سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ | Jan 26, 2021
آیت الله سید محمد تقی مدرسی

حوزه/ آیت الله سید محمد تقی مدرسی از علمای عراق خواستار ایجاد توازن میان هیجان و حکمت در تمامی موضع گیری ها و اقدامات شد.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه»، آیت الله سید محمد تقی مدرسی از علمای عراق خواستار ایجاد توازن میان هیجان و حکمت در تمامی موضع گیری ها و اقدامات شد.

ایشان در سخنرانی هفتگی خود که به صورت تلویزیونی پخش شد، گفت: امام حسن مجتبی (علیه السلام) در تحکیم حکمت در جامعه نقش بزرگی داشته اند، ایشان حکمت را در میان امت تثبیت کردند و صلح آن حضرت ماننده قیام برادر بزرگوارش امام حسین (علیه السلام) موجب حفظ اسلام شد و جامعه اسلامی را از نابودی نجات داد. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) در همین راستا فرمودند: (إمامان قاما أو قعدا)، «امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام) هر دو امام هستند، چه قیام کنند یا قیام نکنند».

آیت الله مدرسی ادامه داد: شناخت حکمت در اسلام امری ضروری است تا بتوانیم در شرایط مختلف موضع گیری مناسبی داشته باشیم و در صورت نیاز به حکمت یا هیجان و احساسات روی بیاوریم. صلح و آرامش داخلی مسئله ای است که خداوند سبحان در کتاب خداوند به آن دستور داده و فرموده: «ادخلوا فی السلم کافة»، این مسئله ضامن بقای امت و استمرار آن است.

عراق به صلح و آرامش داخلی نیاز دارد

این عالم عراقی در بخش دیگر سخنان خود اشاره کرد: بعد از چهل سال از جنگ ها، فاجعه ها و مصیبت ها، عراق به صلح و آرامش داخلی نیاز دارد تا قدرت خود را باز یابد.

ایشان بیان داشت: از صلح امام حسن مجتبی (ع) با دشمنان خود در شرایط کنونی نکات زیر را می توان نتیجه گرفت: اول: در سخنرانی باید از زبان درگیری و تلخ کم کرد و از به کار بردن کلمات ناپسند خودداری شود و به جای آن از ادب والای اسلامی در سخنان نقادانه و اختلافات استفاده کرد. دوم: باید به دنبال یک هدف والا برای تمامی عراقی ها بود؛ هدفی که عراقی ها آن را هدف والای خود در زندگی بدانند. این هدف باید در سازندگی عراق و رشد و توسعه علمی، کشاورزی و صنعتی آن تجلّی یابد؛ چرا که عراق نیاز دارد که بر مرکب تمدن سوار شود. این امر زمانی تحقق می یابد که تمامی عراقی ها برای آن دل بسوزاند و تلاش کنند. لذا همگی باید این روحیه را در سخنان رسانه ای، فرهنگی و دینی خود ترویج دهند.

سیاستمداران عراقی برای رشد و توسعه عراق، نقشه راه عملی ترسیم کنند

آیت الله مدرسی در پایان سیاستمداران عراقی را به ترسیم نقشه راه عملی برای رشد و توسعه عراق و عدم ماندن در گام های ابتدایی دعوت کرد و گفت: این امر از طریق تلاش برای رشد علمی عراق، توسعه بخش کشاورزی و صنعتی و برقراری روابط خارجی بر اساس تفاهم و همکاری و دوری از درگیری امکان پذیر است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

  • محمّد CA ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
    0 0
    احسنتم حفظكم المولی
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8