نموده اند، معظم له فرموده اند که من مطالبم را از اندیشه امام یعنی صحیفه و وصیت نامه امام برگرفته و می گیرم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه مکتب امام خامنه ای باز تفسیر مکتب امام راحل و مکتب امام راحل همان مکتب انقلاب اسلامی است و مکتب انقلاب اسلامی همان مکتب اسلام در عصر کنونی است، ادامه داد: مکتب امام راحل مرجع مکتب امام حاضر است و اندیشه موفق امام خامنه ای در طول این سی سال و هم مبانی ولایت فقیه و حجیت کلام ولایت را به ما بیان میکند.

امام جمعه تبریز با یادآوری اینکه این محوریت  به معنای کنار گذاشتن اندیشه های دیگر نیست، گفت: محوریت ولایت و حجیت ولایت است و اینکه اندیشه ولایت در انتهای همه اندیشه ها و اجتهادها و جمع بندی کننده همه نظرات و به معنای واقعی آن فصل الخطاب است.

وی در ادامه با بیان اینکه صدور بیانیه گام دوم انقلاب توسط حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای عزیز ، آغاز بازگشت به مکتب انقلاب است، گفت: در واقع این برگشت به مکتب انقلاب اسلامی تضمین کننده حل مسائل جاری و ارتقای تعالی فرهنگی کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم ادامه داد: بیانیه بسیار متمدنانه رهبری برای پیگیری خواسته انقلاب بر اساس مکتب امام است و حقیقت انقلاب اسلامی در گام دوم بیشتر نمایان می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان تاکید کرد: نکته شکوهمندی که در بیانیه مشاهده می‌شود ثبات گفتمانی این نوشته پس از قریب به شصت سال نجواهای انقلابی توسط امام و هسته نخبگان و شاگردان متنوع پیرامون او تا امروز است.

امام جمعه تبریز از دانشجویان، طلاب، علما و متفکران دانشگاهی و حوزوی خواست: در راستای بیانیه گام دوم انقلاب با ایجاد امید به آینده و عزم و اراده‌ برای رسیدن به آرمان بزرگ انقلاب یعنی «ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی گام های موثر بردارند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =