جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ | May 29, 2020
گزارش تصویری از در های حرم مطهر حضرت اباعبد الله الحسین (علیه السلام)

حوزه/ بنای کنونی حرم مطهر امام حسین (ع) شامل صحنی به مساحت پانزده هزار متر مربع بوده و ضریح مقدس اباعبدالله (ع) را در رواقی به مساحت ۶۰۰۰ مترمربع در بر می گیرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، بنای کنونی حرم مطهر سیدالشهداء امام حسین(ع) شامل صحنی به مساحت پانزده هزار متر مربع بوده و ضریح مقدس اباعبدالله(ع) را در رواقی به مساحت ۶۰۰۰ مترمربع در بر می گیرد.

 حرم مطهر شامل ۸ درب داخلی (درب ورودی رواق ها به نام های قبله، علی اکبر(ع)، کرامت، ناصری، ابراهیم مجاب، رأس الحسین(ع) و حبیب بن مظاهر) و همچنین درب های ورودی حرم (درب های صحن) که شامل ده درب است که از خیابان های اطراف حرم مطهر جهت تشرف زائران به داخل صحن شریف قرار گرفته اند. تعداد زیاد درب های حرم مطهر به دلیل تسهیل در امر زیارت و کاهش ازدحام به ویژه در ایام زیارت های میلیونی می باشد.

نام درب های صحن مطهر شامل:

1- "باب القبله" : قدیمی ترین درب حرم مطهر بوده که ورودی اصلی محسوب می شود و وجه تسمیۀ آن به دلیل قرار گرفتن در راستای قبله می باشد.

 2- "باب قاضی الحاجات" (درب برآورنده حاجت ها) : این درب در مقابل بازار تجار قرار دارد و به نام امام مهدی(عج) نامگذاری شده است.

 3- "باب الرجاء" (درب امید) : بین باب القبله و باب قاضی الحاجات قراردارد.

 4- "باب الشهداء" (درب شهدا) : این درب در نیمۀ شرقی حرم واقع شده و زائران از این درب به سوی حرم حضرت عباس(ع) مشرف می شوند، وجه تسمیۀ آن به یاد شهدای کربلا می باشد.

 5- "باب الکرامه" (درب کرامت) : این درب در دورترین نقطه از ضلع شمال شرقی حرم و در مجاورت درب شهداء قرار دارد، وجه تسمیۀ آن به سبب کرامات امام حسین(ع) می باشد.

 6- "باب السلام" (درب سلام) : این درب در نیمۀ ضلع شمالی حرم واقع شده است و چون زائران از آن جا به امام حسین(ع) سلام می دادند به این نام معروف شد.

 7- "باب السدره" (درب درخت سدر) : این درب در دورترین نقطه از ضلع شمال غربی صحن واقع شده است، این درب به یاد درخت سدری که در قرن اول هجری نشان قبر شریف امام حسین(ع) بود به این نام معروف شد.

 8- "باب السلطانیه"(درب سلطانیه) : این درب در قسمت غربی صحن مطهر واقع شده و چون توسط یکی از پادشاهان عثمانی ساخته شد به این نام معروف شد.

 9- "باب الرأس الشریف"(درب سر مبارک) : در دورترین نقطه از ضلع غربی حرم بوده و مقابل موضع سر مبارک امام حسین(ع) می باشد. 10- "باب الزینبیه"(درب زینبیه) : در جنوب غربی صحن مطهر بوده و در مقابل تل زینبی قرار گرفته است.

 گفتنی است درب های داخلی و خارجی حرم مطهر با انواع نقش های اسلامی، آیات قرآن به خط کوفی و حکاکی روی چوب مزین می باشند.

 

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =