یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ | Apr 18, 2021
ازدواج

حوزه/ یک روانشناس خانواده گفت: برای تفاوت سنی ایده ال، عدد ثابتی را نمی توان مشخص کرد و تفاوت سنی مناسب، مسئله ای کاملا منحصر به فرد است و مواردی هستند که با وجود تفاوت سنی کم و یا زیاد به دلیل همسانی در فاکتورهای اصلی انتخاب درستی بوده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، انتخاب همسر جزو مهمترین تصمیم های زندگی هر فرد است که پیش شرط های مهم و اساسی دارد که هر فردی در انتخاب همسر باید این ویژگی ها را بسنجد و بعد از آن تصمیم قاطعانه بگیرد که از این پیش شرط ها می توان به فاصله ی سنی، جایگاه اجتماعی، تناسب خانواده و... اشاره کرد.

در گذشته اغلب فاصله سنی بین زوجین زیاد بود و زوجین نیز کمتر از این مسئله گلایه می کردند؛ اما امروزه با  افزایش این فاصله سنی زوجین مسئله هم نسل نبودن، نداشتن درک متقابل و... بیان می کنند و همچنین باور سنتی در جامعه ایرانی این بوده که به دلایل بلوغ عاطفی، عقلانی، سریع  تر بودن روند پیری در زنان و... برای ازدواج پسر باید از دختر بزرگ تر باشد که امروزه شاهد زیر سوال رفتن این باور نیز هستیم.

فهیمه با ۱۲ سال اختلاف سنی با همسر اش که  ۱۷ سال از زندگی مشترک شان می گذرد، عنوان کرد: من از این فاصله ی سنی زیاد راضی هستم؛ زیرا در اوایل ازدواج که من کم سن و سال بودم همسرم و رفتارهای بچگانه مرا درک و زندگی را مدیریت میکرد، شاید اگر فردی جوان تر بود در بسیار از مواقع با مشکل مواجهه می شدیم؛ اما او با  درک و تجربه ی خود زندگی را سامان بخشید.

اما فرد دیگری که با همسرش ۷ سال اختلاف سنی دارد بیان کرد: فاصله سنی که با همسرم دارم، واقعا در برخی از شرایط آزار دهنده است؛ به ویژه در اوایل زندگی مشترک که من در اوایل  جوانی به سر می بردم  و به دنبال هیجانات دوره جوانی بودم؛ اما همسرم  از این مراحل عبور کرده بود و بیشتر به دنبال آرامش و سکون بود.

مرضیه مدنی فر در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه، در این رابطه عنوان کرد: عوامل موثر در انتخاب موفق در ازدواج به چند دسته سلامت روان، رشد و بلوغ اعم ازعاطفی، هیجانی، عقلی و...، یکسانی و توافق در نگرش، سلایق، آرمان وهدف اصلی زندگی تقسیم می شود که نقش زیادی در موفقیت ازدواج دارند.

این روانشناس با بیان اینکه سن نقش مستقیمی در موفقیت ازدواج ندارد و به عنوان عامل مداخله گر در فاکتور اصلی تاثیرگذار است، اظهار کرد: مثلا فردی که در دوره نوجوانی که دوران بی ثباتی هیجانی است ازدواج  می‌کند، این بی ثباتی هیجانی در عدم موفقیت در ازدواج  تاثیر می‌گذارد و یا  زمانی که زوجین در دو دوره ی رشدی متفاوت قرار دارند مثلا خانم در دوره  نوجوانی و آقا در دوره جوانی است به دلیل تفاوت در نگرش ها و اهداف با مشکل مواجه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه وقتی تفاوت سنی در یک ازدواج معمولی بیشتر از ۱۰ سال می شود مشاورین ازدواج بیشتر حساس می‌شوند و آن را جزو ازدواج های با ریسک بالا قلمداد می‌کنند، افزود: البته این حساسیت در سنین عادی ازدواج مانند جوانی و زیر ۴۰ سال  است؛ اما وقتی ازدواج در سنین بالا اتفاق می افتد، ریسک بالایی ندارد.

وی با تاکید براینکه برای تفاوت سنی ایده ال، عددی ثابتی را نمی توان مشخص کرد، ادامه داد: تفاوت سنی مناسب، مسئله ای کاملا منحصر به فرد است و مواردی هستند که با وجود تفاوت سنی کم و یا زیاد به دلیل همسانی در فاکتورهای اصلی انتخاب درستی  بوده است.

این مشاور خانواده در رابطه با فاصله سنی معکوس در زوجین بیان کرد: از نظرعلمی مرجع ای برای اثبات عدم  موفقیت در ازدواج های با فاصله ی سنی معکوس وجود ندارد؛ اما به دلیل غیر متداول نبودن این امر در جامعه، زوجین مشکلاتی که در رابطه با سایرعوامل در زندگی پیدا میکنند را ناخودآگاه به فاصله  سنی معکوس نسبت می دهند و جملاتی مانند قدرت طلب بودن زن و کودک بودن مرد را بیان میکنند.

مدنی فر خاطر نشان کرد: این امر که اگر فاصله سنی معکوس منجر به تغییر جایگاه و نقش ها شود و مرد در جایگاه اقتدار در خانواده و زن در جایگاه مهرطلبی قرار نگیرد، چالش آفرین میشود، انکار ناپذیر است؛ اما معمولا زوجین با فاصله سنی معکوس مانند همه افراد تعارضات عادی دارند اما به دلیل افکار غیر منطقی در جامعه و پس زمینه ذهنی به فاصله ی معکوس نسبت می‌دهند.

وقتی حرف از تفاوت سن در ازدواج به میان می آید منظور فقط تفاوت سنی شناسنامه ای نیست؛ زیرا سن عقلی و شناختی هر فرد از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا با توجه به نکاتی که مطرح شد قرار دادن یک سن به عنوان معیار کار درستی نیست و سن عقلی افراد نیز به عوامل متعددی مانند شرایط اجتماعی، فرهنگی و... بستگی دارد.

۶۲\۳۱۳

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8