جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ |۱ ذیحجهٔ ۱۴۴۳ | Jul 1, 2022
امام جمعه  قزوین

حوزه / نماینده ولی فقیه در قزوین گفت: زمانی که می‌گوییم تعزیه‌خوان باید حقایق نهضت حسینی را بیان کند، این حقایق چه چیزهایی هستند؟ نماز یکی از آن‌هاست، یعنی ما باید کاری کنیم که در نماز خوان شدن مردم جامعه نقش داشته باشیم، در پاکدامنی نقش داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین ،حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی، صبح امروز در دیدار با اعضای انجمن تعزیه استان قزوین اظهار کرد: خداوند پیشینیان تعزیه کشور را که به رحمت خدا رفته‌اند با انبیا و اولیای الهی محشور کند، کسانی که رشته محبت مردم با اهل بیت (ع) را برقرار کردند، خدا به اعضای حاضر نیز خیر و برکت دهد که با زحمت و اخلاص، این رشته محبت را حفظ کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما اگر پیروزی انقلاب اسلامی را ریشه‌یابی کنیم که چه چیزی باعث شد این انقلاب در مملکت ما به پیروزی برسد، می‌بینیم بازاریان، کشاورزان، رانندگان، اساتید دانشگاه، طلبه‌ها، منبری‌ها، همه و همه در این پیروزی دخیل بودند، تعزیه‌خوان‌ها نیز نقش پررنگی در این پیروزی داشتند.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: امام حسین (ع) نیز از این قبیل هنرها داشت و به حرّ که یک روز آمد جلوی حضرت را گرفت و نگذاشت به سمت کوفه برود و اشک فرزندان اباعبدالله الحسین (ع) را جاری کرد گفت مادرت به عزایت بنشیند، اما همان حرّ به کربلا آمد و به امام حسین (ع) گفت آقاجان من می‌خواهم برگردم، حضرت وقتی اخلاص، توبه و صداقت او را دید به او گفت خدا مادرت را رحمت کند، یعنی با هنرمندی به او فهماند که تربیت مادرانه نقش بسزایی در آینده فرزندان دارد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تأکید کرد: هنر انسان به اندازه اخلاص و صداقت اوست، هر چقدر اخلاص و صداقت داشته باشیم به همان اندازه هنرمند خواهیم بود، این موجب موفقیت انسان می‌شود، پیروزی‌های بزرگان به معنای آن است که نفس آن‌ها پاک بوده است، یعنی اخلاص و صداقت در آن‌ها در اوج خود بوده است.

رئیس شورای حوزه علمیه استان قزوین عنوان کرد: هنر تعزیه این است که ما بتوانیم به مردم اعم از کودکان، پیرمردها و پیرزن‌هایی که مخاطب تعزیه هستند و پای تعزیه اشک می‌ریزند، بفهمانیم که امام حسین (ع) برای چه قیام کرد و نهضت ایشان برای چه بود، متأسفانه می‌بینیم برخی بسیار تلاش می‌کنند که بگویند امام حسین (ع) به شهادت رسیده تا ما را شفاعت کند که به جهنم نرویم، هنر تعزیه‌خوان، نویسنده، موسیقیدان، هنر شعر و شاعری، همه و همه باید به میدان بیایند که هدف قیام امام حسین (ع) را تبیین کنند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: امام حسین (ع) فرمود قیام کردم تا چیزی که پیغمبر (ص) می‌خواست مردم آن‌گونه باشند اتفاق بیفتد، نه چیزی که ابوسفیان می‌خواست، امام حسین (ع) می‌خواست امت اسلام به سیره پیغمبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) برگردند، اگر ما در پرونده خود بگوییم ما این قدم‌ها را برداشته‌ایم که مردم به سیره اهل بیت (ع) برگردند ارزشمند است.

رئیس شورای حوزه علمیه استان قزوین خاطرنشان کرد: زمانی که می‌گوییم تعزیه‌خوان باید حقایق نهضت حسینی را بیان کند، این حقایق چه چیزهایی هستند؟ نماز یکی از آن‌هاست، یعنی ما باید کاری کنیم که در نماز خوان شدن مردم جامعه نقش داشته باشیم، در پاکدامنی نقش داشته باشیم.

وی ادامه داد: امام حسین (ع) آمد که حق را به ما بفهماند، ایشان به یزیدیان گفت مگر نمی‌بینید به حق عمل نمی‌کنند و باطل را کنار نمی‌گذارند؟ بنابراین اگر ما می‌خواهیم امام حسینی باشیم باید به این موارد عمل کنیم، امام حسین (ع) فرمود اگر دین ندارید آزاده باشید، این‌ها معارف امام حسین (ع) است که باید روی آن کار کرد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: تعزیه‌خوانی باید جوانمردی و اخلاق را در جامعه مستحکم کند، یعنی باید در شعر، نمایش و خواندن خود بر جوانمردی تکیه داشته باشیم.

نماز حقیقت نهضت حسینی است

نماز حقیقت نهضت حسینی است

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =