چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 12, 2020
کتاب

حوزه/ معاون صدای رسانه ملی با بیان اینکه در شرایط کنونی کتاب محبوب ترین میهمان نورزوی خانواده‌ها خواهد بود، از تلاش شبکه‌های رادیویی برای ارائه برنامه‌هایی با موضوع کتاب و کتابخوانی سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، حمید شاه آبادی، معاون صدای رسانه ملی اظهار کرد: امروز حوزه فرهنگ از سواد سطحی و فاقد تعمق رنج می‌برد و کوچک انگاری حوزه فرهنگ از استفاده بی رویه از فضای مجازی و تقلیل مطالعه و کم حوصله گی نسل جوان نشات می‌گیرد لذا بزرگان و فرهیختگان این حوزه باید با ترویج مطالعه و حراست از آن تلاش کنند تا  فرهنگ، ذیل سیاست و اقتصاد تعریف نشود.

معاون صدای رسانه ملی، با توجه به اقدامات شبکه‌های رادیویی در حوزه کتاب، تصریح کرد: هم اکنون رادیو فرهنگ و شبکه‌های دیگر، بخش هایی جدی درباره کتاب دارند و در سال گذشته نیز اقدام نوینی با محوریت معرفی کتب فاخر در قالب برنامه «صد ثانیه با کتاب» انجام شد.

وی افزود: با توجه به شرایط خاص جامعه و اقامت اجباری خانواده‌ها در منزل، برنامه «صدثانیه با کتاب» با رویکردی نوین ضمن معرفی کتاب های جذاب و خواندنی، بسترهای لازم برای عرضه غیرحضوری کتاب به مخاطبین را نیز در دستور کار خود دارد.

وی با اشاره به راه اندازی پایگاه کتاب گویا، عنوان کرد: آنچه که رادیو به آن افتخار می‌کند حضور صداپیشگان حرفه ای و نیز آرشیوی مملو از تولیدات رادیویی ارزشمندی است که گویندگان و نویسندگان، خلق کرده اند. در حال حاضر در پایگاه کتاب گویا که از سامانه ایران صدا در دسترس شنوندگان است بیش از ۲۵۰۰ نسخه کتاب گویا در دو قالب «روایی» و «نمایشی» مورد استفاده دهها هزار نفر از علاقه‌مندان است و همه روزه آثار جدیدی هم به آن اضافه می‌شود .

شاه آبادی گفت: برنامه «صد ثانیه با کتاب» به گونه ای طراحی شده است که در هر قطعه صد ثانیه ای،  یک عنوان کتاب و در طول روز ۱۰ عنوان کتاب ارزشمند در زمینه‌های مختلف و با سلایق گوناگون به شیوه جذاب و با زبانی شیوا از شبکه‌های رادیویی معرفی می‌شود.

وی یادآور شد: این برنامه به ترویج فرهنگ‌ کتاب و کتابخوانی می‌پردازد و پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح در همه شبکه‌های سراسری رادیو، تعداد کتاب‌های معرفی شده طی یک سال به ۳۶۰۰ عنوان برسد.

معاون صدای رسانه ملی، معرفی کتاب‌های فاخر حوزه‌های مختلف را از اهداف محوری برنامه «صد ثانیه با کتاب» برشمرد و افزود: معرفی کتاب در قالب چهار گروه و در 10 موضوع تنظیم شده است. در گروه نخست، کتب دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، معارف اسلامی، ولایت فقیه و رهبری معرفی می شود. دسته دوم با عنوان کتاب‌های «کودک و نوجوان» شامل داستان کودک، رمان نوجوان، کتاب های مرجع و دائره‌المعارف‌ در این حوزه است.

وی با بیان این مطلب که کتاب‌های کمک آموزشی و منابعی که وجه تجاری دارند در این برنامه معرفی نمی‌شود، گفت: گروه سوم کتاب‌های حوزه «ادبیات و هنر» است که شامل رمان‌های تألیفی و ترجمه فاخر، همچنین موضوعات اختصاصی هنر و ادبیات خواهد بود و گروه چهارم نیز به کتب عمومی در حوزه‌های تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و آموزشی اختصاص دارد. 

معاون صدای رسانه ملی گفت: خوانش بخش برگزیده کتاب که با دقت کارشناسی انتخاب می شود امکان شناخت مخاطبان از محتوای کتاب را فراهم می سازد، ضمن آنکه دیگر مشخصات کتاب از جمله نام مؤلف و مترجم، ناشر، نوبت چاپ و نیز موفقیت های اثر در رویدادهای کتاب محور در اختیار شنوندگان قرار خواهد گرفت. همچنین شنوندگان در صورت تمایل به تهیه کتاب می توانند با ارسال کد کتاب به شماره پیامک اعلام شده، کتاب انتخابی را به صورت غیرحضوری از انتشارات مربوطه تهیه کنند.

شاه آبادی خاطرنشان کرد: مؤلفان و ناشران برای پیوستن به برنامه «صد ثانیه با کتاب» می توانند از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۶ اقدام کنند.

گفتنی است، به منظور مشارکت حداکثری در این طرح مؤسسات انتشاراتی سروش، انقلاب اسلامی، شهید کاظمی، به نشر و محراب قلم آثار خود را با ۱۵ تا ۲۰ درصد تخفیف به متقاضیان عرضه می‌کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8