شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 19, 2021
تصاویر/ دیدار مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با آیت الله اعرافی

حوزه/ مدیر حوزه های علمیه گفت: نمی توان به راحتی از کنار کلمه انتظار گذشت، چرا که انتظار دنیایی از معارف اهل بیت(ع) را در دل خود جای داده است و مقدمه ای برای یک منظومه فکر و تمدنی الهی می باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی سحرگاه نیمه شعبان طی سخنانی در مسجد مقدس جمکران که از رسانه ملی با عاشقان و دلدادگان حضرت صاحب الزمان(عج) سخن می گفت، اظهارداشت: ما در این روز بزرگ و این سال چند غم را با خود حمل می کنیم؛ غم بشریت، غم امت اسلام، غم بلای کرونا که موجب شد نتوانیم با آن شکوه و شور هر ساله عرض ادب به پیشگاه امام عصر(عج) عرض ادب کنیم.

عضو شورای عالی حوزه افزود: امسال متاسفانه آن حضور عظیم را در حرم های مطهر امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) و مراسم های عبادی و معنوی را در جای جای ایران اسلامی شاهد نیستیم.

آیت الله اعرافی، غیبت امام عصر(عج) را غم بزرگ دیگری عنوان کرد و ادامه داد: غیبت امام (عج) و دوری ما از ایشان غم بزرگ دیگری است که ان شاءالله با دعاها و تضرع همه با عنایت خداوند بزرگ این غم به زودی زود برداشته شودو عالم نور وجمال امام عصر(عج) به نظاره بنشیند.

مدیر حوزه های علمیه بیان داشت: مقوله مهدویت و انتظار یک مقوله ریشه دار و اندیشه سرشت در تمام مکاتب بشری، ادیان الهی، فرق و مذاهب اسلامی و به ویژه مکتب اهل بیت(ع) است.

وی ادامه داد: گاهی ما شاهد هستیم که مفاهیمی در یک مذهب، مکتب مطرح است و شاید مختص آن باشد، اما مقوله مهدویت و انتظار و فلسفه ظهور منجی عالم بشریت تنها در مکتب اهل بیت(ع) ریشه ندوانده است و بلکه تمام مکاتب، مذهب و ادیان الهی و فرق در طول ابعاد تاریخ بشریت به منجی و ظهور آن معتقد هستند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: این انتظار، چشم براهی، فصل خوب در تمام مکاتب بشری وجود دارد و این اندیشه در ادیان ابراهیمی مورد  تمرکز و توجه قرار گرفته است کما اینکه مسأله منجی در تمام مکاتب مطرح است. موضوع امام عصر(عج)، ظهورایشان و نقشه راه که برای جامعه مهدوی تحصیل شده است اختصاص به شیعه ندارد و همه مذهب اسلامی بر سر مقوله مهدویت اتفاق نظر دارند.

امام عصر(عج) در اندیشه اهل سنت
آیت الله اعرافی با بیان اینکه 26نفر از صحابه رسول خدا(ص) در منابع اهل سنت روایاتی پیرامون امام عصر(عج) را مطرح کرده اند، گفت: صحابه به نسل اول پیروان و یاران نزدیک به پیامبر(ص) اطلاق می گردد که بسیاری از روایات خود را از زبان حضرت ختمی مرتبت خوشه چینی کرده و در کتب و منابع روایی خود ارائه کرده اند.

عضوجامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: در اتفاق نظر پیرامون مهدویت و ظهور امام عصر(عج) میان شیعه و سنی می توان به نظرات و روایات 38 نفر از محدثین تراز اول اهل سنت که در منابع خود به مسأله مهدویت اشاره داشته اند که برای نمونه می توان به ؛ کتاب سنن ابی داود، کتاب سنن ترمزی، کتاب سنن نسائی و... اشاره کرد.

مدیر حوزه های علمیه افزود: در کتاب مجمع بخارایی پیرامون عصر ظهور، امام عصر(عج) و ظهور یک انسان کامل از نسل رسول خدا(ص) روایاتی نقل شده است و اگر در طول تاریخ و دوره های متعدد را بررسی کنیم، خواهیم دید که بیش از 10 کتاب مستقل درباره امام عصر(عج)، مهدویت و فلسفه انتظار توسط علمای اهل سنت قلم فرسایی شده است.

امام جمعه قم بیان داشت: علاوه بر این موارد که در باب اهمیت جایگاه مهدویت، ظهور امام عصر(عج) ذکر شد، می توانیم به کتاب «صحاح سِتّه» به عنوان شش مجموعه بزرگ از کتب حدیثی اهل سنت اشاره کرد، این کتب نزد اهل سنت اعتبار بسیاری دارند؛ به گونه‌ای که پس از قرآن کریم مهمترین منابع دینی آنان به شمار می‌آیند. هر چند تنها دو کتاب‌ با عنوان صحیح و چهار کتاب دیگر، با عنوان سنن است اما به همه آنها صحاح به (معنای صحیح‌ها)می‌گویند. این منابع عبارتند از: صحیح بخاری، صحیح مسلم، سنن ابی داوود، سنن ابن ماجه، سنن ترمذی و سنن نسائی که بعضا شاهدیم که روایات متعددی در باب ظهور امام عصر(عج) و مهدویت در آنها وجود دارد و حتی در طول تاریخ بزرگانی از اهل سنت مدعی تهاتر داشتند.

آیت الله اعرافی افزود: بیش از 700 روایت در منابع شیعه است که نظیر آنها را می توانیم در منابع اهل سنت می توانیم ببینیم، این حجم بالای پرداختن فرق و مذهب مختلف اسلامی به این مقوله است، مسأله پایان تاریخ و ظهور یک انسان کامل و رشید که جهان را پر از عدل و داد و بصیرت می کند، هم ریشه در فطرت بشری، ادیان بشر، ریشه در ادیان الهی و ابراهیمی دارد و این مقوله از مفاهیم و معارف مشترک همه مکاتب بشری است.

مدیر حوزه های علمیه به ارتباط قرآن و مهدویت اشاره کرد و گفت: مقوله مهدویت یک مقوله اسلامی است، انتظار یک حقیقت مشترک همه امت اسلام است، انتظار می تواند خیمه ای باشد که تمام امت را در سایه خود جمع کند. امر مشترک همه ادیان و مذهب است، از دید ما امام معصوم تجسم قرآن است، تمام قرآن در تجسم انسان کامل تجلی پیدا می کند، اگر بخواهیم تفسیر عملی قرآن را یکجا ببینیم باید پیامبر(ص) را بیاوریم و امام معصوم و قرآن دو نسخه منطبق بر هم هستند. همانطور که پیامبر(ص) بود و در امتداد پیامبر(ص) ائمه معصومین (ع) قرار دارند، لذا امام عصر(عج) قرآن است.

وی گفت: بیش از 500 روایت آورده شده است که تطبیق به امام عصر(ع) و برای امام عصر(ع) است، در روایاتی دیگر یکصد آیه مختص امام عصر(عج) و همچنین یکصد آیه پیرامون و نزدیک تر به حضرت و امر ظهور است و در جایی دیگر مرحوم علامه مجلسی در بحار بیش از 50 آیه آورده اند که دلالت روشنی به رستاخیز ظهور دارد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در قرآن آیاتی وجود دارد که بدون حضور امام عصر(عج) قابل تفسیر نیست، ادامه داد: در سوره توبه وصف با کمی تفاوت آمده است؛ «یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ، می‌‏خواهند نور خدا را به دهانهایشان خاموش کنند ولی خدا کامل‏ کننده نور خویش است، اگر چه کافران را ناخوش آید» و یا در جایی دیگر از سوره صف آیه ۹ و سوره توبه آیه ۳۳ آمده است؛ «هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدی‏ وَ دِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ، خدا فرستاده خود را با هدایت و دین حق فرستاد تا بر همه دینها غالب شود. هر چند مشرکین نخواهند».

آیت الله اعرافی افزود: همچنین خداوند متعال درسوره نور آیه ۵۵ آورده است؛«وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضی‏ لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئاً، خداوند به‌کسانی- که از شما ایمان آورده و عمل صالح پیشه ساخته‏ اند وعده داده که آنها را در زمین نماینده خود گرداند چنان که همانند آنها را سابقا خلیفه کرد. و ثابت می دارد دین‏ آنها را که برای آنان برگزید، ترس آنها را تبدیل بأمن کنیم و اینان هیچ گاه به من شرک نیاورند».
مدیر حوزه های علمیه با اشاره به سوره قصص آیه ۵ گفت: همچنین در آیه «وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ، و ما بر آن هستیم که بر مستضعفان روی زمین نعمت دهیم و آنان را پیشوایان سازیم و وارثان گردانیم». این ها نمونه ای از آیات است که بدون ظهور و امام عصر(ع) تفسیرو معنا نمی شود.

عضو شورای عالی حوزه،  به مهدویت در اندیشه مکتب اهل بیت(ع) و تشیع اشاره کرد و افزود: این فرهنگ در اندیشه شیعه غوغاست، وقتی وارد معارف اهل بیت می شویم همه حقایق دین در مساله انتظار و مهدویت جمع شده است. همه چیز در این تابلو جمع شده است. ما یک کلمه کوتاه انتظار را بیان می کنیم که در دل خود فرهنگ غنی و معارف اهل بیت(ع) را بازگو می کند.
امام جمعه قم اظهارکرد: ضمن اینکه انتظار و مهدویت چشم براه یک اتفاق عالمی بودن انسانی، فطری است که همه مکاتب و مذاهب گفته اند، اما وقتی وارد فرهنگ اهل بیت(ع) شویم، این مقوله خیلی دقیق تر و جامع تر بیان شده، مساله مهدویت با دل و جان انسان گره خورده است.

آیت الله اعرافی بیان داشت: انتظار جای تکالیف نیست، اینکه همه امور را کنار بذاریم و فقط منتظر باشیم برداشت نادرستی است، آنچه در متون اسلامی و معارف اهل بیت (ع) است و انقلاب اسلامی و امام آن را احیا کرد، انتظار جای بقیه تکالیف نیست، بلکه موتور محرک یک جامعه مهدوی، حیات آفرین و انسان ساز است.
انتهای پیام  313/17

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8