سه‌شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ | Sep 29, 2020
سید احمد صافی نماینده آیت الله سیستانی

حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین صافی در خطبه نماز جمعه بر اهمیت سخن و تأثیر آن بر جان ها تاکید و تصریح کرد: سخن نیکو به همگی نفع می رساند و سخن ناپسند به همه ضرر می رساند و هیچ ارزشی ندارد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام و السلمین سید احمد صافی نماینده آیت الله سیستانی در خطبه های نماز جمعه کربلا که در حرم مطهر امام حسین(علیه السلام) ایراد شد، به این آیه شریفه اشاره کرد: (أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِ تُؤْتِي أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ وَمَثَلُ كَلِمَةٍ خَبِيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبِيثَةٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْأَرْضِ مَا لَهَا مِنْ قَرَارٍ) و گفت: این دو آیه بر اهمیت سخن گفتن و تأثیر آن بر جان انسان دلالت دارد؛ حال آن که این سخن خوب یا بد باشد.

وی افزود: خداوند متعال در قرآن کریم مثال هایی را می آورد تا ما به وسیله آن آنچه را که می خواهد را بفهمیم و سخن نیکو مثل درخت خوبی است که بر همه سایه می افکند و همگی از میوه آن استفاده می کنند، امّا درخت بد برعکس آن است.

نماینده آیت الله سیستانی با بیان اینکه ما در این روز ها گرفتار سرعت در انتقال کلام و سخن شدیم، اشاره کرد: هر فرد باید نسبت به هر سخنی اطمینان پیدا کند که در غیر این صورت منجر به نابودی می شود؛ لذا اطمینان خاطر خوب است و نیکو سخن گفتن به همگی نفع می رساند و امّا بر عکس آن برای همگی مضر است و هیچ ارزشی ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین صافی تصریح کرد: انسان عاقل باید در هر یک از موقعیت های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و هر موقعیتی که است، سودمند و فعال باشد و سخن نیکو و مناسب بگوید.

وی افزود: هر فرد باید به یاد داشته باشد که سخن اش چگونه تفسیر و معنی خواهد شد و چه تأثیر و بازتابی در پی خواهد داشت.

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8