چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ | Jan 27, 2021
حجت الاسلام والمسلمین رضا رمضانی

حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین رمضانی گفت: تاکنون بیش از ۸۰ بیانیه رسمی توسط سازمان ملل متحد بر علیه تجاوز و اشغالگری صورت گرفته در فلسطین صادر شده که متاسفانه همه آنها مورد نقض قرار گرفته و اشغالگران تاکنون به هیچ قطع نامه ای متعهد نبوده اند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین رمضانی  رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ­های شیعه در خطبه های نماز جمعه هامبورگ ضمن محکومیت جنایات غیر انسانی در فلسطین اشغالی، با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) اهتمام نسبت امور مسلمانان و دفاع از حقوق مظلومان جهان را مورد تاکید ویژه قرار داد و اظهار داشت: پیامبراکرم (ص) می فرمایند: «مَنْ أَصْبَحَ و لایَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلمینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ» آن کسی که شب را صبح کند و دغدغه مسلمانان را نداشته باشد، مسلمان نیست. یکی از دغدغه های مهم پیامبراکرم(ص) و حضرت علی(ع) توجّه به مستمندان، فقرا و مظلومین بوده است. ظلم و پایمال نمودن حقوق دیگران به حکم عقل، فطرت و قرآن از مقوله های مورد تنفر بشر است و در این میان فرقی نمی کند که ظلم نسبت به مسلمان باشد یا غیر مسلمان و بلکه ظلم حتی به نسبت غیر انسان نیز منفور است.

حجت الاسلام والمسلمین رمضانی ادامه داد: بدون شک یکی از آرزوهای بشر این است که جامعه بشری به مرحله ای برسد که دیگر ظلم و ستمی در کار نباشد. ما اگر خود را پیرو پیامبر(ص) می­دانیم باید دغدغه مسائل مربوط به مسلمانان را داشته باشیم. مگر می­توان پیرو پیامبر اسلام بود و نسبت به ظلم و ستم هایی که در دنیا صورت می­گیرد، بی تفاوت بود.

امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ در بخش دیگری از سخنان خویش، ضمن ارائه آماری از قربانیان مسلمان جنگ های اخیر کشورهای سلطه طلب، به مظلومیت مردم فلسطین اشاره داشت و افزود: متاسفانه در سال های اخیر مسلمانان، قربانیان اصلی جنگ های کشورهای سلطه طلب در اقصی نقاط دنیا بوده اند. در حمله شوروی سابق به افغانستان که از سال 1979 تا 1989 به طول انجامید بیش از یک میلیون مسلمان کشته و زخمی و چندین میلیون نفر آواره شدند. در حمله صرب­ها به بوسنی، صدها هزار نفر غیرنظامی کشته شدند و بیش از 4 میلیون نفر از خانه و کاشانه خویش آواره شدند. در حمله آمریکا به عراق بیش از یک میلیون نفر کشته شدند. در درگیری های سومالی، لیبی، لبنان و ... در همه این جنگ ها مسلمانان قربانیان اصلی معرکه بوده اند.

وی یادآور شد: همه شاهد هستند که فلسطین 70 سال است مورد اشغال قرار گرفته و همه روزه به شهروندان بومی آن ظلم و ستم می شود. طی این 70 سال صدها هزار نفر کشته و زخمی شده اند که تنها خواسته آنها برخورداری از حق تصمیم گیری برای میهن آباء و اجدادی و کشور و ملت خویش بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین رمضانی اظهارداشت: تاکنون بیش از 80 بیانیه رسمی توسط سازمان ملل متحد بر علیه تجاوز و اشغالگری صورت گرفته در فلسطین صادر شده که متاسفانه همه آنها مورد نقض قرار گرفته و اشغالگران تاکنون به هیچ قطع نامه ای متعهد نبوده اند. در این زمینه می توان به قطع نامه 446 شورای امنیت که در 20 مارس 1979 میلادی صادر شده، اشاره کرد. در این قطع نامه آمده است که سیاست اشغال گری و ساخت شهرک های مسکونی در زمین های فلسطینیان که از سال 1967 میلادی اشغال شده است، هیچ اعتبار و مشروعیتی ندارد.

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ­های شیعه خاطرنشان کرد: متاسفانه در ماه های اخیر نیز در جریان برگزاری تظاهرات مسالمت آمیزی که در اعتراض به انتقال غیرقانونی پایتخت ایالات متحده آمریکا که برخلاف قوانین بین الملل بوده، عدّه ای شهید و تعداد بسیاری زخمی شدند و البته با کمال تاسف در میان کشته شدگان 13 کودک بی پناه نیز وجود داشته اند. به نظر ما در این بین سازمان ملل متحد و شورای امنیت در انجام وظایف خود که تضمین امنیت و صلح جهانی است، کوتاهی داشته اند.

وی در پایان گفت: به راستی آیا نباید نسبت به این جنایت ها اعتراض کرد؟ آیا نباید اجازه داد که مردم فلسطین برای سرنوشت خود تصمیم گیری کنند؟ آیا مسلمانان و همه آزادی خواهان جهان نباید نسبت به این جنایات بزرگ و اشغالگری و آوارگی معترض باشند؟

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8