دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ | Apr 12, 2021
کتاب

حوزه/ کتـاب «بررسی تاریخی کارکرد دینی و سیاسی اماکن مذهبی تهران در عصر قاجار» بـه همـت پژوهشـکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشـگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه،کتاب «بررسی تاریخی کارکرد دینی و سیاسی اماکن مذهبی تهران در عصر قاجار» که به قلم حجت الاسلام حامد قرائتی منتشر شده، به بررسی تاریخی کارکرد دینی و سیاسی اماکن مذهبی به ویژه تهران عصر قاجار، که به دلایل متعدد از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد، پرداخته است.

اماکن مذهبی هر یک متناسب با خاستگاه معرفتی خود، ترویج دهنده گفتمان متفاوتی از باورهای دینی می‌باشند. در دوره قاجار به دلیل کشاکش عناصر تجددخواه و سنت‌خواه و استفاده ابزاری از باورهای مذهبی، اماکن مذهبی نقش مؤثری در هدایت خیزش‌های فکری و سیاسی در جامعه ایفا نمودند؛ در این دوره، اماکن مذهبی به ویژه مسجدها محل برگزاری مناظره علما با بدعت گذاران دینی، خرافه‌زدایی از مناسک دینی، آشنا ساختن کارشناسان دینی با مطالبات و مسئولیت‌های اجتماعی، پاسخگویی به شبهه‌ها، مبارزه با استبداد، حفاظت از مصلحان اجتماعی و دینی و حتی محلی امن برای صیانت از مظاهر هنری تمدن اسلامی ـ ایرانی بوده‌اند.

کتاب حاضر دارای ۳۱۶ صفحه و چهار فصل می‌باشد که پس از بیان گزارشی توصیفی از اماکن مذهبی تهران، به تحلیل و بررسی تاریخی و کارکرد این اماکن در دو عرصه دینی و سیاسی پرداخته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8