یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 9, 2020
امام زمان

حوزه/ روایات درباره سرانجام یاران امام زمان، پس از ظهور و حکومت امام، به صراحت چیزی بیان نکرده‌اند. گروهی از یاران امام رجعت می‌کنند؛ یعنی کسانی هستند که پس از مرگ زنده می‌شوند و در رکاب امام موعود حضور می یابند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، پورتال جامع مهدویت در بخش مخزن پرسش و پاسخ خود به برخی از سؤالات پیرامون «ویژگی های یاران امام موعود» پاسخ داده است که سؤالات و جواب ها در شماره های مختلف تقدیم نگاه شما مهدی یاوران خواهد شد.

 

سرانجام یاران امام موعود چیست؟

روایات درباره سرانجام یاران امام زمان، پس از ظهور و حکومت امام، به صراحت چیزی بیان نکرده‌اند. گروهی از یاران امام رجعت می‌کنند؛ یعنی کسانی هستند که پس از مرگ زنده می‌شوند و در رکاب امام موعود حضور می یابند.[۱]

در روایتی امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید:

«هیچ‌یک از مؤمنان کشته نمی‌شوند، مگر رجعت می‌کنند تا به مرگ طبیعی از دنیا روند و هیچ‌یک از آنها به مرگ طبیعی از دنیا نمی‌روند، مگر رجعت می‌کنند تا کشته شوند».[۲]

گروهی از یاران امام عصر که در دوران پیش از ظهور زیسته و به مرگ طبیعی از دنیا رفته‌اند، در دوران ظهور به فیض شهادت می‌رسند و گروهی دیگر که قبل از ظهور مظلومانه شهید شده‌اند، در دوران ظهور زندگی و به مرگ طبیعی رحلت می‌کنند.

البته چنان‌چه در بالا گفتیم، سرانجام آنها دقیقاً بیان نشده و این یک احتمال است که می‌توان از روایات استفاده کرد.

 

پی‌نوشت‌ها:

۱. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج۵۳، ص۹۰، ح۹۵.

۲. همان، ص۴۰، ح۵. البته منظور روایت تمام مؤمنان خالص و واقعی است، نه همه کسانی که به ظاهر شیعه و دوست‌دار اهل‌ بیت هستند؛ بنابراین در رجعت، همه شیعیان به دنیا باز نمی‌گردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8