دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ | Nov 30, 2020
عابدینی

حوزه/ امام جمعه قزوین با بیان اینکه با یاری خداوند کرونا را شکست می‌دهیم، گفت: مسافرت در شرایط کنونی توجیه عقلی و شرعی ندارد.

به گزارش خبرنگار «حوزه» از قزوین، حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی در برنامه زنده تلویزیونی «سروش آسمانی» که از شبکه قزوین به روی آنتن می رود، به تشریح آیه 9 سوره جمعه پرداخت و اظهار کرد: خدا در این آیه نشان می دهد نماز جمعه جای هر کسی نیست و آنهایی که قرار است وارد عرصه پاک نماز جمعه شوند، باید اهل ایمان باشند و مشرکان نمی توانند اهل نماز جمعه باشند

وی تصریح کرد: خدا فرموده وقتی برای نماز جمعه فراخوانده می شوید، به سمت نماز جمعه بشتابید و با جدیت تمام به آن نگاه کنید. خدا فرموده اگر شما بدانید برکات و زیبایی های نماز جمعه را به سمت آن می شتابید

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: اگر در هر شهر و منطقه ای که استعداد برگزاری نماز جمعه در آنجا هست، نماز جمعه به درستی برگزار شود و مسئولان به درستی در آن شرکت کنند و مشکلات مردم را در این فضا مورد بررسی قرار دهند و خطیب نماز جمعه و مردم نیز از فرصت های موجود به خوبی استفاده کنند، زمینه خدمت در فضای نماز جمعه فراهم می شود

امام جمعه قزوین افزود: اینکه میز خدمت در نماز جمعه قزوین فعال است، اتفاق خوبی محسوب می شود اما مردم نیز می باید از حقوق خود آگاه باشند و مسئولان نیز به وظایف و رسالت های خود مشرف باشند تا شاهد اثرگذاری بیشتر میزهای خدمت باشیم و کار جامعه نیز فعال‌تر و پویاتر پیش برود

وی عنوان کرد: نماز جمعه، از صدر اسلام نماز عبادی و سیاسی بوده است و از فضای خطبه هایی که رسول اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) ایراد می کرده اند، عنوان نماز عبادی و سیاسی برخاسته و نشأت گرفته است

امام جمعه قزوین در ادامه بیان کرد: مؤمنان همواره در ایام تعطیلات نوروزی طی سال های گذشته به یاد هم بودند و برای صله ارحام اقدام می کردند و برای دیدار با خویشاوندان سفرهایی به دیگر مناطق کشور داشتند، اما در این ایام به واسطه شرایط خاص بیماری محدودیت هایی برای آنها ایجاد شده است و در منازل خود مانده اند.  

وی ادامه داد: در شرایط امروز که امکان برگزاری نمازجمعه وجود ندارد ما بدین شکل از فرصت استفاده کرده و صحبت های خود را با مردم در میان می گذاریم. در این شرایط خوب است که در باب صله رحم هم اتفاقاتی بیفتد و از طریق تماس تلفنی جویای احوال اطرافیان و خویشاوندان خود شویم و جبران دید و بازدیدهای حضوری را داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی اذعان کرد: اگر در بین فامیل و خویشاوندان و اطرافیان و دوستان خود اشخاصی وجود دارند که به واسطه شیوع بیماری کسب و کار آنها دچار محدودیت و مشکل شده و در مضیقه قرار گرفته اند چقدر خوب است این فرصت خانه نشینی را به بهترین نحو استفاده کنیم و به این فرد کمک کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: خدای متعال در شرایط امروز و محدودیت هایی که این بیماری برای اقشار مختلف ایجاد کرده در حال امتحان و آزمایش همه ماست، باید در دلجویی و احوالپرسی و دستگیری و کمک به نیازمندان که جزو اقدامات ارزشمند است، پیشتاز باشیم زیرا در این شرایط این اقدامات از عهده همه ما برمی آید و برکت زندگی و عمر ما می شود و بلاها را دفع می کند.  

وی یادآور شد: این دوران ایجاد شده به واسطه بیماری و محدودیت ها خواهد گذاشت، بنابراین باید از این فرصت بهترین بهره را ببریم تا در کارنامه و پرونده اعمال ما خوبی و خیررسانی ثبت شود. گاهی عده ای با احتکار مواد بهداشتی، اقلام شوینده و ماسک مورد نیاز مردم، بدی ها را در پرونده خود ثبت می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی ابراز کرد: در این ایام شاهد هستیم که خدمتگزاران بی نام و نشانی همچون پرستاران و پزشکان در عرصه حفظ سلامت مردم در بیمارستان‌ها حضور دارند. همچنین بسیج نیروهای مردمی و طلاب و نیروهای مسلح به صورت خودجوش وارد عرصه خدمت رسانی به بیماران و مردم شده اند.

امام جمعه قزوین افزود: پرستاران و پزشکان و کادر درمانی بیمارستان ها جزو مجاهدان خط مقدم عرصه سلامت مردم و جامعه هستند و این عزیزان با دلسوزی و پای کار بودن به مردم آرامش می دهند و خدا را شاکریم با زحمات کادر درمانی بسیاری از بیماران کرونایی بهبود پیدا کردند.

وی عنوان کرد: اگر کسی مبتلا به بیماری کرونا شد خیالش راحت است که پزشکان و پرستارانی هستند که بیماری آنها را درمان می کنند و کادر درمانی و خدماتی بیمارستان ها و بسیج مردمی و پزشکی به یاری جامعه شتافته اند. بسیج مردمی همچون دوران دفاع مقدس و دفاع از حرم، امروز برای عرصه سلامت مردم وارد میدان شده اند که امیدواریم این خدمات مورد قبول درگاه حق باشد.

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی در ادامه برای همه تلاش گران حوزه بهداشت و درمان که در این ایام برای مقابله با ویروس کرونا در میدان هستند، آرزوی سلامت کرد و اظهار داشت: از خدا می خواهیم به کسانی که جز حق تعالی سرمایه ای ندارند، رحم کند و یاری‌گر آنها باشد.

وی افزود: ما به یاری خدا کرونا را شکست می دهیم و وظیفه داریم کارمان را درست انجام دهیم و از خدای متعال بخواهیم که دشمنان اسلام و مردم ما را نابود کند و این بیماری منحوس را نیز از میان بردارد و نعمت های خودش را بر سر ما فرو فرستد.  

نماینده ولی فقیه در استان قزوین به خطرات سفر در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت: وقتی با سفر جان خودمان و هم‌وطنانمان به خطر می افتد، خدا به ما حق نداده است که دست به کارهایی بزنیم که توجیه عقلی و شرعی ندارد.

امام جمعه قزوین اضافه کرد: باید در شرایط کنونی از سفر پرهیز کنیم و حق این است که سلامت خودمان و جامعه را به خطر نیندازیم و مسائلی که پزشکان بر آن تأکید دارند را رعایت کنیم.  

امام جمعه قزوین در ادامه بیان کرد: در دوران دفاع مقدس برای طلاب حوزه علمیه تعریف ویژه برای خدمت رسانی نشده بود اما با حضور گسترده خود در دوران دفاع مقدس وقتی آمار و درصد شهدای روحانیت را مشاهده می کنیم نسبت به همه اقشار بالاترین نمره را به خود اختصاص می دهند.

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی اذعان کرد: امروز نیز در عرصه خدمت و حفظ سلامت شاهدیم که بسیج روحانیت و دانشجویان و متدینین و جوانان پرورش یافته در عرصه مسجد و انقلاب پای خدمت به مردم در عرصه سلامت هستند.

وی عنوان کرد: نخستین وظیفه مسلمانان آگاهی از شرایط و اتفاقات جامعه ماست و باید متوجه باشیم که در چه شرایطی درحال زندگی هستیم، امروز با حضور حدود دو میلیارد مسلمان در کل جهان اگر تصمیمی برای مقاومت و ایستادگی گرفته شود یک جریان سازی عظیمی در کل جهان رخ خواهد داد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: امروز بزرگترین قدرت های اقتصادی در جهان از طریق اتحاد و همدلی مسلمانان شکست خواهند خورد و باید از این فرصت ها با علم و دانش و آگاهی دهی بهره ببریم. یکی از رسالت های مهم در خطبه های نمازجمعه این است که نمازگزاران را نسبت به مسائل جامعه و کشور و جهان آگاه سازیم.  

وی یادآور شد: امروز شاهدیم که فتنه ای آمریکایی در کشور هند در جریان است که درحال کشتار مسلمانان هستند، اما زمانی که مسلمانان جهان از این موضوع مطلع شدند و رهبر معظم انقلاب و فرمانده سپاه قدس موضع گیری داشتند و از مسلمانان هند حمایت کردند جلوی مسلمان کشی تا حدودی گرفته شد که این معجزه آگاهی دهی به مسلمانان است.

وی بیان کرد: برگزاری نمازجمعه در مسجد و مصلی و در یک فضای ایمانی و اعتقادی به آگاهی سازی مردم می انجامد و همدلی مومنانه را افزایش می دهد، از سوی دیگر زمانی که مسائل و مشکلات جامعه و مسلمانان مطرح می شود خدای متعال نیز راهکارهای حل آنها را پیش روی ما قرار می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی اذعان کرد: زمانی که ما در مسیر خدای متعال با همدلی و وحدت و همکاری قدم برمی داریم خداوند درب های رحمت و برکت و کرامت خود را بر روی ما می گشاید و مسیر را برای ما هموار می کند.

امام جمعه قزوین یادآور شد: در این ایام شاهدیم با فتنه های آمریکایی در کشور افغانستان دو رئیس جمهور با هم برای در دست گرفتن قدرت قسم یاد می کنند و زمینه جنگ و آشوب در آنجا فراهم می شود، در صورتی که ما همه مسلمان هستیم و مردم افغانستان برای ما مهم هستند و سرنوشت آنها برای ما اهمیت دارد و اگر خدای نکرده جنگی در این کشور رخ دهد کشور ما هم از آن متاثر است.

وی اظهار کرد: نیروهای مسلح استان قزوین نیز همگام و همراه با نیروهای مسلح کشور ان‌شاءالله همانطور که تاکنون نیز فعال بوده اند، به صورت جدی تر فعالیت های ستادی و میدانی بیشتری را انجام خواهند داد و برای مبارزه با این ویروس به میدان خواهند آمد.

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی تصریح کرد: در همان ابتدای این بیماری، تشکل های هیأتی و مردمی در استان قزوین پای کار آمدند و همچنان با جدیت فعالیت و خدمت می کنند و در همه بیمارستان ها و در پاک سازی شهر مشغول فعالیت هستند اما با فرمان رهبری این فعالیت ها جدی تر خواهد شد.  

نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: وقتی احتمال خطر جنگ بیولوژیکی مطرح می شود، نیروهای مسلح باید جدیت بیشتری داشته باشند و خودشان را آماده نقشه ها و نیرنگ های دشمنان کنند و مانند جنگ تحمیلی و پیروزی انقلاب در مقابل توطئه های آمریکایی بایستند.

وی برای همه کسانی که درگیر بیماری کرونا هستند، شفای عاجل و برای درگذشتگان نیز از خدای متعال رحمت و غفران الهی را مسألت کرد.

امام جمعه قزوین ضمن تسلیت درگذشت کربلایی سعید خورشیدی گفت: ایشان واقعا فعال عرصه اربعین بودند و در استان نیز در جهاد فرهنگی پیشتاز بودند. ایشان در انسجام بخشی به هیئات، ایجاد همدلی بین نیروهای مؤمن و در عرصه های رسانه یک بسیجی خدمتگزار بودند که با غربت رفتند و برای ایشان و همه کسانی که از میان ما رفتند غفران و رحمت الهی را خواهانیم.

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی با تقدیر از مسئولان برای خدماتی که در مقابله با کرونا ارائه می کنند، بیان کرد: امیدواریم خداوند این توفیق را به همه مسئولان بدهد که خدمتگزار مردم باشند و به گونه ای خدمت کنند که در پایان کار مورد تأیید خدا قرار بگیرد و در دنیا روسفید و در آخرت سربلند باشند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8