جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ | Nov 27, 2020
مصاحبه با آیت الله خاتمی

حوزه/اگر به آنچه درباره حج و مناسک آن گفته شود، به درستی از آن استفاده کنند بسیاری از مشکلات جهان اسلام برطرف خواهد شد، اما متاسفانه شاهد این هستیم که در برنامه‌ریزی برخی حکام کشورهای اسلامی هدف جدی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه،  آیت‌الله سید احمد خاتمی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ادامه برگزاری  سلسله برنامه‌های میعاد با عرفه از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، ویژه برنامه شهادت امام محمدباقر (ع) که عصر امروز به صورت مجازی برگزار شد، به تبیین حج در نگاه اهل بیت علیهم السلام پرداخت و یادآور شد: اگر تمام اسلام بخواهد در یک کتاب خلاصه شود، آن کتاب قرآن است. و تمام اسلام اگر بخواهد در یک انسان خلاصه شود، آن انسان امام معصوم علیه السلام است. و اگر بخواهیم تمام اسلام را اگر در عرصه مناسک و اعمالی که باید انجام داده شود، خلاصه کنیم آن در یک عمل خلاصه خلاصه می‌شود که آن عمل حج است.

وی افزود: حج عبادت بزرگی است، زیرا جنبه عبادی و معنوی آن بسیار بالا است، در تک تک مناسک حج قربت الی الله وجود دارد، حتی اگر حلق راس را بدون قربت الی الله انجام دهید، آن عمل مشکل پیدا می‌کند، پس جنبه عبادی و جنبه معنوی حج بسیار دقیق و گسترده است که  به حاج و معتمر گفته می‌شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در حج عمل اقتصادی به نفع منافع جهان اسلام وجود دارد، مسئله قربانی و کفارات را از جمله این موارد دانست که در عرصه مناسک حج تدارک دیده شده است.

وی تصریح کرد: اگر به آنچه درباره حج و مناسک آن گفته شود و به درستی از آن استفاده کنند بسیاری از مشکلات جهان اسلام برطرف خواهد شد، اما متاسفانه شاهد این هستیم که در برنامه‌ریزی برخی حکام کشورهای اسلامی هدف جدی در این زمینه وجود ندارد.

 آیت‌الله خاتمی از حج به عنوان یک عبادتی سیاسی هم یاد کرد و ادامه داد: حج  یک عبادت سیاسی هم هست، برائت از مشرکان در متن حج قرار دارد. خدا و رسولش از مشرکان بیزارند، از برکات انقلاب اسلامی و تدبیرامام راحل عظیم شان، احیای این سنت الهی و برائت از مشرکان بود. در کنار این مسئله زیارت و بیعت امام و رهبر جامعه اسلامی و نظام اسلامی را داریم که همه اینها از مناسک حج است و باعث تقویت جامعه اسلامی می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8