پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ | Apr 15, 2021
image.png

حوزه/ باید به‌گونه‌ای با مردم رفتار کنیم که حضرت زهرا(س) از ما راضی باشند که اگر ایشان راضی باشند، پیامبر(ص) راضی هستند و اگر پیامبر(ص) راضی باشند، خداوند راضی خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله رضا استادی در جلسه عزاداری ایام فاطمیه که در موسسه طلوع مهر قم و به‌ صورت مجازی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، گفت: واضح است که تشکیل چنین جلساتی به این خاطر است که ما جایگاه این بانوی عظیم و اهل‌بیت(ع) را بشناسیم و هر چه شناخت زیادتر شود، محبت بیشتر شده و هر چه محبت بیشتر شود، اطاعت بیشتر خواهد شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: هدف اصلی اطاعت است و هر چه بیشتر بشناسیم و محبت داشته باشیم، بیشتر اطاعات می‌کنیم، برای شناخت حضرت زهرا(س) راه‌های بسیاری است، اول مراجعه به قرآن که آیاتی وجود دارد و می‌توان به آن‌ها استناد کرد.

وی گفت: از سوی دیگر حضرت رسول اکرم(ص) و حضرت علی(ع) و علمای شیعه و سنی ایشان را معرفی کرده‌اند و باید به این مسائل رجوع کنیم تا آن شخصیت عظیم را به‌خوبی بشناسیم.

آیت الله استادی تأکید کرد: در تعریف قرآن و اهل‌بیت(ع) مثل ما نیست که جانب انصاف را کنار گذاشته باشد، بلکه آن چیزی که وجود دارد را بیان می‌کند، ما در تعریف‌ها و یا انتقادهای خود آنچه هست را نمی‌گوییم و عادلانه رفتار نمی‌کنیم و حق مطلب را نمی‌گوییم و گاهی کمتر گاهی بیشتر می‌گوییم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: وقتی حضرت علی(ع) خواستند مالک اشتر را معرفی کنند فقط یک جمله گفتند و فرمودند مالک برای من مثل من برای پیامبر(ص) است، این‌یک جمله است اما دنیایی معنی و حرف دارد و در معرفی افراد مبالغه نشده است.

وی با اشاره به آیه تطهیر گفت: این آیه مربوط به حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) و حسنین(ع) است و در مورد شخصیت حضرت زهرا(س) سخن گفته است و هیچ جای شک و شبهه ندارد، مفهوم آیه تطهیر این است که می‌گویند این اهل‌بیت(ع) معصوم‌اند و نباید این را دست‌کم گرفت.

آیت الله استادی گفت: جملاتی که از پیامبر(ص) در مورد حضرت زهرا(س) مطرح می‌شود باید خیلی دقت کنیم که ایشان چه چیزی می‌خواست بگویند آن‌هم این‌گونه کوتاه، که باید به این مسائل دقت کرده و به‌خوبی نیز به نسل آینده منتقل کنیم.

وی با قرائت روایتی گفت: حضرت رسول اکرم(ص) دست حضرت زهرا(س) را گرفتند و فرمودند فاطمه پاره تن من است و هرکسی ایشان را آزار دهد من را آزار داده است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی دیگر از پیامبر(ص) گفت: ایشان می‌فرمایند که محبوب‌ترین خانواده من پیش من حضرت زهرا(س) است و این نشان می‌دهد که چه جایگاهی آن حضرت دارند.

آیت الله استادی تصریح کرد: این سخنان پیامبر(ص) تعارف نیست و مثل صحبت ما نیست که همین‌طور حرفی را بزنیم، حال سؤال اینجاست که فاطمه(س) محبوب‌ترین و عزیزترین است و هر کس ایشان را اذیت کند پیامبر(ص) را اذیت کرده است، چرا پیامبر(ص) این‌ها را می‌فرمایند و چرا اصرار دارد؟

وی گفت: خود علمای تسنن مکرر در مکرر گفته‌اند که رسول خدا(ص) وقت نماز صبح که می‌شد به درب خانه حضرت زهرا(س) می‌آمدند و می‌فرمودند الصلوة و آیه تطهیر را می‌خواندند، این کار پیامبر(ص) برای چه بود؟ می‌خواستند معرفی کنند؟ خوب یک‌بار دو بار کافی بود اما چرا پیامبر(ص) تأکید داشتند؟ و تا ۱۷ ماه عنوان‌شده که پیامبر(ص) این کار را می‌کردند که بیش از ۵۰۰ روز می‌شود و پیامبر(ص) این کار را می‌کردند که مردم بدانند حضرت زهرا(س) معصوم است و اگر اختلافی پیش آمد و اتفاقی افتاد هر چه حضرت زهرا(س) بگویند آن درست است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: باید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که حضرت زهرا(س) از ما راضی باشند که اگر ایشان راضی باشند، پیامبر(ص) راضی هستند و اگر پیامبر(ص) راضی باشند، خداوند راضی خواهند بود و باید مراقب باشیم و زندگی‌هایمان را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که مطابق رضایت حضرت زهرا(س) باشد و حلال و حرام را رعایت کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8