یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 7, 2020
چله عظیم قرن

حوزه/ امروز در شبکه های اجتماعی با توجه به همزمانی وضعیت بحرانی کرونایی و  ایام ماه پرفضیلت شعبان و رمضان، توصیه ها و پیشنهادات مختلفی را می شنویم، چله ی عظیم قرن! از جمله کلیدواژه ای است که این روزها مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری«حوزه» از اصفهان، امروزه در شبکه های اجتماعی و با توجه به همزمانی وضعیت بحرانی کرونایی و  ایام ماه پرفضیلت شعبان و رمضان، توصیه ها و پیشنهادات مختلفی را می شنویم، چله ی عظیم قرن! از جمله کلیدواژه و پویش هایی است که این روزها بسیار در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

چله ی عظیم قرن چیست؟ میشه نظرتون را راجع به چله ی عظیم قرن بفرمایید؟ ببخشید! این چله ای که در حال نشر هست و همگی از آن دم می زنند واقعیت داره؟ یعنی با این اتفاق بزرگ، فرج امام زمان رقم می خوره؟ سوالات فوق و سوالاتی از این دست، را مکررا در شبکه های اجتماعی شاهدیم .

برای پاسخ بررسی موضوع چله ی عظیم قرن، به سراغ جوادحیدری، کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی رفتیم و نظر او را این درباره جویا شدیم.

وی با بیان اینکه پیرامون این بحث ذکر چند نکته لازم است، گفت: نخست آنکه برخی بر  آن شده اند تا برای رفع گرفتاری ها و هم چنین امر فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، از نیمه ی شعبان تا ۲۴ ماه مبارک رمضان به مدت چهل روز زیارت عاشوراء بخوانند و سپس چهل بار دعای فرج بخوانند.، نام این طرح را «چله ی عظیم قرن» نهاده اند.

حیدری ادامه داد: نکته ی دوم اینکه  اصل «چله گرفتن» به معنای «مراقبت چهل روزه از خود برای زمینه سازی جهت دریافت فیوضات الهی و حکمت ربوبی» مورد  اشاره ی روایات آل الله علیهم السلام و علمای بزرگوار  می باشد.

امام باقر علیه السلام می فرماید: «مَا أَخْلَصَ الْعَبْدُ الْإِیمَانَ بِاللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَرْبَعِینَ یَوْماً أَوْ قَالَ مَا أَجْمَلَ عَبْدٌ ذِکْرَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَرْبَعِینَ یَوْماً إِلَّا زَهَّدَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِی الدُّنْیَا وَ بَصَّرَهُ دَاءَهَا وَ دَوَاءَهَا فَأَثْبَتَ الْحِکْمَةَ فِی قَلْبِهِ وَ أَنْطَقَ بِهَا لِسَانَه‏»؛ «هیچ بنده ای ایمان خود به خدا را در چهل روز خالص نگرداند، مگر آن که پروردگار، او را نسبت به دنیا کم توجه کرده و دردها و درمان ها را نشانش خواهد داد. سپس، حکمت در قلب او استوار شده و زبان خود را نیز به حکمت خواهد گشود».  (۱)

کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی عنوان کرد: نکته ی سوم آن است که خواندن زیارت عاشورا و قرائت  دعای «اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن» بسیار مطلوب و در کنار تلاش و کوشش، برای بر آورده شدن حاجات موثر است.

وی تصریح کرد: نکته ی چهارم آن است، وظیفه ی ما شیعیان در زمان غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، «انتظار فرج» و تلاش برای به وجود آمدن «شرائط ظهور» آن منجی عالم بشریت است و هیچ دستوری به صورت خاص برای امر ظهور به ما نرسیده است.

حیدری در توضیح نکته ی پنجم، عنوان کرد: استناد به روایت «فضل بن ابی قره» که اشاره به برداشت عذاب از بنی اسرائیل بعد از چهل روز ناله و گریه و توصیه به این عمل برای رسیدن امر فرج، به خاطر ضعیف بودن سند این روایت، امر صحیحی نیست.

کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در بیان نتیجه اذعان داشت:  چله ی عظیم قرن، به صورت خاص، هیچ مستند روایی ندارد، ولی با وجود روایات کلی در مورد سفارش به دعا و زیارت و همچنین موضوعیت عدد چهل، اشکالی ندارد و  حتما در کنار تلاش و کوشش و استفاده از موهبات طبیعی، برای رفع گرفتاری ها مؤثر خواهد بود، اما در رابطه با فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف توجه داشته باشیم، وظیفه ی ما منتظر حقیقی بودن است و امر  فرج به دستور الهی و بعد از آمادگی جامعه ی جهانی اتفاق خواهد افتاد و نباید انتظار داشته باشیم بعد از هر حرکت معنوی، ظهور اتفاق بیفتد.

گفت وگو:سیدامیر حسین ابطحی

نظرات

 • افشین اسکندری IR ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  5 13
  این حرف شما نشان خاص دشمنی شماها با امام زمان رو نشان میده ، چنانچه بسیار روایت داریم از چهارده معصوم که برای فرج مهدی عج بسیار دعا کنید و فرج او را بخواهید تا حضرت تشریف بیارن، حضرت ریول فرمودند خدا لعنت کند کسانی را که احادیث ما را به شکل دیگری و تحریف شده به مردم بگویند و در حرف ما اهل بیت شک کنند
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
   5 4
   حتما ادعا می کنی که امام زمان را شما فقط می شناسی ؟
  • حمید IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
   0 0
   دعا کردن بسیار بسیار مطلوب است ،اما نه میتونیم و نه اجازه داریم از خودمون یه چیزی دربیاوریم و گردن روایات بذاریم. تا خودمون را اصلاح نکنیم امر فرج حاصل نمیشه ، اولین قدم اصلاح اینه که اگر کسی مخالف ما بود سریع انگ کفر و الحاد و دشمنی با دین را بهش نچسبونبم. مثل همینجا که بعضی چون نظر کارشناس را قبول ندارند سریع اون را دشمن اهلبیت معرفی میکنن در ضمن ایشون نگفتند دعا نکنید که حدیث اکثروا الدعا به تعجیل الفرج را برا کولوندنشون لقلقه زبون کردید ،
 • بصیر IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  0 3
  متاسفانه نظرات کارشناس مسائل مهم دینی وخصوصا بحث مهدویت سرشار از نپختگی ودر حاله ای از سیاست زدگی است ...کاش کسی پاسخ میداد که میتوانست افکار عمومی جهان اسلام در این رابطه را قانع کند...
 • سید مهدی IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  0 0
  متاسفانه پاسخ کارشناس اصلا پخته و دقیق نیست. و اکثروا الدعاء بتعجیل الفرج، فان ذلک فرجکم. برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید، چرا که گشایش و فرج شما نیز در همان است. الشیخ الصدوق، کمال الدین، باب 45، حدیث چهارم. اهمیت و ارزش دعای تعجیل فرج به نحوی بارز مورد تاکید قرار گرفته است. این حدیث نشان می دهد که دعای تعجیل فرج نزد خداوند و ولی اعظم او، علیه السلام، بس مهم است و سخت بدان عنایت دارند; و به همین دلیل نیز شیعیان خود را به آن «امر» فرموده اند. بنابراین دوستداران و شیعیان آن حضرت نیز باید به آن عنایت و التفات کنند و بنگرند این موضوع چه بسیار نزد مولایشان دارای اهمیت و ارزش است، پس آنان نیز همان قدر بدان اهمیت دهند. نکته دیگر در این زمینه خود موضوع «امر» امام است. این امر، علاوه بر آنچه گفتیم (یعنی نسبت به اهمیت «مامور به ») که، نسبت به اهمیت «آمر» نیز باید مورد توجه و عنایت شیعیان و علاقه مندان امام عصر، عجل الله تعالی فرجه، قرار گیرد. همان گونه که در قسمت دوم این نوشتار هم متذکر شدیم، این امر از طرف انسانی معمولی بیان نشده (که در آن صورت، تلقی «امر» نیز از آن به عمل نمی آید)، بلکه از طرف حجت بالغه حق، خلیفه مطلق پروردگار و امام زمان و زمین صادر شده است. آیا اهمیت و بزرگی این «آمر»، دلیل بر اهمیت و عظمت «امر» او نیست؟! قطعا هست. از این گذشته، گرچه ممکن است «امر» امام معصوم در حدیث مزبور، از دیدگاه فقهی حمل بر استحباب شود نه وجوب; (3) اما از دیدگاه اخلاقی، محبتی و معرفتی، واجبتر از آن چیست؟ مگر می شود کسی به امام زمان خود معرفت و محبت داشته باشد و از کنار امر و دستور او براحتی بگذرد؟! اساسا آیا «بنده » و «محب »، اهتمام و شانی جز اطاعت از «مولا» و «محبوب » خود دارد؟ هرچه این ارادت، شناخت و محبت بیشتر و عمیقتر گردد، بی تردید انسان را در اطاعت از مولای خود، جدیتر و کوشاتر می کند. معرفت و شناخت عمیق، این تلقی را در ضمیر آدمی به وجود می آورد که امر امام معصوم و حجت خدا، امر خود حضرت حق است. کسی که خدای متعال و حجت بالغه او را بشناسد، در می یابد که «امام »، «لسان اله » و زبان خداست. پس امر او، امر خداست; بلکه باید گفت این امر خداوند است که از زبان ولی او بیان شده است. به هر روی، این حدیث نشانگر اهمیت و ارزش فوق العاده دعای تعجیل فرج نزد خداوند و ولی اعظم اوست.
 • سید احسان IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  4 0
  سلام علیکم ببخشید پس اکثروا الدعاء بتعجیل الفرچ ... که امام زمان فرمودند چی ؟ بله قرار نیست در پایان چله ای ظهور شود اما اولا دعا وظیفه ی ماست و ما کاری با نتیجه نداریم ثانیا به قول فرمایش خود حضرت به نیت تعجیل در فرج میخوانیم نه اینکه حتما بعدش فرج شود لطفا متن کارشناس عزیز را اصلاح و کامل بفرمایید یا علی مدد در پناه امام زمان باشید
 • عاشق منجی IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  1 0
  کی گفته این روایت ضعیف هست چرا‌عوض همراهی سنگ اندازی میکنید
 • سید IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  5 0
  سلام تایید کارشناس سایت خبرگزاری حوزه علمیه: تایید چله ی زیارت عاشورا و دعا برای فرج از نیمه شعبان تا ۲۴ ماه رمضان ادمین : فقط کاملتر میکنیم فرمایش ایشان را؛ امام زمان فرمودند:  أَكْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِيلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِكَ فَرَجُكُم مأخذ: مکيال المکارم في فوائد الدعاء للقائم (جلد 1) بله قرار نیست در پایان هر حرکتی معنوی حتما ظهور محقق شود اما اولا طبق کلام امام زمان دعا برای تعجیل در فرج وظیفه ی ماست و ثانیا به قول فرمایش خود حضرت به نیت تعجیل در فرج میخوانیم نه اینکه حتما بعدش فرج شود و ثالثا به قول فرمایش خود شما که فرمودید برای دفع بلا میشود خواند، ما هم برای دفع بلای عظمی غیبت کبری میخوانیم و رابعا امام هادی درباره وظیفه شیعه در دوران غیبت فرمودند : عليکم بالدّعاء و انتظار الفرج مهج الدعوات، ص 414 و خامسا ...فَإِنَّ ذَلِكَ فَرَجُكُم‏، پس طبق فرمایش خود امام زمان با دعای زیاد قطعا هم در فرج ما و هم در فرج امام زمان تعجیل خواهد شد یا علی مدد در پناه امام زمان باشید
 • سلام IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  4 0
  با سلام در متن و نظر استاد همه جوانب و به صورت مستدل بیان شده است
  • سید IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
   0 0
   سلام خبر در انتهای پیام ایشان آمده : د، اما در رابطه با فرج امام زمان ... ایشون ففط انتظار رو فرمودن و دعا رو نفرمودن در حالی که امام هادی فرمودند علیکم بالدعاء و انتظار فرج یعنی دعا امر و دستور اهل بیت است و وظیفه ی ماست و باعث تعجیل در فرج است به فرموده امام زمان پس به کارشناس محتزم بگویید پاسخ را کامل بفرمایند و این نکته را اضافه کنند حتما ممنون یا علی مدد
 • محیا IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  0 0
  سلام! این‌ کلیپ‌ این بزرگوار در مسجد جمکران، جناب آقای مهدوی ارفع، میزان شبهات رو صد برابر کرد. واقعا چرا برای یه حرکت خالصانه میاییم‌ حکایت‌ گاو‌ بنی‌اسرائیل‌ می‌شیم؟ حرکت شما که خیلی اسیب‌رسان‌تر هست. ما قرار بود دز چله‌نشینی‌ای که این همه از علما و فضلا و ... سفارش بهش شده شرکت کنیم، نهایت‌ فرج آقا نشد خودمون به یک تعالی روحی‌ای حتی ۱درصد رسیدیم که قبل این چله‌ نبویم. یکم بزرگ‌ بشیم لطفا! نخوایین‌ برا دیده شدن هر حرکتی انجام بدیم. التماس تدبر
 • حمید IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  2 0
  با سلام خدمت استاد عزیز بعد چهل سال هنوز مرکز واحد که نقش مرجعیت در مسائل مهدویت رو ایفا کنه نیومده که زیر نظر بزرگان دین باشه تا هر ننه قمری بلند نشه یه چله در بیاره از جیبش. درسته چله چیز خوبیه ولی عالم دینی باید چله بده نه هر کسی چرا کسی که انواع گناهان رو میکنه ادعای اینو داشته باشه که با یه چله که توش کارای مستحب هست میتون به امامش نزدیک بشه و یا ظهور رو نزدیک کنه اصل ترک گناهه متاسفانه عده کمی اهمیت میدن دیدم در نظرات افرادی حدیث در مورد اهمیت دعا در باره فرج و کمک به حضرت خوندن خب صحیح اما همون که گفتم، کار وقتی دست عالمان دینی نباشه، جامع و کامل نیست خب به روایات دیگه که اهل البیت علیهم السلام دارن که بهترین وسیله کمک به امام زمان علیه السلام تقوا و ترک گناه و پاکیه چرا توجه نمیشه. کسی که همسرش رو آزار میده هزار رابطه آلوده داره چشمش کنترل حلال و حرام نداره این چطور ادعای یاری امامشو داره عجیبه بخدا به قول شهید آوینی معروف منکر شده و منکر معروف مسحبی که سر مستی بیاره و مانع وظیفه اصلی بشه منکره
  • سید احسان IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
   1 1
   سلام علیکم بزرگوار هر امری جای خودش را دارد ترک گناه جای خودش نماز جای خودش اخلاق جای خودش دعا برای فرج هم جای خودش در کل انجام واجبات و ترک محرمات و دعا برای فرج هم واجب است چون امر اهل بیت است وقتی روحانیت کاری در این مورد نکرده است طبعا خود مردم آتش به اختیار دست به کار شده اند ممنون یا علی مدد
  • مهدی IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
   0 0
   آفرین احسنت کسی با اصل دعا کردن مشکلی نداره اصلا دعا کردن وظیفه است اما فقط دعا کردن وظیفه نیست، باید در کنار دعا کردن به وظایف دیگه از جمله ترک گناه و ایجاد آمادگی برای یاری امام زمان هم پرداخت
 • جواد حیدری IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
  1 0
  سلام به همه ی سرورانی که ذیل مطلب حقیر، مطالب مفیدی را مطرح فرمودند. خواهش می کنم کل مطلب را با دقت مرور بفرمایید تا برخی نقاط ابهام، واضح شود. اصل دعا و چله در مطلب مفروغ عنه گرفته شده است و بدان تصریح و تاکید. مساله در آسیب زایی این اتفاقات در برخی مردم است که باید گوشزد شود. و سند روایت مربوط به بنی اسرائیل علاوه بر مرسل بودن، ضعف راوی را هم تحمل می کند. تشکر از همه ی ارادتمندان آستان مقدس آل الله علیهم السلام. اللهم عجل لولیک الفرج
 • محمدی IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
  0 0
  چله عظیم قرن بایدبه نیت تعجیل درفرج خوانده شود به کلمه تعجیل دقت کنیدوهیچکس ادعانکرده که بعدچهل روزحضرت ظهورمیکنن ولی مابرای تعجیل این امردعامیکنیم بخوان دعا که دعااثردارد
 • سلام IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  1 0
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • علی IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  0 0
  ‌دوستان عزیزبحث روخیلی شلوغ نکنیم اولاکلیت موضوع یک دعای دسته جمعی برای ظهوره که دعاازطرف خود حضرت امام عصرسفارش شده ثانیاماکه بادعانمیخوایم ونمیتونیم خدارومجبوربه ظهورکنیم پس دعاوظیفه ماست اجابت شدن یانشدن باخداوند،ضمنااگر بعدازچله وامثال اون ظهوراتفاق نیفته مردم که طلبی ازخداندارن که چرا اجابت نشد،حداقلش اینه که شروع خوبیه برای ارتباط باامام زمان علیه السلام#یاعلی#
 • ابطحی IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  1 0
  با سلام حضرت استاد در این متن ضمن تاکید و تایید اصل دعا به برخی آسیب های احتمالی هم اشاره فرموده اند. تشکر از روشنگری خبرگزاری
 • خادم الحسین IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  1 0
  با تشکر از استاد حیدری ان شاء الله در مراحل مختلف زندگی و بدون حاکم شدن احساسات با معرفت افزایی و استفاده از نظرات کارشناسان دین بتوانیم خودمان را از طوفان ها و شبهات رهایی دهیم.
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  1 0
  نظرات که راجع به این مطلب گذاشتن نشون میده خیلی از مراجعین خبر اصلا مطلب رو نخوندن و یا تفکیک علمی مطالب رو متوجه نمیشن چون در مقابل چیزی که کارشناس رد نکرده موضع گرفتن برا اثبات خلاف اصل مطلب بیان شده
 • سایکولوژیست US ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  من که پسندیدم
 • الگو IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
  0 0
  این تبادل نظرها مبارک است و موجب رشد. به جای خبرهای کسل کننده و تکراری در خبرگزاری حوزه از این سنخ مطالب بگذارید تا نکته ای بیاموزیم
 • آلمانی DE ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
  1 0
  با سلام خدمت هموطنان عزیز ما که در پالتاک از استاد یاسین(حیدری) بهره ها بردیم خدا حفظشون کنه

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =