دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ | Jul 26, 2021
آیت الله مصباح یزدی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: آیت الله علامه مصباح یزدی، حقیقتاً خار چشم آمریکا و مزدوران استکبار جهانی بود.

حجت الاسلام و المسلمین محمد ملک زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، ضمن تسلیت ارتحال عالم انقلابی و حکیم فرزانه حضرت آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: رحلت علامه مصباح در شب شهادت قهرمان مقاومت سردار شهید قاسم سلیمانی، این پیام را در اذهان اهل معرفت تداعی کرد که "عمار انقلاب در شب عروج مالک آسمانی شد. "

وی افزود: آیت الله مصباح یزدی فیلسوف و فقیهی جامع‌الابعاد و عالم بزرگ اخلاق بود که ارتباطات صمیمی و نزدیکی با رهبران مقاومت در غرب و شرق آسیا داشت تا آن جا که برخی ایشان را پدر معنوی مقاومت توصیف می کردند؛ عارفی بزرگ که هرگز اهل مطرح کردن خود نبود و حتی حاضر به دفاع از خویش در برابر هجمه‌های غیرمنصفانه و غیراخلاقی نمی‌شد.

وی اضافه کرد: چنین رفتاری البته از یک عالم بزرگ اخلاق چندان عجیب نیست. جایگاه اخلاقی ایشان به حدی بود که وقتی عده‌ای از بازاریان قم از مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت خواستند درس اخلاقی برای آنان برقرار کنند، ایشان آیت‌الله مصباح را مورد تأیید خود دانسته و مردم را به ایشان ارجاع دادند.

عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم همچنین بیان داشت: تلاش خالصانه علامه مصباح در مسیر انقلاب ایشان را به فرموده رهبر معظم انقلاب، تئوریسین نظام جمهوری اسلامی ساخت؛ این جایگاه اما گویا از نگاه دشمنان انقلاب بیشتر شناخته می‌شد تا آنجا که "رائول مارک" مأمور سابق سازمان جاسوسی سیا، آیت‌الله مصباح را بزرگترین دشمن و مانع اجرایی شدن اهداف آمریکا در ایران معرفی کرد.

وی افزود: ایشان از دوران جوانی انسانی مهذب و شیفته اهل بیت(ع) بود. خانواده استاد نیز با وجود تنگنای مالی، بسیار مذهبی بودند و در دوران خفقان رضاخانی و ممنوعیت عزاداری، شب‌های محرم در زیرزمین منزلشان، مجلس توسل و عزاداری برقرار می کردند.

وی ادامه داد: مبارزات آیت الله مصباح با استبداد پهلوی از همان دوران جوانی آغاز شد و با قیام امام خمینی(ره) شدت گرفت. این مبارزات از اداره جلسات علمی_انقلابی تا صدور بیانیه‌های انقلابی را شامل می‌شد. ایشان ‌علاوه بر مشارکت فعال در ماجرای‌ «انجمن‌های‌ ایالتی‌ و ولایتی»، یکی از مؤسسین جامعه مدرسین و دبیر جلسات «ولایت» بود که منشور حکومت اسلامی را تدوین می کرد.

حجت الاسلام و المسلمین ملک زاده بیان داشت: همکاری‌ با نشریه‌ مخفی‌ «بعثت» در کنار تاسیس نشریه‌ انقلابی‌ «انتقام» که علناً مبارزه‌ با دستگاه‌ طاغوت را در پیش گرفته و نقش محوری در مبارزات داشت، بخش دیگری از مبارزات ایشان با رژیم ستمشاهی بوده است. در دورانی که رژیم پهلوی پس از تبعید امام خمینی(ره) هرگونه حرکت مستقل را به‌شدت سرکوب و امکان فعالیت آزاد سیاسی را از بین برده بود، آیت‌الله مصباح یزدی، از طلبه‌های جوان مبارز حوزه علمیه قم، به ‌منظور استمرار مبارزه، آگاه نمودن افکار جامعه و طلاب حوزه از شرایط سیاسی کشور و افشای جنایت‌های رژیم، نشریه مخفی "انتقام" را به مدت یک سال در قم و تهران منتشر کرد.

وی گفت: ایراد سلسله‌ سخنرانی‌های‌ «حکومت‌ اسلامی» در کتابخانه‌ مسجد خیابان‌ ایرانشهر تهران، مشارکت‌ در تدوین‌ اساسنامه روحانیون مبارز موسوم‌ به‌ تشکل‌ یازده‌ نفری، مشارکت‌ در تهیه‌ و چاپ‌ ده‌ها نامه‌ و اعلامیه‌ در محکومیت‌ رژیم‌ شاه، بخش دیگری از مبارزات ایشان در آن دوران به شمار می‌رود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی همچنین ابراز داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، رواج افکار مارکسیستی و اندیشه‌های التقاطی سبب شد تا استاد به منظور پاسخگویی به شبهات و دفاع از حریم مکتب تشیع، آشنایی با اندیشه‌های غربی و نظریه‌های دانشگاهی را در دستور کار خود قرار داده و در مسیر نقد مارکسیسم و التقاط، قدم بردارد. وی در خاتمه گفت: مبارزه علمی با التقاط و انحراف پس از پیروزی انقلاب نیز تداوم یافت و استاد مصباح به تدریج نقش محوری در جریان انقلابی پیدا نمود، تا آن جا که رهبر معظم انقلاب در مورد ایشان فرمود: "جناب آقای مصباح یزدی جزو شخصیت‌هایی است که همه دلسوزان اسلام باید از اعماق دل قدردان و سپاسگزار این مرد عزیز باشند".

۳۱۳/۸

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8