دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ | May 10, 2021
تصاویر/ سفر آیت الله رئیسی به خراسان شمالی

رئیس قوه قضائیه گفت: مسئولان باید پاسخگوی تأخیر در اجرای تصمیمات کرونایی که موجب خسارت و تلفات بیشتر شده، باشند.

به گزارش خبرنگار حوزه از تهران، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، امروز در جلسه شورای عالی قوه قضائیه، با اشاره به خیز مجدد پدیده شوم کرونا در کشور، گفت: برغم این که از سوی مجموعه‌های مسئول در زمینه بهداشت و درمان، هشدارهای کافی داده شد، متاسفانه برای اعمال محدودیت‌های کرونایی به موقع تصمیم گیری نشد و این وضع به تلفات بیشتر کرونا در کشور منجر شده است.

رئیس قوه قضائیه با طرح سئوالی، اظهار کرد: چرا علی رغم هشدارهای وزارت بهداشت و مراکز علمی و دانشگاهی نسبت به خطر کرونا، تصمیمات به موقع گرفته و اجرا نمی شود؟ زمان شناسی در این مسئله بسیار مهم است، چون مسئله جان مردم و کسب و کار آنان در میان است.

رئیسی با اشاره به خیز مجدد پدیده شوم کرونا در کشور، تصریح کرد: آغاز موج جدید کرونا مردم را دچار آسیب‌های جدی تری کرده و موجب افزایش خسارت‌های جانی و مالی شده است که این وضعیت اقتضاء می‌کند ضوابط بهداشتی و تدابیر ویژه‌ای لحاظ شود.

وی به ویژگی‌های ماه مبارک رمضان در مناجات شعبانیه، اظهار کرد: ماه رمضان ماه خودسازی و ماه ضیافت الهی است که خدا در این مهمانی با بهترین نعماتش از مهمانان خود پذیرانی می‌کند.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: همه نعمات و برکات متعلق به خداوند متعال است، ولی بهترین آن‌ها «مقام ربانی» است که خداوند با این مقام از عباد صالحش پذیرایی می‌کند و با صیام و قیام و تلاوت قرآن و درک لیلة القدر، بندگانش را به مقام والای ربانی می‌رساند تا انسان جلوه اسماءالحسنی شود.

آمار نشان می‌دهد جرم و جنایت در ماه رمضان کاهش می‌یابد

 رئیسی یکی از برکات ماه رمضان را دوری از گناه و معصیت و جرم و جنایت و گفت: ماه رمضان بستری معنوی و فرهنگی است که خداوند برای دوری از گناه و معصیت و گرایش به عبادت و بندگی و پاکی عطا فرموده و آمار نشان می‌دهد در این ماه، میزان جرم و جنایت در جامعه کاهش می‌یابد.

رئیس دستگاه قضا با بیان این که پیشگیری از جرم و جنایت منحصر به پیشگیری‌های کیفری نیست، تصریح کرد: رشد اخلاق و معنویت و توجه به خدا از زمینه‌های بسیار مهم و کارآمد در پیشگیری از جرم و جنایت در جامعه است که جنبه بازدارندگی مؤثر دارد.

وی بر همین اساس خاطر نشان کرد که توجه به اخلاق و معنویت در تمام ایام سال نیز بهترین وسیله و زمینه دوری از گناه و جرم و هرگونه آسیب اجتماعی است.

تأکید بر افزایش کمک‌های مؤمنانه به نیازمندان

رئیس قوه قضائیه در ادامه با تقدیر از حرکت مؤمنانه مردم و نهادهای انقلابی و گروه‌های جهادی در طول دوران مواجهه با ویروس کرونا، بر همت مضاعف همگانی در توجه به آسیب دیدگان از این بیماری تأکید کرد و گفت: مردم عزیز در پرتو نورانیت ماه رمضان تصویر دیگری از همدلی و توجه مضاعف به نیازمندان را به نمایش خواهند گذاشت.

  دستور ویژه برای رسیدگی فوری به پرونده شهادت محیط بانان زنجانی

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تأثر از شهادت محیط‎ بانان زنجانی، گفت: از بدو بروز این حادثه، نیروی انتظامی و دادگستری به سرعت وارد عمل شدند، اما در عین حال بر ضرورت تسریع در رسیدگی دقیق به مسأله و کیفر عبرت آموز مجرمین این پرونده برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه تأکید کرد.

 رئیسی، حمایت حقوقی و قضایی از مرزبانان و محیط بانان و همه کسانی که در میدان حفظ و حراست از مرزها، محیط زیست و ثروت ملی هستند را ضروری دانست و به همکاران دستگاه قضا در بخش‌های مختلف تأکید کرد که خود را موظف به پشتیبانی قانونی از آن‌ها بدانند.

 تقدیر از بازگرداندن تعدادی از زندانیان ایرانی از عراق

رئیس قوه قضائیه از مسئولان قضایی و دیگر مقامات عالی عراق به خاطر اجرایی کردن توافقات صورت گرفته در جریان سفر اخیر هیأت عالی قضایی جمهوری اسلامی ایران به این کشور برای بازگرداندن تعدادی از زندانیان ایرانی تقدیر کرد و گفت: تعداد دیگری از این زندانیان نیز در راه بازگشت به وطن هستند.

 رئیسی نسبت به تداوم همکاری‌های قضایی کشورمان با عراق و کشورهای همسایه و دیگر کشورهای مرتبط با ایران کشورمان ابراز امیدواری و اظهار کرد: انتقال ایرانیان زندانی در کشورهای دیگر موجب کاهش مشکلات و دغدغه‌های آن‌ها و خانواده‎هایشان می‌شود.

تکمیل می شود...

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8