چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ | Jan 27, 2021
تلویزیون اینترنتی اربعین

حوزه/ تا وقتی تبلیغ دین خداوند به دست عالمان بوده است، عموما سعی شده به دور از خرافه‌گویی، شریعت‌زدایی، نقل خواب و حکایات غیرثابت، غلو و آسیب‌هایی از این قبیل باشد.

به گزارش خبرگزاری حوزه متن کامل یادداشت آیت الله ابوالقاسم علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، خطاب به صداوسیما در خصوص تدوین شیوه نامه نقل کرامات، بدین شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

شیوه‌نامه نقل کرامات و روایت در صداوسیما تدوین شود. (توصیه‌ای که قاعدتا شنیده نخواهد شد!)

واقعش این است که با ورود جمعی از اعزه، این‌جانب قصد گذاشتن این یادداشت را نداشتم. اما برخی مطالب به قدری بر حقیر فشار آورد و به جانم افتاد که تصمیم گرفتم به برخی نکات اشاره کنم:

۱. دین خدا در طول تاریخ در سایه تلاش‌های عالمان بزرگ حفظ گردیده است و البته در کنار هدایت عالمان آنجا که نیازی به ذوق، شعر و مرثیه‌سرایی بود شاعرانی و مداحانی به ضرورت و ندرت و با کنترل عالمان غیور به مرثیه‌سرایی و شعرخوانی می‌پرداختند. لکن هرگز اجازه نداشتند از خطوط قرمز در حضور عالمان تخطی کنند (داستان تذکر شدید میرزای بزرگ به آن روضه‌خوان در این‌باره معروف است).

۲. تا وقتی تبلیغ دین خداوند به دست عالمان بوده است، عموما سعی شده به دور از خرافه‌گویی، شریعت‌زدایی، نقل خواب و حکایات غیرثابت، غلو و آسیب‌هایی از این قبیل باشد.

۳. این محدودیت محمود و میمون، حساب‌ناشده نبوده است. عالمان دین به خوبی می‌دانستند به گونه‌ای باید تبلیغ کنند که گمراه‌کننده و خلاف واقع نباشد و بهانه به دست بهانه‌جویان ندهند. مگر نه این است که قرآن می‌فرماید : “راعنا” نگویید که اهل سخره شما را مسخره می‌کنند و با تبدیل آن به “راعینا” اسباب خنده خود و تمسخر شما را فراهم می‌کنند. از این جهت وظیفه مبلغ تنها کلام حق گفتن نیست، حتی مقصد حق داشتن هم کافی نیست، بلکه باید به گونه‌ای مدیریت کرد که بهانه به دست اهل باطل هم ندهد.

۴. به نظر می‌رسد این محدودیت امروزه برای برخی مبلغان، مداحان، مسؤولان مربوطه و … پدیده مهمی نیست. لذا ثابت بودن، راست بودن و بهانه به دست بدخواهان ندادن در اولویت ایشان قرار ندارد و نتیجه‌ی آن، این شده که برخی از نامهربانان به حوزه، روحانیت و تراث شیعه به همه آنچه ما حفظش را لازم می‌دانیم، حمله می‌کنند و عمده استشهاد خود را نیز قطعه‌هایی از گفته‌ها و رفتارهای غیر قابل دفاع بخشی از همین واعظان و مداحان قرار داده‌اند (در این‌باره می‌توان به پنج کلیپی که از حقیر با عنوان “آسیب‌شناسی خرافه‌زدایی” و “رسالت روحانیت در فهم و تبلیغ دین” منتشر شده است، مراجعه کرد).

۵. مسئولان صدا و سیما، تولیت‌های اماکن متبرک و مسئولان تبلیغات قاعدتا باور دارند که در طول ۴ دهه اخیر به قدری نیروی قابل در حوزه برای تبلیغ دین تربیت شده که می‌توان از آنها استفاده کرد بدون آن‌که به برخی آفات مبتلا شد. اما گویا مثَل روزگار ما مثل باغبانی شده که میوه خوب تولید کرده اما نمی‌خواهد یا نمی‌تواند از این میوه‌ها بهره کافی ببرد!

۶. مناسب است علی‌الحساب به حضراتی که در مراکز عام چون صدا و سیما و حرم‌های متبرک، به مداحی یا تبلیغ می‌پردازند تذکر جدی داده شود که از نقل هرگونه خواب، قصه غیرمستند، نقل کرامات برای افراد و نقل روایت ضعیف و مستعد برای سوءاستفاده، بپرهیزند. در این‌باره می‌توان شیوه‌نامه‌ای متین و محکم تهیه کرد.

۷. واضح است که عرضه مطالب فوق به معنای نادیده گرفتن زحمات مثبت افراد نیست و هرگز نباید ناموجه و غیرضرور، زخمی بر اعتبار افراد وارد کرد.

اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین و لا تجعلنا ممن نحسب اننا نحسن صنعا.

مدرس حوزه علمیه قم

ابوالقاسم علیدوست».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

نظرات

 • رسول ملکیان اصفهانی IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  5 0
  سلام جناب استاد آیت الله علیدوست زید عزه و حجج و آیات اسلام ومسلمین. چنین امرمهمی یعنی کارشناسی وتبیین دین( قرآن وعترت) ؛ و مدیریت شبکه های دینی مثل صدا ی قرآن و شبکه قرآن ؛ و راه پیدائی حجج و آیات عظام به صدا وسیماست که باید آئین نامه دقیق وشرایط وضوابط داشته باشد. شما نگاه کنید به این دو رسانه تخصصی قرآن (یعنی صدای قرآن و شبکه قرآن) که مدیریت و محتوای آن امروز چه وضعی دارد.؟؟؟ دراین دو رسانه تخصصی مهم دینی و قرآنی ضعیفترین چهره از قرآن و عترت ارائه می گردد. این دو رسانه پایتخت ظاهر الفاظ قرآن یعنی قرائت و حفظ و مسابقه و سطوح نازل آن شده است.شما نگاه کنید به جدول پخش این دو رسانه درامسال وسالهای گذشته تا متوجه شود چه وضعی است.؟ دو رسانه ای که دراین شرایط میلیاردها هزینه دارد چه خروجی برای جامعه اسلامی و جمهوری اسلامی و امت اسلام دارد.؟؟؟؟شما فهرست کسانیکه به عنوان مهمان و کارشناس دراین دو رسانه حضور دارند را بررسی کنید. درحوزه با برکت قم که حاصل جهاد اکبروعظیم علمی و خون شهدا و مکتب امامین انقلاب اسلامی است ؛ صدها استاد تراز اول قرآن در رشته های مختلف قرآن و علوم قرآن وتفسیر قرآن و رابطه علم وقرآن وجود دارد . این دو رسانه چقدر ازاین اساتید استفاده می کند. آیا نباید حداقل درشبانه روز شش ساعت بحث جدی تفسیر دراین دو رسانه ارائه گردد. آیا بحث قرآن و علوم سیاسی نباید دراین رسانه بیش از هزار ساعت بحث گردد؟ به عنوان نمونه فهرست کوتاهی از این مباحث را عرض می کنم: الف.(درحوزه اعتقادی) ۱.قرآن و معرفت شناسی ۲.قرآن وهستی شناسی ۳.قرآن و انسان شناسی ۴.قرآن و خداشناسی ۵.قرآن و اسماء الهی ۶.قرآن و صفات الهی ۷.قرآن وتوحیدشناسی ۸.قرآن و عدل شناسی ۹.قرآن وافعال الهی ۱۰.قرآن و انبیاء شناسی (عام) ۱۱.قرآن و پیامبراسلام (ص) نبوت خاصه ۱۲.قرآن و هرکدام ازپیامبران(خاص) ۱۳.قرآن وقرآن شناسی ۱۴.قرآن و امام شناسی( امامت عامه) ۱۵.قرآن وامام علی (ع) (امامت خاصه) ۱۶.قرآن و معادشناسی. ۱۷. قرآن و ادیان الهی ۱۸.قرآن و ادیان غیرالهی ۱۹.تاریخ اعتقادات ۲۰.اعتقادات معاصر ب. حوزه اخلاق دین (بسیارمفصل است) ج.حوزه اعمال و احکام( بسیاربسیارمفصل). د.قرآن وعلم ۱.قرآن و اقتصاد ۲.قرآن و جامعه شناسی ۳.قرآن و علوم طبیعی ۴.قرآن و تعلیم و تربیت و.... هرکس به مسئولین دسترسی دارد به فریاد این دو رسانه برسد. یا علی
 • احمد IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  3 0
  آیا آقای مصباح در موقع غسل چشمانش را باز کرده است این وهن شیعه است چرا آقای صدیقی مواظب نیست ایشان چه هدفی داشتند؟البته اینجا همه در حال مسخره کردن هستند من روحانی نیستم اما از این مسخره کردن ها ناراحت هستم دین خدا بازیچه نیست اگر شما حوزویان به داد اسلام نرسید چه کسی به داد اسلام می رسد دین خدا حاصل خون پاک سیدالشهداء زجر و رنج امامان معصوم و خون دل های نبی اکرم است
 • IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  0 2
  شما جرات گذاشتن کامنت ها را ندارید
 • ع IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  0 0
  متاسفانه خط مشی جناب آقای صدیقی همین نقل قول های ضعیف است و سالهاست در منابر و تلویزیون در حال ترویج خواب و رویاء و قصه و.... است.
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8