دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ |۵ شعبان ۱۴۴۱ | Mar 30, 2020
سید ابراهیم رئیسی

حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: قاچاق خنجری است که از پشت به تولید می‌خورد و تولیدکننده را مایوس می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، امروز در نشست با معاونان دستگاه قضا، در جهت تحقق شعار سال که از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان جهش تولید نامگذاری شد، اظهار کرد: این شعار نه فقط در ضمن سخن، بلکه در همه زوایای اجرایی و تقنینی و قضایی کشور باید جایگاه خود را باز کند و قانونگذاری‌ها و اجراییات مبتنی بر تحقق این شعار باشد و دستگاه‌های نظارتی و قضاوتی هم در جهت تحقق این شعار حرکت کنند.

وی تحقق این شعار را یک ضرورت جدی برای کشور عنوان کرد و افزود: شعار اعلام یک نیاز برای کشور است که باید تمامی ظرفیت‌ها و دلسوزان و فرهیختگان تلاش کنند که این شعار تحقق پیدا کند و قطعا جهش تولید برای اینکه به صورتی باشد که در زندگی مردم حس و ملموس شود، نیاز به کار و تلاش و جدیت دارد.

رئیس قوه قضائیه یکی از الزامات تحقق شعار سال را همکاری همه بخش‌ها در کشور عنوان کرد و بیان داشت: همکاری، هماهنگی و همراهی همه دستگاه‌ها در کشور می‌تواند در جهت تحقق شعار سال کمک جدی داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه باید چرخ‌های تولید به صورت جهش فعالتر شود، به مقدمات لازم در این زمینه اشاره کرد و افزود: از جمله این مقدمات، برداشت غل و زنجیرها از چرخ‌های تولید در کشور است، باید هیچگونه مانعی پیش پای تولید کننده نباشد و نظام کسب و کار در کشور رونق داشته باشد.

وی ادامه داد: هر مشکلی که برای نظام تولید و کارآفرین مانع ایجاد می‌کند، باید رفع شود، پس یکی از وظایف مهم این است که موانع تولید برداشته شود تا تولید کننده احساس کند که یک زمین باز برای جهش کردن در این میدان دارد و این جهش را هم خود و هم مردم کاملا بتوانند لمس کنند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در کشور نقدینگی کم نداریم، گفت: این نقدینگی باید با سیاست‌های درست به سوی تولید هدایت شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: اگر نقدینگی به سوی تولید هدایت نشود، مصیبت‌های بسیار اقتصادی برای کشور ایجاد می‌کند و هدایت نقدینگی به سوی تولید، می‌تواند چرخ‌های تولید را بیشتر به حرکت درآورد.

وی اظهار کرد: در سال گذشته چند ابربدهکار بانکی را پای میز محاکمه آوردیم و قبل از اینکه در دادگاه محکومیت پیدا کنند، اول پول‌ها و اموالشان توسط قضات گرفته و به بانک‌ها و بیت المال مسترد شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید: این نکته مهمی برای بانک‌ها است که تسهیلات به سراغ تولید کننده برود نه افرادی که بخواهند دلالی و سوداگری کرده و نظام کسب و کار و تولید و همچنین نظام بانکی را با مشکل مواجه کنند.

وی بیان داشت: بانک‌ها مشکلات جدی داشتند و می‌گفتند میزان بالایی از پول‌های ما دست افرادی است که حاضر نیستند بدهند، با پیگیری دستگاه قضایی این کار انجام شد. نباید به جای اول بازگردیم و باید تلاش شود این پول‌ها به سمت تولید، رونق تولید و جهش تولید برود و مردم نیز آن را حس کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی یکی از موانع جدی تولید را قاچاق کالا عنوان کرد و افزود: قاچاق خنجری است که از پشت به تولید می‌خورد و تولیدکننده را مایوس می‌کند. به هر دستگاهی مراجعه کنیم و بپرسیم که مبارزه با قاچاق کالای شما چگونه بوده یک آماری ارائه می‌دهد و این آمارها همه درست است. وقتی به آمارها نگاه می‌کنیم می‌بینیم همه فعالیت کردند، ولی در بازار می‌بینیم کالای قاچاق به وفور پیدا می‌شود. این آمارها غلط نیست؛ اما سئوال این است که آیا این آمارها با هم جور در می‌آید؟ آنچه باید اتفاق بیفتد مبارزه با قاچاق سازمان یافته است که امر بسیار مهمی است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در رابطه با مبارزه با قاچاق کالا، افزود: حتما لازمه مبارزه با قاچاق کالا این است که باید سامانه‌هایی به صورت هماهنگ در بخش‌های مختلف گمرکات، نظام پولی و بانکی، وزارت اقتصاد و دارایی و بخش‌های نظارتی فعال شود و این سامانه‌ها با هم لینک شود به نحوی که بتوان مرزها و شرایط بازار را کنترل کرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته گزارشاتی در ارتباط با تولید در حوزه نساجی و لباس، داشتیم که تولیدکننده‌ها می‌گفتند اتفاقی افتاده که احساس می‌کنیم الان نسبت به تولید ما بیشتر توجه می‌شود، چون فیتیله قاچاق کالا پایین آمده است و کار ما بیشتر رونق پیدا می‌کند، در برخی کسب‌ها این اتفاق افتاده است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: در هر کسبی این اتفاق بیفتد و صاحبان این حرفه اعلام کنند در حرفه ما اتفاق جدیدی افتاده است و احساس می‌کنیم تولید در این میدان بازار و رونق خود را دارد و جهش اتفاق افتاده است، این نشانه  موفقیت ما در مبارزه ما با قاچاق کالا است. اگر تولید کننده این احساس آرامش را نکند معلوم می‌شود که در این قضیه همچنان نیاز به کار است.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: یکی از شاخصه‌های مهم موفقیت در مبارزه با قاچاق کالا اعلام تولیدکنندگان و کارآفرینان دایر بر این است که امروز تولید ما بازار و خریدار و میدان دارد.

وی با بیان اینکه واردات بی رویه یکی از موانع جدی برای رونق و جهش تولید است، تصریح کرد: حتما مساله واردات بی رویه باید در دستور کار بخش‌های نظارتی قرار گیرد و دولت پیگیری جدی کند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: سازمان‌های نظارتی مثل سازمان بازرسی کل کشور دنبال کنند که شاهد واردات بی رویه در کشور نباشیم.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موانع جدی برای تولید بروکراسی است. باید همه کاری کنیم که نظام اداری پیچیده‌ای که تولید کننده را دچار مشکل می‌کند کنار گذاشته شود و امر کار افرینی و تولید باید تسهیل شود.

وی افزود: امیدواریم در سال جاری در ارتباط با جهش تولید بخش‌های نظارتی در دستگاه قضایی با همکاری دستگاه‌هایی که در این میدان مسئولیت اصلی را بر عهده دارند یعنی دولت کار را دنبال کنند به نحوی که در همین ابتدای سال آثار اجرای این شعار و عملیاتی شدن آن هم برای مردم و هم مسئولین روشن باشد.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: در سال گذشته چند ابربدهکار بانکی را پای میز محاکمه اوردیم و قبل از اینکه در دادگاه محکومیت پیدا کنند اول پول‌ها و اموالشان توسط قضات گرفته و به بانک‌ها مسترد شد. این نکته مهمی است برای بانک ها، که تسهیلات به سراغ تولید کننده برود نه افرادی که بخواهند دلالی و سوداگری کنند.

وی بیان داشت: عزیزان ما مشکلات جدی در بانک‌ها داشتند و می‌گفتند میزان بالایی از پول‌های ما دست افرادی است که حاضر نیستند بدهند، با پیگیری دستگاه قضایی این کار انجام شد. نباید به جای اول بازگردیم، باید تلاش شود این پول‌ها به سمت تولید، رونق تولید و جهش تولید برود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: یکی از موانع جدی تولید قاچاق کالا است، قاچاق خنجری است که از پشت به تولید می‌خورد و تولیدکننده را مایوس می‌کند. به هر دستگاهی مراجعه کنیم که مبارزه با قاچاق کالای شما چگونه بوده آماری ارائه می‌دهد و این آمارها همه درست است. وقتی به آمارها نگاه می‌کنیم می‌بینیم همه فعالیت کردند، ولی در بازار می بینیم کالای قاچاق به وفور پیدا می‌شود. این آمارها غلط نیست سوال این است که این امارها با هم می‌سازد؟ آنچه باید اتفاق بیافتد مبارزه با قاچاق سازمان یافته است.

رئیس قوه قضائیه افزود: حتما لازمه مبارزه با قاچاق کالا این است که باید سامانه‌هایی به صورت هماهنگ در بخش‌های مختلف گمرکات، بخش‌های نظارتی و ... فعال شود، این سامانه‌ها با هم لینک شود به نحوی که بتوان مرزها و شرایط بازار را کنترل کرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته در ارتباط با تولید در حوزه نساجی و لباس تولیدکننده‌ها می‌گفتند اتفاقی افتاده که احساس می‌کنیم الان نسبت به تولید ما بیشتر توجه می‌شود، چون قاچاق کالا فیتیله اش پایین آمده است و کار ما بیشتر رونق پیدا می‌کند، در برخی کسب‌ها این اتفاق افتاده است. در هر کسبی این اتفاق بیافتد و صاحبان این حرفه اعلام کنند در حرفه ما اتفاق جدیدی افتاده است و احساس می‌کنیم تولید در این میدان بازار و رونق خود را دارد و جهش اتفاق افتاده است این نشانه مبارزه ما با قاچاق کالاست.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بیان داشت: قاچاق نباید برای قاچاقچی صرف کند. این نیاز به این موضوع دارد که دستگاه قضا، مجموعه اجرایی و قانون گذاری در سه حوزه کار جدی انجام دهند.

وی گفت: جهش تولید به پشتوانه کار علمی و کاری که از یک جزمیت علمی برخوردار و همراه با یک عزم عملی باشد. همراه با یک عزم و دوراندیشی و نگاه به اینده و رونق تولید و اقتصاد در کشور باشد، باید نسبت به تکانه هایی که دشمن ایجاد می کند اقتصاد ما تکان نخورد.

رئیس قوه قضائیه ضمن تقدیر از همکاران قضایی در نقاط مرزی و بندری و حوزه مبارزه با قاچاق کالا، ادامه داد: می خواهیم در این حوزه کار متفاوتی از سال گذشته صورت بگیرد/امروز نیازمندیم تصمیمی متفاوت برای تحقق شعار سال صورت بگیرد و این امکان پذیر است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در بخشی از اظهاراتش گفت:در ارتباط با موضوع کرونا در روزهای اول مسئله ماسک، کالای پزشکی و مواد ضدعفونی کننده موجب گله مندی مردم بود.

وی افزود: همه بسیج شدند و مردم به میدان آمدند، برخی کارخانه‌ها فقط برای تولید ماسک خط تولید خود را تغییر دادند. الان وضعیت ما با وضعیت آغاز این مشکل کرونا قابل قیاس نیست.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در این بسیج که مردم پای کار آمدند کمبود این کالا وضعیتش متفاوت و در خیلی حوزه‌ها مرتفع شده است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: کرونا مثال روشنی است که می‌توانیم از ظرفیت‌ها استفاده کنیم و در جهت رفع مشکلات آن‌ها را به کار بگیریم.

انتهای پیام/

نظرات

  • محمدعلی IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
    1 0
    سلام علیکم خدا قوت بر مرد جهادی و خدمتگزار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران -واقعا با جلوگیری از قاچاق شاهد رشد اقتصاد خواهیم بود-تورم مهار می شود-اشتغال زایی رشد می کند و دهها خاصیت دیگر...

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =