پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | Mar 4, 2021
حوادث سراوان

حوزه/ دیروز و امروز تحرکاتی در مرز و شهر سراوان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاد که به کشته و زخمی شدن چند نفر منجر شد و رسانه های ضدانقلاب هم سوار بر این موج شدند، اما حادثه چگونه رقم خورد؟

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از زاهدان، دیروز و امروز تحرکاتی در مرز و شهر سراوان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاد که به کشته و زخمی شدن چند نفر منجر شد، و فرصت طلبان و رسانه های معاند و ضدانقلاب هم سوار بر این موج شده و به آمار سازی کشته ها و هجمه علیه نظام اسلامی می پردازند، اما حادثه چگونه رقم خورد و واقعیت ماجرا چیست؟

محمدهادی مرعشی، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان، در جمع خبرنگاران در زمینه تجمع گذر مرزی شمسر سراوان، اظهار کرد: گذر مرزی در منطقه شمسر سراوان با هدف توجه به معیشت مرزنشینان ایجاد شده که روز گذشته ساعت ۸ صبح، در آن سوی مرز سوخت برانی که مبادرت به انتقال غیرقانونی سوخت می‌کنند، تجمع کردند.

وی افزود: آنان قصد داشتند از محل گذر رسمی وارد شوند، بیش از دو ساعت مذاکره انجام شد تا در چارچوب قواعد از این گذر عبور کنند، ظاهرا تجمع آنها منجر به تیراندازی از سوی ماموران پاکستانی می شود و درگیری شدت پیدا می کند و جمعیت با شکستن درب های گذر مرزی وارد کشور می‌شوند و بر تیراندازی آن سوی مرز چهار نفر مجروح و یک نفر کشته می شود.

معاون امنیتی- انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در بین جمعیت افرادی از فرصت استفاده کرده و به سمت پاسگاه شمسر حمله می کنند و یک دستگاه موتور سیکلت از ماموران مرزبانی را آتش می‌زنند و به سمت خودروهای نظامی نیز سنگ پرتاب کرده و اقدام به ورود به پاسگاه می‌کنند.

وی ادامه داد: حریم پاسگاه محترم و ناموس مرزبانان کشور است و مرزبانی اجازه ندارد به کسی اجازه ورود بدهد، در نهایت هجوم جمعیت، ماموران تیراندازی می کنند و تعدادی مجروح می شوند و جمعیت متفرق می شود، مجروحان به بیمارستان منتقل می شوند و در مجموع موضوع در حال بررسی قرار دارد.

مرعشی گفت: در ادامه ماجرا فضای مجازی این موضوع را به دست گرفته و مردم را برای تجمع تحریک می کنند تا ساعت ۱۰ امروز موضوع کنترل شده بود، اما امروز هم عده ای با هجوم به سمت فرمانداری سراوان، شیشه ها را شکستند و متفرق شدند.

معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان ضمن محکوم کردن حمله برخی افراد سودجو به فرمانداری شهرستان سراوان افزود: طرح رزاق یک طرح کارشناسی شده و قانونی است که فقط با مشارکت مردم تداوم پیدا خواهد کرد.

معاون امنیتی- انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: در راستای تامین معیشت مردم به سوخت بران اجازه دادیم که بدون مخدوش کردن پلاک با سرعت قانونی در چارچوب مناسب کار را انجام دهند، اما اگر قرار بر قانون گریزی باشد، قطعا همان حداقل های ایجاد شده هم ممنوع خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر دو نفر کشته و ۶ نفر زخمی داریم؛ قطعا دشمن برای نا امنی مرزها برنامه دارد که باید مرزنشینان کمک کنند و آب به آسیاب دشمن نریزند. گروهک‌های ضد انقلاب و معاند از قبل با ترسیم نقشه و ترغیب افراد سودجو دست به این اقدام خرابکارانه زده‌اند.

مرعشی همچنین تحریک و فضاسازی گروهک تروریستی جیش الظلم با پخش کلیپی درخصوص زیرسؤال بردن طرح رزاق و گذرگاه که با هدف حل مشکل معیشتی افراد سوخت‌بر انجام راه اندازی است، گفت: گروهک‌های ضد انقلاب و معاند از قبل با ترسیم نقشه و ترغیب افراد سودجو دست به این اقدام خرابکارانه زده‌اند و امیدواریم مردم و به ویژه جوانان هوشیار باشند و آب به آسیاب دشمن نریزند.

ملک فاضلی: تسخیر فرمانداری واقعیت ندارد

ملک فاضلی، نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی هم در خصوص فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تسخیر فرمانداری توسط مردم معترض، گفت: مردم به خاطر موضوعی به فرماندهی رفته بودند، اما نه به آن شکلی که در بعضی از خبرها گفته شد. به هر حال ممکن است عصبانی شوند و بحثی به وجود بیاید و حتی شیشه‌ای هم شکسته شود اما تا جایی که من اطلاع دارم فرماندار در فرمانداری مستقر است و جلسه در حال پیگیری است.

وی در خصوص آمار افرادی که گفته می‌شود در این حادثه زخمی و یا جان خودشان را از دست داده‌اند، گفت: متاسفانه یک حادثه ناگواری اتفاق افتاده است. موضوع توسط مسئولین امنیتی و این جانب در سطح کلان مملکت در حال بررسی است تا با کسانی که ممکن است اهمال کرده باشند و یا مشکلی به وجود آوردند، برخورد قانونی صورت گیرد.

فاضلی ادامه داد: تا جایی که من اطلاع دارم سه نفر از افراد جان خودشان را به هنگام انتقال به بیمارستان از دست داده‌اند. همچنین ۸ نفر زخمی شده‌اند که ۳ نفرشان سرپایی درمان شده‌اند و تعداد دیگری هم در بیمارستان بستری هستند که حال عمومی‌شان رضایتبخش است. با این حال موضوع توسط بنده و مسئولین بهداشت و درمان در حال پیگیری است تا خدمات بیشتر به این افراد داده شود.

نماینده مردم سراوان تاکید کرد: ما باید حواسمان را جمع کنیم و حواسمان به مردم باشد. ان شاءالله موضوع را پیگیری خواهیم کرد. من باید دیشب و یا امروز صبح در جمع مردم سراوان حضور پیدا می‌کردم اما برای رایزنی‌ها مانده‌ام تا مشکل مردم در این منطقه حل و فصل شود.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  1 2
  شما راست میگید
  • علی IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   1 0
   نه تو راست میگی و بقیه شبکه های اونوری
 • ناشناس IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  0 0
  تو گفتی ۴نفر آخرش کردی ۶نفر خخخخخ
 • علی طلوعی نیا IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
  0 0
  از پاکستان تیراندازی کردن حمله کردن به پاسگاه ایران بعد چند نفر زخمی شدن؟ چرا به پاسگاه پاکستان حمله نکردن خب چرا موتورسیکلت رو نبردن و آتیش زدن اصلا چرا جمعیتی که میگید باید تجمع کنه جلو مرز ایران یه جای کار نه چند جای کار میلنگه...یا شما دروغ میگید یا مردم رو خیلی ساده گیر اوردید یا اطلاعاتتون غلطه که هرکدومشون باشه باید بگم واقعا دمتون گرم خیلی ممنون
 • علی IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  5 0
  نمیگم اینا همه حرفاشون راسته ولی هروقت پشتیبانی حداکثری سایت های اونوری رو دیدین باید شک کنید
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8