سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ | Mar 9, 2021
ماه محرم

حوزه/ چشم انداز برترین اخبار ایران و جهان در ۲۴ ساعت گذشته، با گزینش اهمّ رویدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی از رسانه های مختلف در بسته‌ی خبری صبحگاهی تقدیم حضور کاربران محترم «خبرگزاری حوزه» می‌گردد،انتظار داریم با ارائه نظرات ارزشمند شما فرهیختگان گرامی، پویش روزافزون آن را شاهد باشیم.

پاکستان توهین به ساحت پیامبر(ص) را محکوم کرد

وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای انتشار مطلبی توهین‌آمیز درباره پیامبر اسلام (ص) را در هند و تداوم هدف قرار گرفتن اقلیت‌های مذهبی در این کشور محکوم کرد. بر اساس این بیانیه، پاکستان اعتراض و محکومیت شدید خود را به انتشار یک پست توهین آمیز به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) توسط افراط گرایان در شهر بنگلور هند را به کمسیون عالی این کشور در اسلام آباد ارائه کرده است. این بیانیه با بیان اینکه انتشار مطالب موهن علیه اسلام در هند، قلب مسلمانان جهان را به درد آورده، تصریح کرد: اینگونه اقدامات نشان از وجود پدیده شوم اسلام هراسی و هدف قرار گرفتن مداوم اقلیت‌های مذهبی در هند دارد. پاکستان از دولت هند خواسته است که درباره این حادثه تحقیق کرده و با شناسایی عاملان ایجاد ناامنی و تفرقه افکنی، امنیت و رفاه جوامع اقلیت‌ها به ویژه مسلمانان را تضمین کند. وزارت امور خارجه پاکستان تاکید کرد: جامعه جهانی، سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین المللی نیز باید نقش خود را برای توقف افزایش روزافزون اسلام هراسی در هند ایفا کرده و از طریق اقدامات عملی از حقوق اقلیت‌های مذهبی در این کشور حمایت کنند.

کمک میلیاردی آیت الله سیستانی به ایران تکذیب شد

دفتر آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان در عراق با صدور بیانیه‌ای، خبر منتشر شده درباره کمک یک میلیارد دلاری خود به ایران برای مبارزه با ویروس کرونا را تکذیب کرد. در این بیانیه آمده است: آنچه که درباره کمک یک میلیارد دلاری دفتر مرجعیت عراق به ایران برای عبور این کشور از بحران کرونا منتشر شده، صحت ندارد.

علمای شیعه انگلیس برای اقامه عزای ماه محرم بیانیه دادند

نمایندگان آیات عظام و رئیس های مراکز شیعی انگلستان بیانیه ای را درباره برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) در ماه محرم 1442 هجری منتشر کردند. در این بیانیه آمده است: بار دیگر محرّم، وجدان همیشه بیدار تـاریخ، ماه حماسه و ماه ظلم ستیزی فرا می رسد. همه حسینیان در سراسرگیتـی، با برافراشتن پـرچم عـزای امام حسین(ع)، در عزای سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران با وفای او به سوگ می نشینند. زنده نگهداشتن عزای امام حسین علیه السلام و شهیدان کربلا، انتقال فرهنگ عاشورایی به نسل های آینده و رساندن صدای مظلومیت اهل بیت علیهم السلام به گوش تاریخ است. اهمیت عزاداری برای امام حسین(ع)، در طول تاریخ همواره نشأت‌گرفته از اهمیت شخصیت خود امام(ع) و مصیبت رخ داده بر آن حضرت بوده است. به دیگر سخن، به همان میزانی که شخصیت و جایگاه امام حسین‌ (ع) در میان امت رسول‌الله(ص) والا بوده و شهادت ایشان و یارانشان و نیز اسارت حرم رسول خدا، جانسوز و مصیبت‌بار بوده است، به همان نسبت، عزاداری برای چنین شخصیتی نیز در ادوار مختلف تاریخی، هرچه پرشورتر و اثرگذارتر بوده است. نظر به ضرورت برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام حسین(ع) در ماه محرم و زنده نگه داشتن حماسه عاشورا از یک سو و شرایط خاص ایجاد شده در اثر شیوع ویروس کرونا در سال جاری برای مردم جهان و بویژه مسلمانان از سویی دیگر، ملاحظاتی به شرح زیر بوجود آمده که رعایت آنها را به همگان توصیه می کنیم. 1- بمنظور جلوگیری از شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا همه ی مردم ملزم به رعایت کلیه قوانین مربوطه هستند. 2- بر اساس فتوای اکثر مراجع عظام تقلید، رعایت نکردن قوانین مربوطه و فراهم آوردن زمینه سرایت بیماری، اشکال شرعی دارد. 3- بر اساس قوانین صادره محدویت تجمع برای مکانهای سربسته با توجه به امکاناتشان وجود دارد. 4- پزشکان و متخصصان امر همچنان بر لزوم رعایت فاصله اجتماعی و دستور العمل های مربوطه تأکید دارند. 5- برآوردها و پیش بینی های متخصصان امر نشان می دهد که بازگشت موج دوم این بیماری بسیار محتمل است. با توجه به نکات مذکور توصیه می شود که برنامه های ویژه ماه محرم الحرام در سال جاری همچون ماه مبارک رمضان بصورت مجازی برگزار شود و از همه برادران و خواهران ایمانی دعوت می شود که ضمن رعایت توصیه های پزشکی، مراسم ویژه محرم امسال را از طریق شبکه های اجتماعی دنبال نمایند.

سوئد با درخواست قرآن‌سوزی مخالفت کرد

«راسموس پالودن» (Rasmus Paludan) رهبر حزب «استرام کورس» (Stram Kurs) هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بود که تصمیم دارد روز جمعه ۷ شهریورماه، به نشانه اعتراض به مسلمانان، در مقابل مسجد منطقه «روزنگارد» در شهر مالمو سوئد اقدام به قرآن‌سوزی کند. این درحالی است که پلیس سوئد با تصمیم این سیاستمدار افراطی مخالفت کرده است. پالودن مدعی شده است که شهر مالمو از سوی مسلمانان اشغال شده است و ما می‌خواهیم نسبت به این مسئله اعتراض کنیم. این سیاستمدار راستگرای افراطی به دشمنی با دین اسلام و تحریک افکار عمومی به قرآن‌سوزی در دانمارک مشهور است. او قبلاً وکیل و استاد دانشگاه کپنهاگ دانمارک بود. پالودن در ماه مارس ۲۰۱۹ میلادی و پس از کشتار مسلمانان در دو مسجد نیوزیلند، در نزدیکی میدانی که مسلمانان نماز جماعت برپا کرده بودند، نسخه‌ای از قرآن را به آتش کشید. در پی این اقدام ضد دینی دادگاه دانمارک، این سیاستمدار و وکیل اسلام‌ستیز را به ۳ ماه حبس و ۳ سال محرومیت از حق وکالت محکوم کرد.

روهینگیایی ها از انتخابات میانمار بازماندند

در سال ۲۰۱۷ عملیاتی نظامی باعث آوارگی بالغ بر ۷۵۰ هزار نفر از اعضای اقلیت روهینجا و رفتن آنها به اردوگاه‌های آوارگان در کشور بنگلادش شد؛ اتفاقی که باعث شد دیوان عالی وابسته به سازمان ملل اتهام نسل کشی را علیه این کشور مطرح کند. میانمار اتهامات مطرح شده علیه خود را رد و توجیه کرده که هدف از عملیاتهای نظامی مقابله با تروریست‌ها بوده است. این در حالی است که همچنان تعداد ۶۰۰ هزار نفر دیگر از اعضای روهینجا در میانمار هستند اما اکثر آنها شهروند این کشور به حساب نمی آیند و حق رای ندارند و سازمان عفو بین الملل وضعیت آنها "آپارتایدی" خوانده است. بر طبق اعلام سازمان ناظر موسوم به Fortify Rights اخیرا سه حزب تحت رهبری اعضای اقلیت روهینجا امید پیدا کردند تا دست کم ۱۲ نامزد را وارد رقابت انتخاباتی ماه نوامبر میانمار کنند. عبدالرشید، ۵۸ ساله، یک عضو یکی از این احزاب به نام حزب دموکراسی و حقوق بشر امروز (چهارشنبه) به خبرگزاری فرانسه گفت، کمیسیون انتخاباتی میانمار در شهر سیتوه، مرکز ایالت راخین نامزدی او برای انتخابات را مردود اعلام کرد. به گفته وی، این کمیسیون اعلام داشت، علت این مردودی این است که والدین وی زمانی که او به دنیا آمده شهروند میانمار نبوده‌اند. این در حالی است که او می‌گوید سند و مدرک دارد که والدینش و والدین والدینش در سال ۱۹۵۷ چهار سال قبل از آنکه او به دنیا بیاید شهروندی دریافت کردند. او تاکید کرد: این مطابق با قوانین نیست. او گفت که خواستار تجدید نظر در این تصمیم خواهد شد. وی افزود: قوم روهینجا تحقیر شده بنا بر این ما نمی توانیم رقابت کنیم. در طی چند دهه وضعیت شهروندی اقلیت مسلمان روهینجا در میانمار تضعیف شد. رشید که به گفته خودش پدرش بیش از ۳۰ سال کارمند دولت میانمار بوده قبلا هم تلاش کرده در انتخابات مهم ۲۰۱۵ میانمار نامزد شود که موفق نشد. متیو اسمیت، عضو گروه حقوق بشری Fortify Rights اظهار کرد: این مخالفت با کاندیداتوری تبعیض آمیز بوده و با نسل کشی ادامه دار قوم روهینجا چندان بی ارتباط نیست. دولت میانمار باید به این روند محروم ساختن قوم روهینجا از حقوقشان پایان دهد.

هواداران شیخ زکزاکی دست به تظاهرات زدند

شماری از هواداران «شیخ الزکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه با حضور در خیابان‌های پایتخت این کشور خواستار آزادی شیخ الزکزاکی و همسر وی شدند. شماری از هواداران شیخ الزکزاکی با برپایی تظاهراتی در شهر «آبوجا»، پایتخت نیجریه به تداوم محبوس بودن رهبر جنبش اسلامی نیجریه معترض شدند. هوداران الزکزاکی در حالی که تصاویری از وی را در دست داشتند از مقامات این کشور آزادی سریع و بدون قید و شرط رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسر او را خواستار شدند. شیخ زکزاکی از آذرماه ۱۳۹۴ و به دنبال یورش وحشیانه نیروهای ارتش و پلیس به اقامتگاه وی در ایالت «کادونا» در شمال نیجریه بازداشت و محبوس شد؛ یورشی که در نتیجه آن تعداد زیادی شهید و زخمی شدند. نیروهای امنیتی و نظامی، «زینت ابراهیم» همسر شیخ زکزاکی را هم دستگیر کردند. به تازگی پسر رهبر جنبش اسلامی نیجریه در مصاحبه‌ای ضمن توصیف شرایط نامساعد جسمانی پدرش در زندان گفت دولت نیجریه ۶ فرزند شیخ زکزاکی را قتل عام کرده است. «محمد ابراهیم زکزاکی» یکی از فرزندان شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه در گفت‌وگویی که به صورت آنلاین با روزنامه «پانچ» انجام گرفته به جنایاتی اشاره کرد که رژیم نیجریه علیه خانواده‌اش و جنبش اسلامی نیجریه مرتکب شده است. وی در این مصاحبه تصریح کرد که دولت نیجریه ۶ تن از فرزندان زکزاکی را کشته است و هم‌اکنون تنها سه فرزند او زنده هستند

انگلیس نخستین صندوق بازنشستگی اسلامی را راه‌اندازی کرد

شرکت «آپشنز بریتانیا» با همکاری سازمان متخصص جهانی سرمایه گذاری «وحید» به راه اندازی یک صندوق بازنشستگی منحصر به فرد کاملا متنوع و سازگار با شریعت اسلامی اقدام کرده‌اند. این صندوق بازنشستگی پیشگام به منظور پاسخگویی به تقاضای روز افزون مسلمانان بریتانیا برای یک مجموعه بازنشستگی سازگار با قانون شرع اسلامی طراحی شده است و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بدون به خطر انداختن باورهای اسلامی و دینی، از مزایای مالیاتی سخاوتمندانه بهره مند شوند. مشارکت بین دو نهاد، منجر به ایجاد یک صندوق بازنشستگی منحصر به فرد شده که شامل بودجه‌های سازگار با شریعت اسلامی بوده که به دلیل پایبندی آن‌ها به ارزش‌های اسلامی انتخاب شده‌اند. شرکت سرمایه گذاری وحید با هیات مشاوره روحانیون اسلامی خاطرنشان می‌کند که تمامی بازده صندوق‌ها که شامل سرمایه‌گذاری در صندوق‌های صکوک و شاخص سهام جهانی اسلامی هستند، کاملا حلال می‌باشند. ارزشهای زیربنای حقوق بازنشستگی سازگار با شریعت اسلامی و سایر محصولات سرمایه گذاری، قابل مقایسه با ارزش هایی است که در بخش سرمایه گذاری با مسئولیت اخلاقی و اجتماعی یافت می‌شود. روند سرمایه گذاری همچنین شامل بررسی مالی برای اطمینان از قابل اعتماد بودن اوراق بهادار و سازگاری آن‌ها با شریعت است و از سرمایه گذاری در شرکت‌ها با بدهی‌های سنگین جلوگیری می شود. علاوه بر این ، ربا (بهره) نیز داده و یا دریافت نمی‌شود ، در حالی که سرمایه گذاری در صنایعی از جمله الکل، قمار، سلاح گرم، تنباکو و سایر موارد دیگری که حرام (نامشروع) در نظر گرفته می شود نیز ممنوع است. کریستین هالت ، مدیر عامل آپشنز بریتانیا در این باره، گفت: راه اندازی این بازنشستگی منحصر به فرد حلال، گام مهمی در توسعه بازار بازنشستگی مسلمانان انگلیس است که در حال حاضر ۴۷ میلیارد یورو ارزش دارد. وی افزود: علاوه بر این ، این محصول منحصر به فرد همچنین بدان معنی است که سازمان‌های دارای یک پلتفرم بازنشستگی منحصر به فرد هستند که قادر به برنامه ریزی بازنشستگی و مدیریت ثروت در جامعه مسلمان است. آقای مهدی بن سلیمان رئیس استراتژی وحید نیز گفت: به مردم دائماً یادآوری می‌شود که نیاز به تهیه مقررات برای زمان بازنشستگی است. حقوق بازنشستگی در محل کار یکی از مقرون به صرفه ترین روش های انجام این کار با سود اضافی کارفرمای شما برای افزایش میزان پس انداز است. ما با این صندوق اطمینان حاصل می‌کنیم که سرمایه گذاران مسلمان ضمن رعایت ارزش‌های اسلامی، پس انداز خود را برای بازنشستگی صرفه جویی می‌کنند.

مساجد آنتورپ از افراطیون شکایت کردند

دو مسجد در شهر آنتورپ، دومین شهر بزرگ در بلژیک، علیه یک حزب راست افراطی و رئیس آن به دلیل انتشار تصاویر اسلام‌هراسی در رسانه‌های اجتماعی و سبب تبعیض و نفرت در جامعه می‌شوند، رسما شکایت کردند. مسجد الاقصی و مسجد مجاور فرهنگسرای عمر در منطقه شمالی آنتورپ در حال شکایت از حزب ولامس بلانگ و وان گریکن رئیس آن هستند که در روز عید سعید قربان تصاویری دروغین علیه مسلمانان منتشر کرده بودند. درحالی که به دلیل افزایش محدودیت‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، در روز عید سعید قربان در ۳۱ جولای بسیاری از جشن‌ها و مراسم‌ها تعطیل شده بودند و تنها تعداد محدودی نمازگزار مطابق تدابیر بهداشتی از پیش تعیین شده در نماز عید مساجد شرکت کرده بودند اما اعضای این حزب اسلام ستیز، با تصاویر و کامنت‌هایی در شبکه‌های مجازی واقعیت را وارونه جلوه دادند. سخنگوی مسجد به خبرنگاران گفت: از آنجا که پلیس اقدامات امنیتی در ورودی مسجد قرار داده و اقداماتی مانند ضدعفونی کردن دست و غیره انجام می‌گرفت، جمعیت در خیابان زیاد شد. پلیس به صحنه آمد تا اطمینان حاصل شود که همه فاصله را حفظ کرده و هیچ تخلفی مشاهده نشد. وی افزود: اما وان گرایکن و ولامس بلانگ ویدئویی را منتشر کردند که بر روی آن صدای مسلمانان شنیده می‌شود. به گفته مسئولین مساجد، تصاویر و پیام‌های همراه آن باعث ترویج نفرت ضداسلامی و تبعیض در جامعه می‌شوند. سخنگوی مسجد خاطرنشان کرد: یک فیلمبرداری کوتاه از یک لحظه شلوغی در خیابان‌ روبروی مسجد به هیچ وجه نشان دهنده کل حقیقت و وضعیت داخل مسجد نیست و علی الخصوص ربطی به مساجدی که درهای خود را بسته‌اند ندارد. وی افزود: هدف ما از این گزارش نشان دادن این حقیقت است که آن‌ها سعی دارند در رسانه‌های اجتماعی مسلمانان را بدنام کنند و به آن‌ها انگ بزنند و علت شیوع دوباره ویروس کرونا را جامعه اسلامی بدانند!

صربستان بازهم صحنه اسلام هراسی شد

تصاویری از یک جنایتکار جنگی صرب بر روی دیوار خانه‌های مسلمانان در مونته‌نگرو کشف شد، و درحالی که این کشور در بالکان به زودی انتخابات پارلمانی خواهد داشت، هم اکنون در شرایط ملتهبی به سر می‌برد و به گفته مقامات محلی عده‌ای سعی دارند شهروندان مسلمان بوسنیایی را در آنجا بترسانند. تصایوری از پاوله جوریسیک و درازا میخایلویک که هر دو عضو یک گروه شبه نظامی صرب های ناسیولیست در جنگ جهانی دوم به نام چتنیک‌ها بودند، شبانه بر دیوار خانه‌های مردم شهر برانه در مونته نگرو پیدا شدند که جمعیت مسلمانان زیادی دارد. این دو جنایتکار جنگی صرب در نسل کشی مسلمانان در بالکان در سال‌های ۱۹۴۰-۱۹۴۵ نقش داشته و منجر به کشته شدن و آوارگی هزاران نفر شدند. مجمع محلی شهرداری برانه، تحت کنترل حزب مخالف سوسیالیست مردم مونته نگرو، علیه تلاش برای ایجاد تفرقه در اجتماع محلی که حزب حاکم به ریاست رئیس جمهور میلو ژوانووویچ رئیس جمهور مونته نگرو را مسبب اصلی آن دانسته اظهار نظر کرده و در بیانیه ای در فیس بوک اعلام کرد: آن‌ها درحالی که کلاه هودی به سر داشتند و در تاریکی شب در آستانه انتخابات دست به چنین کاری زده‌اند، تلاش داشته‌اند همسایگان مسلمان محترم ما را بترسانند. این حزب در ادامه از جوامع محلی بوسنیایی و مسلمانان خواست تحت تاثیر تحریکات قرار نگرفته و افزودند که جمعیت مسیحیان ارتدوکس محلی مشکلی در زندگی در کنار مسلمانان ندارند. حزب بوسنیایی مونته نگرو افزود: نقاشی های دیواری از این نوع نباید باعث ایجاد تغییر در روابط خوب ، دوستانه و همزیستی شود که بوسنیایی ها با همسایگان خود با سایر ادیان پرورش داده اند. گفته می‌شود در روز سی‌ام آگوست، پایان ماه میلادی کنونی، مونته نگرویی‌ها در انتخابات پارلمانی شرکت کرده و برای رای دادن به پای صندوق‌های رای می‌روند. مخالفان سعی دارند از این طریق کشور را از دست رئیس جمهور کنونی که حزب او از سال ۱۹۹۱ تاکنون بر این کشور بالکان حکومت داشته درآورند. این منطقه دارای سابقه طولانی تبعیض علیه مسلمانان بومی کشور است. بسیاری از نمادهای اسلامی در شهر برانه در ۵۰ سال گذشته نابود شده اند، از جمله آنچه در گذشته مسجد مرکزی بوده است. بخش اعظم اموال جامعه مسلمانان در زمان رژیم کمونیستی یوگسلاوی توقیف شد و هنوز بازگردانده نشده اند. براساس گزارشی که اخیراً در مورد احساسات ضد مسلمانی در مونته نگرو تهیه شده است، مسلمانان به عنوان افرادی معرفی می شوند که با روی آوردن به اسلام در دوران عثمانی به ملت و ایمان خود خیانت کرده اند ، بنابراین آنها دیگر متعلق به مونته نگرو نیستند و باید اخراج یا تبعید شوند. این درحالی است که مسلمانان ۲۰% جامعه مونته نگرو را به خود اختصاص داده اکثریت آن‌ها قومیت بوسنیایی و آلبانیایی تبار دارند. جامعه مسلمانان به ویژه در دهه ۱۹۹۰ با دوره ای از تنش شدید سیاسی در این کشور روبرو شده است.

عفو بین الملل برای شیعیان درخواست عفو داد

سازمان عفو بین الملل در نامه ای مشترک با چند سازمان حقوق بشری دیگر از پادشاه بحرین خواست حکم های اعدام صادره علیه ۱۲ تن از زندانیان سیاسی بحرینی را لغو کند. عفو بین الملل، سازمان "سلام برای دموکراسی و حقوق بشر"، پژوهشکده حقوق بشری"الخلیج" و جمعی دیگر از سازمان های حقوق بشری در این نامه خطاب به «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین تاکید کردند: بیشتر حکم های اعدام بر اساس اعترافات زیر شکنجه و در محاکمه هایی ظالمانه صادر شده اند. حکم اعدام ۱۲ جوان بحرینی که به اتهامات سیاسی بازداشت، شکنجه و و بر اساس اتهامات دروغین محاکمه شده اند توسط دستگاه قضایی سیاست زده بحرین صادر شده و با طی آخرین مراحل دادرسی و رد تجدیدنظر توسط دیوان عالی، اجرای آن ها تنها منتظر امضای پادشاه بحرین می باشد.

مسجد صحابه؛ قطب گردشگری «شرم‌الشیخ» مصر شد

مسجد صحابه در منطقه بازار تجاری قدیمی در شهر شرم الشیخ در جنوب استان سیناء در مصر واقع شده است. با این که این مسجد در سال ۲۰۱۱ ساخته شد اما در ماه مارس ۲۰۱۷ درهای آن به روی نمازگزاران گشوده شده تا دومین مسجد بزرگ شرم‌الشیخ و یکی از جاذبه‌های گردشگری در این شهر به شمار رود. مسجد صحابه در ورودی شرم‌الشیخ که به «شهر صلح» شهرت یافته، پشت به کوه و مشرف به دریای سرخ است. این مسجد که نمادی منحصر به فرد در معماری معاصر اسلامی به شمار می‌رود، گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف را به خود جذب می‌کند. به گونه‌ای که بسیاری از آنها دوست دارند در کنار آن به عنوان یکی از نمونه‎های معماری اسلامی قدیمی عکس یادگاری بگیرند. مسجد زیبای صحابه با گنجایش بیش از ۳ هزار نمازگزار در مساحتی بالغ بر ۳ هزار و سه متر بنا شده و شامل دو مناره به ارتفاع ۷۶ متر و تعداد زیادی قبه می‌شود. صحن اصلی این مسجد در ارتفاع ۳۶ متری و به وسعت هزار و ۸۰۰ متر با گنجایش ۸۰۰ نمازگزار است. یک مرکز فرهنگی اسلامی جهانی، یک کتابخانه دینی و فرهنگی به زبان‌های مختلف، ۳۶ سرویس بهداشتی، ساختمان‌های خدماتی و واحدهای تجاری که وقف مسجد هستند، از دیگر امکانات این جاذبه گردشگری به شمار می‌روند. محمد عبدالناصر، عکاس مصری در گفت‌وگو با پایگاه خبری سی ان ان عربی از علاقه خود به ثبت تصاویر این مسجد برای بیان زیبایی‎های معماری آن که در مصر بی‌نظیر است، گفت. به نظر عبدالناصر مسجد صحابه با زیبایی‎های معماری خود که از نظر ستون‎ها و اجزاء بیانگر معماری اسلامی است، ممتاز شده است. قرار گرفتن این مسجد در مکانی بی‌نظیر و در مرکز بازار گردشگری قدیمی و در میان محل فروش سوغات و یادگاری‎ها از دیگر جاذبه‌های این مسجد به شمار می‌رود.

مسجد لیون در آتش سوخت

آتش سوزی در مسجد دارالسلام لیون، دومین حادثه آتش‌سوزی در مساجد مسلمانان فرانسه در طول یک هفته اخیر به شمار می‌رود. پیش از این نیز مسجدی در شهر «براون» در حومه لیون به دست افراد ناشناس آتش زده شده بود. دادستانی شهر لیون در هر دو حادثه فرضیه اقدام خرابکارانه را محتمل دانسته و اعلام کرده است که پس از آتش‌سوزی، در داخل مسجد السلام سنگ پیدا شده و شیشه‌های مسجد شکسته است؛ همچنین  آتش‌سوزی در دو نقطه مختلف مسجد براون رخ داده بود. براساس این گزارش، تحقیقات درباره هر دو حادثه که نگرانی مسلمانان این کشور را به همراه داشته، آغاز شده است؛ مسلمانان از مقامات فرانسه خواسته‌اند از مساجد این کشور محافظت کنند. ژرالد دارمانین (Gerald Darmanin)، وزیر کشور فرانسه شب گذشته در توئیتی این اقدام را محکوم کرد و نوشت: هر اقدام ضد اسلامی، ضد یهودی و ضد مسیحی  جاهلانه و شنیع است. همچنین پیر اولیویه (Pierre Oliver) شهردار منطقه دو لیون اعلام کرد به نظر می‌رسد این یک اقدام جنایی باشد اما این حادثه قربانی نداشته است. شورای مسلمانان فرانسه در بیانیه‌ای حمایت کامل خود را از نمازگزاران اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: امیدواریم فیلم‌های گرفته شده از دوربین مسجد به شناسایی عاملان این اقدام کمک کند. «نادر انجویک» از مسئولان این مسجد به سایت «لوپاریزیان» گفت که یکی از همسایگان مسجد با آتش‌نشانی تماس گرفته است. آتش‌سوزی باعث سیاه شدن دیوار های مسجد و از بین رفتن فرش‌های آن شده است. نادر افزود: برای خرید فرش‌های مسجد هزینه زیادی کرده بودیم. وی تاکید کرد: پیش از این هیچ مشکلی نداشتیم؛ مسجد براون هم هفته گذشته تخریب شد، آیا هفته آینده نوبت مسجد دیگری است؟«کمال قبطان» مدیر مسجد نیز در این باره گفت: پس از این دو حادثه، اقلیت مسلمان فرانسه احساس نگرانی می‌کنند و می‌پرسند چرا عده ای شبانه یک مسجد را آتش می‌زنند. آیا این فقط یک جنایت است یا اینکه اهداف سیاسی دارد؟وی ادامه داد: اقلیت مسلمان فرانسه اکنون خود را منزوی می‌بیند. نوعی سکوت و نگرانی در بین اقلیت مسلمانان وجود دارد. باید بیدار باشیم؛ ما خواهان محافظت از مساجد هستیم. قرار است اقلیت مسلمان فرانسه در محکومیت این اقدام مقابل مسجد  السلام در شهر لیون تجمع کنند.

آیت الله ربانی درگذشت

آیت الله محمد ابراهیم ربانی مهمویی، مجتهد عالیقدر از علما و مدرسین برجسته حوزه علمیه خراسان جنوبی، در سال ۱۳۰۶ در بیرجند متولد شد. وی در حوزه‌های علمیه قم، بیرجند و نجف کسب علم کرده و از ۸ نفر از علما همچون آیت‌الله سید محمود شاهرودی و امام خمینی اجازه اجتهاد داشته است. آیت‌الله ربانی اولین امام جمعه بیرجند پس از انقلاب بود و سال‌ها در دیوان عالی کشور و شورای عالی قضایی مسئولیت داشته است. وی روز گذشته در سن ۹۳ سالگی براثر ابتلا به بیماری کرونا در بیرجند دارفانی را وداع گفت.

آیت الله اعرافی به حوزه علمیه کاشان تسلیت گفت

مدیر حوزه های علمیه درگذشت حجت الاسلام والمسلمین شریفی کاشانی را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت آیت الله اعرافی  مدیر حوزه های علمیه به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت ابوشهید جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ حسن شریف کاشانی(طاب ثراه)   موجب تاثر گردید. ضمن عرض تسلیت به بیت محترمشان و حوزه علمیه کاشان، علو درجات آن فقید سعید و همنشینی با فرزند شهیدش و شکیبایی و پاداش نیک الهی را برای بازماندگان محترمشان از خداوند منان خواهانم.

 

سرطان خطیب مشهور را بستری کرد

خطیب مشهور حجت الاسلام والمسلمین فاطمی نیا، در بیمارستان بستری شد. حجت الاسلام والمسلمین فاطمی نیا بر اثر هجوم مجدد بیماری سرطان و بنا به تشخیص پزشکان، در بخش مراقبت های ویژه یکی از بیمارستان های تهران بستری شده است. ان شاء الله با دعای مومنین و قرائت سوره مبارکه حمد به نیت شفا، بهبودی کامل و عاجل برای این خطیب عزیز حاصل گردد.

ره توشه محرم ۹۹ منتشر شد

به همت گروه تولید محتوای معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم؛ ره توشه ماه محرم ۹۹ منتشر شد. به همت گروه تولید محتوا معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم؛ ره توشه ماه محرم ۹۹ منتشر شد. ره توشه از سال ۱۳۷۴ به عنوان یک متنی که نیازهای مبلغین در مناسبت های تبلیغی را تامین بکند منتشر شد و برای مبلغان نیز یک اثر آشنا و پرکاربرد می باشد که  گروه تولید محتوا معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با تولید این ره توشه ها در کشور به عنوان محور تولید محتوای تبلیغی شناخته شده است. مبلغان گرامی می توانند در سامانه ره توشه به آدرس rahtoosheh.dte.ir یا در سایت بلاغ به آدرس  tm.balagh.ir  به متن ره توشه های منتشر شده در سال های گذشته و نیز ره‌توشه محرم ۹۹ دسترسی پیدا کنند. شایان ذکر است مبلغان اعزامی از دفتر تبلیغات اسلامی علاوه بر دریافت فایل ره توشه محرم، با مراجعه حضوری به نمازخانه معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی، در ساعات اداری از تاریخ ۲۰ مرداد تا ۲۷ مرداد، نسخه چاپ شده را نیز دریافت نمایند. مبلغان سایر ارگان ها می توانند از فایل pdf و اندروید ره توشه استفاده نمایند. گفتنی است به منظور تامین نیاز محتوایی مبلغان در محرم سال جاری، دو جلد ره توشه در قالب ره توشه اصلی و ویژه نامه خانواده منتشر شده است. قابل بیان است در ره توشه اصلی محرم به موضوعات مورد نیاز و کاربردی همچون؛ رعایت حق الناس با محوریت کرونا، تحلیل قرآنی از گونه های انتخاب در کربلا، پیامدهای فرهنگی و معنوی کرونا، نقش امام حسین (ع) در جهل زدایی از جامعه، عزاداری و عقلانیت، زیبایی های کربلا، شیوه های مواجهه با حوادث و بلایا در سخن و سیره امام سجاد(ع)  و نگاهی به سازوکارهای تحقق جهش تولید و ... پرداخته شده است. همچنین در ویژه نامه خانواده نیز مطالبی مانند: ویژگی های خانواده عاشورایی، پیامدهای اعتیاد اینترنتی، آسیب شناسی رفتارهای متضاد والدین در تربیت فرزندان، بازخوانی رابطه کاهش نرخ فرزندآوری با افزایش نرخ طلاق در ایران و ... مورد بحث قرار گرفته است.

امام جمعه تکاب استعفا داد

حجت الاسلام برادری از امامت جمعه شهرستان تکاب استعفا داد. حجت الاسلام برادری از امامت جمعه شهرستان تکاب استعفا داد. هنوز استعفای وی از سوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان تائید نشده است. وی ۲۲ فررودین ۹۶ به عنوان امام جمعه تکاب منصوب شد.

آیت‌الله تسخیری بستری شد

آیت‌الله محمدعلی تسخیری دبیرکل اسبق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بیمارستان بستری شد. آیت‌الله محمد علی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب در امور جهان اسلام به علت عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد. باتوجه به شرایط سنی، تیم پزشکی در حال بررسی مراحل مداوای ایشان است. آیت‌ الله تسخیری پس از مرحوم آیت الله واعظ زاده خراسانی سال‌ها دبیرکلی مجمع التقریب را بر عهده داشت و با توجه به توانایی علمی و آشنایی با زبان‌های عربی و انگلیسی اقدامات مؤثری در زمینه وحدت جهان اسلام انجام داد. وی همچنین مدتی نائب رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان را برعهده داشت که پس از موضع‌گیری های عجیب قرضاوی استعفا داد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی از تیپ فاطمیون قدردانی کرد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پیامی به اولین همایش بین المللی لشکر فاطمیون افغانستان، تصریح کردند: بی شک جبهه مقاومت افغانستان، جریان نوظهوری نیست. سال های دور در دفاع از خاک و وطن علیه اشغالگران و امروز در مجاهدت های لشکر فاطمیون برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) متبلور و متجلی گشته است.حضرت آیت الله مکارم شیرازی، در پیامی به نخستین همایش بین المللی لشکر فاطمیون افغانستان که امشب در حرم مطهر رضوی  برگزار شد، تاکید کردند: جریان ضد اسلامی استکباری سعی دارند تا مسلمانان منطقه را با حربه قدیمی تفرقه و اختلاف به جان یکدیگر انداخته و با ایجاد فتنه، آشوب و جنگ، حبهه مقاومت را متزلزل کند. مشروح پیام حضرت معظم له که در این همایش قرائت شد، بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از هر چیزی تشکیل این مجلس باشکوه و مصادف بودن آن با روز مقاومت اسلامی را به همه شرکت کنندگان در این همایش تبریک می گویم. امروزه جریان های ضد اسلامی و استکباری خصوصا آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی سعی دارند تا مسلمانان منطقه را با حربه قدیمی تفرقه و اختلاف، به جان یکدیگر انداخته و با ایجاد فتنه، آشوب و جنگ، حبهه مقاومت را متزلزل نماید و آنان را از مطالبه آرمان های اصیل اسلامی و مجاهدت در راه آن، باز داشته و سرمایه های آنان را چپاول و غارت کنند. بی شک جبهه مقاومت افغانستان، جریان نوظهوری نیست. سال های دور در دفاع از خاک و وطن علیه اشغالگران و امروز در مجاهدت های لشکر فاطمیون برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) متبلور و متجلی گشته است. شجاعت، استقامت و تلاش رزمندگانی غیور که در مبارزه با دشمن مرز و خاک و قومیت را نمی شناسند و هم دوش دیگر برادران ایمانی خود با اتحاد و همدلی، امت واحده ای شده اند و برای پاسداری و دفاع از فرهنگ فاطمی خوش درخشیده و با نثار جان خویش، شهدای بزرگی را به اسلام تقدیم کرده اند. از خداوند متعال مسئلت دارم همه شهدای راه مقاومت، خصوصا شهدای افغانستانی و بالاخص سردار رشید این جبهه، حاج قاسم سلیمانی را با سید و سالار شهیدان حضرت الاعبدالله الحسین(ع) محشور فرماید و همه رزمندگان اسلام را در این مسیر نورانی ثابت قدم دارد. اینجانب بار دیگر تشکیل این همایش را به تمامی ملت شریف و بزرگ افغانستان و خصوصا به رزمندگان، فرماندهان، جانبازان و خانواده های شهدا، تبریک گفته و از «جبهه جهانی شباب المقاومه» در برگزاری این گردهمایی تقدیر و تشکر می نمایم. گفتنی است، گفتنی است، اولین همایش بین المللی لشکر فاطمیون افغانستان با موضوع «تکریم شهدای فاطمیون» و «آزادی قدس و خروج آمریکا از منطقه هدف نهایی فاطمیون»، از سوی جبهه جهانی شباب المقاومه و با همکاری لشکر فاطمیون و آستان قدس رضوی، پنج شنبه شب ۲۳ مردادماه، با رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا، در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.

شیخ عیسی قاسم در تجمع فاطمیون سخنرانی کرد

آیت الله عیسی قاسم در تجمع فاطمیون در حرم مطهر رضوی گفت: امت اسلام واجب است که هر تجاوزی را از اسلام و موجودیت و سرزمین و ثروت آن دفع کند. آیت الله عیسی قاسم رهبر نهضت اسلامی بحرین در سخنانی در تجمع فاطمیون در حرم مطهر رضوی تاکید کرد: متن کامل سخنرانی شیخ عیسی قاسم به این شرح است: امت اسلامی به حکم دین مبین اسلام امت واحد است و این عقیده همه کسانی است که پایبند به اسلام هستند. هر تجاوزی به دین اسلام تجاوز به همه این امت است. تجاوز به هر مسلمان یا به هر بخشی از سرزمین اسلام و یا به مقدساتی از مقدسات آن یا به حرمی از حرم آن تجاوز به همه این امت است. این امت و افراد آن هر یک به نوبه خود دارای موجودیت، مرگ و عزتند. اما موجودیت افراد تنها شرط موجودیت امت نیست و قدرتمند بودن بعضی از افراد به معنی قدرتمند بودن همه امت نیست. در مقابل عزت این امت به معنی عزت همه افراد آن و ذلت این امت ذلتی برای همه آن ها است. امت و افراد آن هریک آرمان ها، مسائل مهم، منافع، شکست ها و پیروزی هایی دارند. همبستگی در امت ما و برادری اسلامی شامل همه آرمان ها و غم و غصه های بزرگ و کوچک ما می شود. مسلمان برادر مسلمان است، او را تنها نمی گذارد، به یاری او می شتابد، در مشکلاتش به او در حد توان خود کمک می کند، او را از ظلم نجات می دهد و او را ارشاد و نصیحت می کند. این أساس برادری بین مسلمانان است. مسائل و قضیه های امت مثل حفظ و سلامت دین و ظهور و عزت و انتشار و غلبه آن، کرامت مقدسات آن، امنیت سرزمین و مرزهای آن، قداست نمادهای آن، اینها همه آرمان های همه مسلمانان هستند و مشارکت در دفاع و حمایت از آن ها هم دفاع از خود افراد و هم دفاع از همه این آرمان ها است و این نه فقط از سر یاری رساندن به برادر مسلمان و نجات دادن آن از سختی ها و برطرف کردن نیازهای او و یا  کمک کردن وی در مشکلات شخصی او، با اینکه همه این ها ارزش بالایی نزد خداوند دارند (بلکه بالاتر است). همه امت اسلامی از جمله افغان ها، اعراب، ترک ها، پاکستانی ها و همه نژادها در همه کشورها از جمله اندونزی، مصر، ایران، عربستان سعودی، عمان و همه و همه در جای جای سرزمین اسلام، فرزندان امت اسلامی اند و قبل از وابسته بودن به قومیت های خود در قبال مسائل و قضیه های امت و آلام آن  مسئولیت دارند. چه دشمن خارجی یکی از این کشورهای این امت واحده اسلامی و چه دشمن گروهی از مسلمانان،آن دشمن دشمنِ همه امت اسلام است، و تجاوزگر به هریک از مقدسات آن حتی اگر شعار اسلام را سردهد تجاوزگر به امت اسلام و به همه مقدسات آن است و باید مقابل تجاوز آن ایستاد. امتی که مقدسات ان پایمال شده و سکوت کند امتی بی هویت است. جنگ علیه اسلام و امت اسلام از طرف کشورهای طاغوتی کافر که در مقدمه آن ها آمریکا و اسرائیل هستند دیگر فقط محدود به جنگ نظامی مستقیم و آشکار نیست، بلکه اکنون جنگ های نیابتی در کار است که این کشورها نقشه آن را طراحی و آن را اداره می کنند و توسط یک حزب، گروه و یا کشور دیگر که خود را مسلمان می دانند یا منتسب به اسلامند اجرا می گردد، حال آنکه آنان فاقد مبانی صحیح اسلام و اخلاق اسلامی هستند و به دور از ضروریات دینند. بسیاری از جماعت ها و احزاب هستند که برای تفکر کفرآمیز کشورهای طاغوتی با جعل مبانی بدعت آمیز مزدوری می کنند و آن را به دین منتسب می کنند، با اینکه به شدت دشمن دین هستند و هدفشان ویران کردن دین و پراکنده کردن امت است. دفاع از اسلام در هر دو حال به یک اندازه واجب است، چه جنگ به صورت مستقیم از طرف یک کشور یا حزب یا دولتی کافر باشد و یا اینکه از طرف دولت یا حزبی از اهل بدعت باشد که خود را منتسب به اسلام و مسلمانان می داند. اگر دفاع از اسلام به هر دلیلی واجب شد این واجب واحبی کفایی است که تا اینکه امت تا حد کفایت به آن عمل ننماید ساقط نمی شود. آری بر امت اسلام واجب است که هر تجاوزی را از اسلام و موجودیت و سرزمین و ثروت آن دفع کند و همه افراد اما چه سیاه پوست و چه سفید، چه مرد و چه زن و هر کسی که زبان دفاع (استطاعت) دارد در این واجب شرعی مساوی است و مسوولیت دارد. مجاهدان پهلوان امت اسلامی از همه قومیت ها و مذاهب، از جمله شهدای فاطمیون افغان نقش جهادی شهادت طلبانه بارز و زبان زدی را آفرینند که الگو است، حماسه ای در در دفاع از دین و مقدسات و سرزمین و وحدت و یکپارچگی امت اسلام و در رویارویی ایثارگرایانه قاطع و شجاعانه با توطئه های دشمنان که هدفشان از هم گسیختن این امت، پراکنده سازی موجودیت اسلام، تسلط بر سرزمین اسلامی، تحریف هویت و اصول آن و به زانو درآوردن  امت در برابر اراده دشمن صهیونیستی و استکبار آمریکایی بوده است. خداوند مجاهدان راهش را اجر والایی دهد، چیزی را فدا کردند که با ارزش تر از آن برای انسان وجود ندارد. آن ها جان با ارزش و شریف خود را برای حمایت از میلیون ها بی گناه و انسان صالح و برای محافظت از امنیت مردم و دور کردن دست جنایت کاران و برای سلامت دین و ناموس خود فدا کردند تا به آن ها توهین نشود، طعم ذلت را نچشند، کسی باعث گمراهی آنان نشود، کسی آن ها را بی ارزش نشمارد و اغفالشان نکنند و کرامت انسانی آن ها پایمال نشود. آن ها فداکاری کردند اما چیزی را از دست ندادند و شکست نخوردند، پیروزی و بهره ای که با شهادت به دست آوردند خیر همه دنیا را می ارزد. حتی اگر عمر مادی آن ها کم تر شد اما آن ها بالاترین دستاوردی که می توان از زندگی داشت را به دست آوردند که چیزی هم سطح آن وجود ندارد. اگر این مردان باشرافت و ایثارگر نبودند که جان خود را در راه خدا بی ارزش می شمارند و اجر او را مسالت می کنند و دنیا در درک و شعورشان در مقابل آخرت هیچ ارزشی ندارد، همه دنیای این امت به تاریکی تبدیل شده بود و زندگی بشر به سرنوشتی بدتر از زندگی حیوان به دست مستکبران و جاهلان و خونخواران و تجاوزگران و فرعون ها تبدیل شده بود. اما کسانی که در راه طاغوت می جنگند و می کشند و کشته می شوند وسیله شیطان و سربازانی مفسد فی الأرض هستند که امنیت زمین را به هم می زنند. آن ها درندگانی وحشی هستند ظلم روا میدارند و وسیله جنایتند. هر امتی که با نوعی از تجاوز که در تاریخ خود همانند نداشته مواجه شود باید با آن با تمام قدرت به دست همه فرزندان خود چه زن و چه زن برای حمایت از وجود خود رویارویی کند. هرچقدر این امت برای روزهای سخت و جنگ های بزرگ آمادگی بیشتری داشت، این نشانه آگاهی و قاطعیت بیشتر آن است و توانایی بالاتری برای رویارویی با تجاوزگری ها و خطرات پیش بینی نشده دارد. اسلام نیز به امت خود هشدار داده و از آن خواسته تا همیشه قدرتمند تر از دیگران باشد و برای شرایط غافلگیر کننده آماده تر باشد تا روزی از روزها خود را ضعیف و بیچاره و شکست خورده مقابل دشمنان نیابد (وَأَعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُمْ وَآخَرِینَ مِن دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ ۚ وَمَا تُنفِقُوا مِن شَیْءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَأَنتُمْ لَا تُظْلَمُونَ) – الآیة 60/الأنفال. امت اسلامی می داند که بسیاری از بشر امروز به درجات بسیار پستی از انسانیت رسیده اند و به سوی کفر و فسق و ظلم و ضعف و دوری از ارزش های دینی سوق داده شده و به نمادهایی مسخ شده به شکل انسان تبدیل شده اند. و این است که این مسخ شدگان با هرکسی که به ارزش های دینی و انسانی پایبند باشد و حق را مطالبه کند و عدالت جو باشد و برای هدایت مردم تلاش کند دشمنی می کنند. امت ما آگاه است که علیرغم دوری از اسلام حق و راستین از درون، اما هنوز نزدیک ترین امت به هدایت و اصلاح پذیرترین است و دارای پررنگ ترین رابطه با ارزش های آسمانی در بسیاری از بخش های آن است. امت اسلام برای بازگشت به راه انسانیت و پروردگار بزرگ بیش ازز دیگران جای امید دارد. این دو واقعیت که بشر به درجات بسیار پستی رسیده است و همچنین اینکه برای زنده کردن زمین با یاد خدا (اصلاح زمین) به دست امت اسلامی جای امید هست،  باعث می شود مسخ شدگان اهل الحاد و شرک و جهالت و وحشی گری و شهوت پرستی، شدت و انگیزه بیشتری برای مورد هدف قرار دادن و از بین بردن امت اسلام داشته باشند. هرکسی که به نداهای پست و ذلت بار و ظالمانه نه بگوید و از حق و عزت کرامت و سربلندی و راه هدایت خود دست نکشد، باید به شدت برای رویارویی با بزرگ ترین تجاوزات و جنگ ها و بدترین شرایط و عظیم ترین فشارهایی که از سوی قدرت های متجاوز و مستکبر و شیطانی ممکن است وارد شود آماده باشد. این امت خواری و باطل را نمی پذیرد؛ این امت تعویض هدایت با اضلال و گمراهی، عزت با ذلت و همچنین جایگزینی پیشگامی خود را با تبعیت و جیره خواری دیگران نمی پذیرد، بنابراین باید هر روز از حیات خود را روزی برای کسب قدرت و روز مقاومت، جهاد و مبارزه قرار دهد و بداند. سلام بر همه شهدای این امت مومن و سلام بر شهدای فاطمیون و سلام بر همه درگذشتگان مومنین و مومنات. سلام و رحمت و برکات الهی بر همه مومنین و مومنات. والحمد لله ربّ العالمین أولاً وأخیراً.

طلاب جهادی به پویش «هر خانه یک حسینیه» پیوستند

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان از اعلام آمادگی ۳۰۰ طلبه جهادی برای اجرای پویش «هر خانه یک حسینیه» در ایام عزاداری محرم خبر داد. حجت الاسلام سید حسین مومنی پیرامون راه اندازی پویش «هر خانه یک حسینیه» و اجرای شیوه های نوین عزاداری با توجه به شرایط پیش آمده به دلیل بیماری کرونا، اظهار کرد: محرم و عزای سیدالشهدا(ع) جزء شعائر اصلی تشیع محسوب می شود و ممکن است در طول تاریخ بر اساس شرایط در شکل، نوع و حجم عزاداری مقداری تفاوت ایجاد شده باشد، اما این مراسم هیچ گاه تعطیل بردار نبوده و همواره شیعیان عزای حسینی را برپا داشته اند. وی افزود: امسال نیز شیوع ویروس کرونا ممکن است روی نحوه اداره جلسات محرم تاثیر داشت باشد، اما این به معنای تعطیلی جلسات محرم نیست، در این میان نیز برخی در خصوص جلسات محرم اظهاراتی کردند که حتی این اظهارات را در زمان نزدیک شدن داعش به کربلا نکرده بودند و حتی از خانه های خود خارج نشدند و شهدای مدافع حرم را یاری ننمودند. معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان با تاکید بر برخورد منطقی و عقلانی با این بیماری تصریح کرد: نحوه اداره جلسات و روش عزاداری ممکن است کمی متفاوت تر باشد و برخی از افراد نیز امکان دارد از لحاظ سلامتی نتوانند در جلسات عمومی شرکت کنند. وی اضافه کرد:  قرارگاه جهادی طلاب و روحانیون حوزه علمیه اصفهان، پویش «هر خانه یک حسینیه» را راه اندازی کرده است، به این معنا که در منازل، فضاهای باز مجتمع ها، پارک ها، بوستان ها و در فضاهای باز و حتی در اداره ها طلاب حضور می یابند و جلسه عزای امام حسین(ع) را ولو برای دو یا سه نفر اقامه می کنند. حجت الاسلام مومنی با اشاره به این اقدام جهادی طلاب برای محرم گفت: تاکنون نزدیک به ۳۰۰ نفر از طلاب اعلام آمادگی کرده اند که به عنوان سخنران جهادی اعزام شوند و افرادی که برای برگزاری چنین جلساتی درخواست داشته باشند می توانند درخواست خود را از طریق پایگاه https://esfhozeh.ir و یا شماره تلفن ۳۲۲۰۲۴۵۰ داخلی۵۵۰ الی۵۵۲ روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان اعلام و پس از آن با آنها هماهنگی شده و مبلغ اعزام می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

  • ناصراحمدی IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
    0 0
    کسانی که منطق ندارند دست به کتاب سوزی می زنند. بیسوادی وخشک مغزی ربطی به مدرک وتحصیلات دانشگاهی ندارد. ملاشدن چه آسان/آدم شدن چه مشکل
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8