دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ | May 10, 2021
تصاویر/مصاحبه-رستم نژاد معاونت آموزش

حوزه/ معاون آموزش‌های حوزه علمیه با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم عناصر و ویژگی هایی مانند علم، معنویت و بصیرت را مهم شمردند، گفت: ساده نگری سبب از دست دادن این امانت می شود که این خیانت در امانت است؛ زیرا حفظ این امانت (نظام اسلامی) از واجبات است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، نشست شب‌های بندگی با موضوع تفسیر آیات اخلاقی قرآن کریم در تبیین بیانیه گام دوم به صورت مجازی با حضور معاون آموزش حوزه های علمیه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد، در این نشست با اشاره به اینکه ورود به این بحث نیاز به دو مقدمه دارد، عنوان کرد: مقدمه اول بیان می کند که انسان امانت‌دار ودیعه ‌های الهی اعم از جان، مال و ... است که به او داده شده است.

وی با بیان اینکه مالکیت برای خداوند است، اظهار کرد: در آیات قرآن از عبارت مال الله استفاده شده است، یعنی آنچه که در دست بندگان است فقط امانت است، همچنین خداوند در قرآن از عبارت خلیفه‌الله استفاد می کند و می فرماید، این یک مقام است و از آن به عنوان امانت یاد می کند.

معاون آموزش‌های حوزه علمیه، با اشاره به اینکه امانت‌دار باید ظرفیت تحمل امانت را داشته باشد، ادامه داد: در روایات بیان می‌شود که خداوند این امانت را به همه موجودات عرضه کرد و فقط انسان ظرفیت پذیرش آن را داشت.

وی با بیان اینکه خداوند ابتدا ظرفیت را ایجاد می‌کند و بعد امانت را می‌دهد، اظهارکرد: خداوند در قرآن می فرماید اموال سفیه ها(دیوانه ها) را به آن ها ندهید و جامعه در قبال اموال آن‌ها مسئولیت دارد؛ زیرا جدا از مالکیت خصوصی، اموال آنها سرمایه ملی است و مالکیت عمومی نیز شامل آن می‌شود که این امر نشان می‌دهد نگاه قرآن به اقتصاد چند بعدی است.

استاد حوزه علمیه، با اشاره به اینکه خداوند درآیه ای دیگر امر می‌کند که امانت را به اهل اش بسپارید که این آیه در رابطه با حکومت و قضاوت است، ادامه داد: مسئولیت های اجتماعی امانت هستند و آن را دست هر کسی نمی توان سپرد.

وی بیان کرد: بزرگترین نعمتی که خداوند امروزه به بشر داده، نظام مقدس اسلامی است؛ زیرا دنیا، عزت، اقتدار و... داده است که راه زندگی کردن همراه با عزت را به انسان آموزش می‌دهد همچنین این اندیشه توانسته است صدای مرگ کاخ های مستکبرین عالم را به گوش مردم برساند.

معاون آموزش‌های حوزه علمیه اظهار کرد: سوال مهم این است که جوانان و انسان هایی که بیش از چهل سال پیش این امانت را قبول کردند، دارای چه ویژگی هایی بودند و جوانان گام دوم نیز باید چه ویژگی هایی داشته باشد که بتوانند این بار را تحمل کنند؟

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم عناصر و ویژگی هایی مانند علم، معنویت و بصیرت را مهم شمردند، عنوان کرد: ساده نگری سبب از دست دادن این امانت می شود که این خیانت در امانت است؛ زیرا حفظ این امانت (نظام اسلامی) از واجبات است.

وی با بیان اینکه خداوند با یک ترک فعل سه نسبت به شیطان می‌دهد، تصریح کرد: خداوند درقصه سجده نکردن ابلیس به انسان، سه نسبت امتناع کردن، کبر ورزیدن و کافر شدن به ابلیس می دهد که امتناع کردن مربوط به حوزه رفتاری، کبر ورزیدن مربوط به خصال درونی و کافرشدن مربوط به اندیشه (نشناختن خداوند) است و این سه برای هر فعلی می تواند وجود داشته باشد.

۶۲\۳۱۳

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8