سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ | Jan 19, 2021
حجت الاسلام و المسلمین عبادی

حوزه/ نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: دولت های مختلفی آمده‌اند و رفته‌اند اما در هر مقطعی و به هر اندازه که از جهت دیپلماسی، از در قدرت وارد شدیم، قدرت های قوی در مقابل ما کوچک شدند.

به گزارش خبرنگار «حوزه» در بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی، صبح امروز در دیدار با آقایان دکتر رحیمی گرجی مشاور وزیر و پیرپیران رئیس اداری نمایندگی های داخل کشور وزارت امور خارجه اظهار کرد: ما گاهی در بعضی نظریه های دیپلماسی احساس می کنیم که پندار افراد بر این است که اگر با بعضی از دولت های به اصطلاح قوی کنار بیایند، خواهند توانست در پای قدرتِ آن ها به صورت نسبی قدرتی در سطح بین الملل کسب کنند، اما به نظر ما این اشتباه است.

وی تصریح کرد: ما با همه ی دنیا، غیر از آنهایی که دزدهای بین المللی هستند، باید رابطه داشته باشیم که در این خصوص ابتدا اولویت را به کشورهای منطقه، کشورهای مسلمان و کشورهایی که انگیزه ای برای عدالت خواهی دارند، اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: آنچه را که بعضی ها به تصور می خواهند از قدرتمندها، قدرت کسب کنند، اشتباه است، زیرا قدرت در ارتباط با آن ها نیست بلکه اگر دیپلماسی های ما با کشورهای منطقه، کشورهای مسلمان و کشورهایی که در سطح جهان حالت عدالت طلبی دارند، قوی شود، این عین قدرت است و آن زمان خواهد بود که قدرت های قوی در مقابل ما کم می آورند.

امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه دستگاه دیپلماسی باید به مانند یک درخت ریشه دار ارتباط با کشورهای منطقه و مسلمان را حفظ و تقویت کند، گفت: قدرت هایی که ما به آن ها می گوییم قدرت های بزرگ، از خود چیزی ندارند زیرا آنها با شیطنت هایی که دارند از ملت های ضعیف استفاده می کند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی مطرح کرد: اگر چنانچه ما ریشه ها و نفوذ معنوی و فرهنگی که در شرق و غرب داریم را تقویت کنیم، قدرت های بزرگ در مقابل ما کوچک خواهند بود و راهش نیز این است و تجربه نیز همین را نشان داده است.

وی گفت: دولت های مختلفی آمده‌اند و رفته‌اند، اما در هر مقطعی و به هر اندازه که از جهت دیپلماسی، از در قدرت وارد شدیم، قدرت های قوی در مقابل ما کوچک شدند، اما هر زمانی که به سمت خود آن ها رفتیم، طلبکار درآمدند، لذا باید حواسمان جمع باشد و بدانیم که ثقل فعالیت خود را با چه کشورهایی داشته باشیم، برنده هستیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اضافه کرد: دیپلماسی ها گرچه یک سیستم سیاسی است، اما نباید راهکارها را تنها منحصر در ارتباطات سیاسی دانست.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی ادامه داد: باید بر روی مسائل اقتصادی، ارتباطات بین المللی، فرهنگی، انواع و اقسام علل و عوامل در ارتباطات اجتماعی، جنبه های علمی، فرهنگی، عقیدتی و ... دیپلماسی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید سیاست گذاری ما در تمامی جهات و رشد اقتصادی، فرهنگی و انقلابی باشد، گفت: باید ساز و کاری را ترتیب دهیم که از این فرصت ها استفاده کنیم زیرا به غیر از چند کشور متکبر که غالبا همین کشورهای غربی هستند باقی دنیا بسیار به ما علاقه مند هستند.

امام جمعه بیرجند بیان داشت: خیلی جاها ممکن است که برخی کشورها بترسند و دوستی خود را اظهار نکنند اما اجمالش این است که اغلب کشورها ایران را به عنوان یک نقطه ی عطف برای استقلال کشورها می دانند، لذا باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

انتهای پیام/ب

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8