یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ |۱۵ شعبان ۱۴۴۵ | Feb 25, 2024
آیت الله محسن اراکی در جمع استادان و دانشجویان دانشکده اصول الدین قم

حوزه/آیت الله اراکی از موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی با تبدیل دانشکده اصول الدین به دانشگاه بین المللی علوم انسانی اسلامی علامه عسکری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت الله محسن اراکی در جمع استادان و دانشجویان دانشکده اصول الدین قم با تسلیت ایام فاطمیه و تبریک روز دانشجو اظهار کرد: تردیدی نیست که بنیادی ترین نقش ها در تمدن سازی، بر دوش سه عنصر هویت، فرهنگ و علم و دانش است.

وی در توضیح عنصر هویت بیان کرد: هر جامعه ای هویت و چیستی خاص خود را دارد و قرآن کریم هم دو هویت جوامع غیرالهی و جوامع الهی را برشمرده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با توجه دادن به آیه مبارکه «قل ان صلاتی و نسکی و محیای و مماتی لله رب العالمین لا شریک له و بذلک امرت و انا اول المسلمین» یادآور شد: خداوند در این آیه، هویت جامعه اسلامی را تشریح می فرماید، جامعه ای که یکتاپرست و تسلیم فرمان الهی هستند.

وی با اشاره به این نکته که تفسیر این آیه مبارکه نیاز به پژوهش های جدی و اساسی دارد ادامه داد: فرهنگ به معنای منظومه پسندها و ناپسند های یک جامعه نیز از هویت آن جامعه بر می خیزد.

آیت الله اراکی سپس به مباحث فقه فرهنگ توجه داد و گفت: ما در این باره مباحثی مطرح کرده ایم که برخی با همین عنوان منتشر شده و بقیه مطالب نیز به فضل خدا، جمع بندی و منتشر خواهد شد.

عضو خبرگان رهبری با بیان این که علم و دانش هم در راستای فرهنگ شکل می گیرد افزود: در جوامع الهی، همه افراد نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت می کنند، همچنانکه روایت حضرت رسول الله (ص) با تعبیر «کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته» در همین موضوع است.

آیت الله اراکی با تأکید بر این که عالم و دانشمند حقیقی، عالمی است که نه برای خود، بلکه برای کارگشایی از کار دیگران و خدمتگزاری به مردم علم می آموزد گفت: در این مسیر، علوم انسانی می تواند علوم ابزاری را هدایت کند و سبب جامعه سازی شود.

وی همچنین به موضوع موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تبدیل دانشکده اصول الدین قم به دانشگاه بین المللی علوم انسانی اسلامی علامه عسکری پرداخت و ابراز امیدواری کرد، این دانشگاه با همراهی و ایده پردازی متفکران، پژوهشگران و ایده پردازان، در مسیر صحیح راه اندازی و ارتقا قرار گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha