پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | Apr 22, 2021
آیت الله اراکی در مجمع عمومی نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم

عضو شورای عالی حوزه گفت: مهمترین مطالبه حوزه از دولت آینده، اجرای صد در صد احکام اسلام در تمام زمینه هاست؛ ما نیازمند اجرای احکام اسلامی به صورت کامل هستیم؛ ما باید اقتصاد اسلامی، سیاست اسلامی، فرهنگ اسلامی و ... کامل داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت الله محسن اراکی در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا که با موضوع انتخابات ۱۴۰۰ در سالن جلسات مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد، اظهار داشت: مجمع نمایندگان طلاب، نهادی اثرگذار و مهم است که باید بهره برداری بسیاری از این نهاد اثرگذار و باظرفیت انجام شود و می توان با گفت و گوی بیشتر به این مهم دست پیدا کرد.

وی ابراز داشت: اقدام به موقع مجمع نمایندگان طلاب در تشکیل این اجتماع، هم نشان دهنده نقش مهم این مجمع در مسائل مهم کشور و هم نشان دهنده مسئولیت پذیری، هوشمندی، هوشیاری و تعهد این مجمع بزرگ و محترم است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه به آیه ۵۸ و ۵۹ سوره نساء اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: خداوند متعال در این آیات فرموده است: «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلی‌ أَهْلِها وَ إِذا حَکَمْتُمْ بَیْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ کانَ سَمیعاً بَصیراً * یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی‌ شَیْ‌ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَی اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ ذلِکَ خَیْرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْویلاً/ خداوند به شما فرمان می دهد که امانتها را به صاحبانش بدهید! و هنگامی که میان مردم داوری می کنید، به عدالت داوری کنید! خداوند، اندرزهای خوبی به شما می دهد! خداوند، شنوا و بیناست * ای کسانی که ایمان آورده اید! اطاعت کنید خدا را! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الأمر [اوصیای پیامبر] را! و هر گاه در چیزی نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر بازگردانید (و از آنها داوری بطلبید) اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارید! این (کار) برای شما بهتر، و عاقبت و پایانش نیکوتر است».

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: امانت در قرآن کریم به ولایت و امامت تفسیر شده و نه تنها در روایات شیعه؛ بلکه در روایات طوائف دیگر نیز به اهمیت امانت اشاره شده است.

سخنران این جلسه بیان داشت: انقلاب و دگرگونی از ولایت طاغوت به ولایت الله، نتیجه انقلاب اسلامی ایران است و با این انقلاب، امانت ولایت الله به دست اهل خود سپرده شد.

آیت الله اراکی اظهار داشت: تمام انقلاب مقدمه این مطلب است که وقتی امانت به اهل خود سپرده شد، اسلام پیاده شده و شاهد پیاده سازی سیاست اسلامی در جامعه باشیم.

وی ابراز داشت: ما در طول ۴۲ سالی که از انقلاب گذشت، تلاش برای تمرین عدل را در دستور کار داشتیم که چگونه باید آن را اجرا نموده و پیاده نماییم؛ ما حق نداریم یک قدم از اجرای عدل عقب بنشینیم؛ انجام ظلم حتی به یک ذره هم مجاز نبوده و هر نوع تبعیض در اجرای عدل پذیرفتنی نیست.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: مهمترین مطالبه حوزه از دولت آینده، اجرای صد در صد احکام اسلام در تمام زمینه هاست؛ ما نیازمند اجرای احکام اسلامی به صورت کامل هستیم؛ ما باید اقتصاد اسلامی، سیاست اسلامی، فرهنگ اسلامی و ... کامل داشته باشیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: مشاهده شده که دولتمردان ما اجازه دادند افراد غیرعادل به بهانه های گوناگون در دستگاه مدیریتی کشور جا پیدا کنند؛ حتی می بینیم که فلان شخص، محرز الفسق است؛ اما امور اداری مردم را دست او سپرده اند.

سخنران این جلسه گفت: امروز چند نفر از نمایندگان دوره ششم مجلس در خارج از کشور رسما مزدور آمریکا و انگلیس هستند؟ این افراد چگونه به مجلس راه پیدا کرده اند؟ چگونه می توانیم بپذیریم به وزیر خارجه ای بگویند چرا در امضای برجام عجله دارید؟ و او رسما جواب می دهد اگر ما عجله نکرده و توافق نکنیم، در انتخابات بعدی مجلس شورای اسلامی رأی نمی آوریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: ما چگونه می توانیم اختیار مردم را به اشخاصی بسپریم که به قدرت رسیدن آنان از مصالح کشور مهم تر باشد؟ متأسفانه مسئولیت به اشخاصی سپرده شده که جوجه یک روزه را می کُشند تا قیمت مرغ در کشور پایین نیاید و در تریبون هم از این کار خود دفاع می کنند.

آیت الله اراکی اظهار داشت: مطابق با احکام اسلامی، مسئولین کشور حق ندارند اقدام به گرانی اقلام در کشور کنند و این کار، خلاف احکام اسلامی است؛ حاکم حق ندارد قیمت را گران کند.

وی ابراز داشت: از سیاست های کلی مدیریت اسلامی، ارزان کردن قیمت هاست و در همین جمع از دولت آینده می خواهیم که سیاست ارزان سازی را بخش مهمی از سیاست های اجرایی خود قرار دهد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: مشکل ما از روزی اتفاق افتاد که یک شبه بنزین را از هزار تومان به سه هزار تومان افزایش داده؛ گران سازی را در کشور مشروع کرده و فرهنگ سازی کرده اند؛ شما با این سیاست غلط و فشل، گران سازی را در قیمت های بازار مشروعیت بخشی کرده اید و اولین اقدامی که دولت آینده باید گام به گام انجام دهد، ارزان سازی کالاهاست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: این ارزان سازی حتی اگر به قیمت پرداخت سوبسید و یارانه باشد، باید در کشور صورت بپذیرد؛ ما شخصی را متهم به خیانت نمی کنیم؛ اما در برابر سیاست های غلط ساکت نمی نشینیم و حرف داریم؛ البته گاهی سیاست های غلط تفاوتی با خیانت ندارد.  

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: نتیجه سیاست های غلط، سوختن مردم است و فرقی بین خیانت و غیرخیانت نیست؛ بانک ها حق ندارند با نرخ های بالا از مردم سود بگیرند؛ ما طرح بانکداری اسلامی را نوشته و عرضه کرده ایم و امروز کسی نمی تواند بگوید حوزه در عرصه فقه نظام کاری انجام نداده است؛ نظام اقتصادی، سیاسی، بانکی و ... عرضه شده است و باید به مرحله اجرا برسد.

آیت الله اراکی اظهار داشت: بنده در دوره اول ریاست جمهوری آقای روحانی نامه ای به رئیس جمهور نوشته و طرح بانکداری اسلامی را ارائه دادم تا بانکداری اسلامی در کشور پیاده شود و این پیشنهاد نیز مطرح شد که در ابتدا این طرح فقط در یک بانک به صورت پایلوت اجرا شود و در صورت موفقیت، در سایر بانک ها نیز به مرحله اجرا برسد که متأسفانه مسئولان بانک مرکزی به قم آمدند؛ اما هیچ وقت آن طرح به مرحله اجرا نرسید.

وی ابراز داشت: دولت آینده در ابتدا باید در سیاست های داخلی و خارجی، احکام اسلام را اجرا نموده و حوزه های علمیه نیز آماده است تمام نیازهای حکومتی را در عرصه ارائه طرح بر اساس اسلام تقدیم نماید.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: امروز حوزه علمیه قمی داریم که فضلای خوش فکر و عالمی در آن حضور دارند و علم در آن موج می زند و می تواند کمک دولت آینده باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: حوزه علمیه قم در تمام عرصه ها پاسخگوست و از دولت آینده انتظار داریم سیاست های اجرایی او بر مبنای احکام اسلامی باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: باید بساط حیله های ربوی در بانک ها جمع شود و طرح اصلاح آن نیز آماده است و تقدیم خواهیم کرد.

آیت الله اراکی اظهار داشت: نظام اداری کشور باید تصفیه شود؛ نباید در مدیریت کشور، انسان های غیرسالم و فاسد حضور داشته باشند و دولت آینده باید به این مباحث بپردازد و از مردم نیز می خواهیم اگر رئیس دولت آینده به دنبال اجرای احکام اسلامی است، از او پشتیبانی کرده و دست مفسدان و سوءاستفاده کنندگان را قطع نمایند.

وی ابراز داشت: حوزه علمیه قم از رئیس دولت آینده می خواهد که پیچیدگی های موجود در نظام اداری کشور را برطرف نموده و موانع را از سر راه بردارد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: ایران اسلامی در معرض تهدیدهای کشورهای گوناگون است و دولت آینده باید تشکیلات امنیتی کشور همچون نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، بسیج و ... را نیز تقویت کرده تا شاهد مشکلات امنیتی در کشور نباشیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: در عرصه تحقیقات و جهش های علمی نیز باید پشتیبانی ها و حمایت های لازم در کشور صورت بگیرد و باید از لحاظ علمی در دنیا سرآمد شویم؛  اینکه مسئولان، تحقیقات حوزه های علمیه را خارج از تحقیقات کشوری بدانند، ظلم به حوزه است؛ علمای حوزه بدون هیچ هزینه ای مشغول به پژوهش هستند و بودجه هایی که برای تحقیق و پژوهش تصویب می شود یا به حوزه نمی آید و یا بسیار کم است

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: حوزه علمیه باید در این انتخابات با تمام قوا وارد شده و مردم را تشویق به حضور نموده و آنان را امیدوار نماید تا شخصی را انتخاب کنند که بتواند مشکلات موجود کشور را حل نماید. باید شخصی انتخاب شود که سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب را به اجرا درآورد.  

    

انتظارات حوزه از رئیس جمهور آینده از نگاه آیت الله اراکی

همچنین در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد در این جلسه به ایراد سخن پرداخت و گفت: مجمع نمایندگان طلاب چندین ماه است که فعالیت خود را در موضوع انتخابات آغاز کرده و کارگروه هایی را راه اندازی نموده تا شاهد حضور حداکثری مردم در انتخابات پیش رو باشیم.

وی اظهار داشت: مجمع نمایندگان طلاب به دنبال آن است تا با حضور حداکثری مردم در انتخابات ۱۴۰۰، رئیس جمهوری فعال، جهادی، انقلابی و مردمی سرکار بیاید.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ابراز داشت: اگر در موضوع انتخابات تلاش نکنیم، به نتیجه مناسب نخواهیم رسید.

     

حجت الاسلام والمسلمین گلزاده، مسئول کارگروه انتخابات ۱۴۰۰ مجمع نمایندگان طلاب نیز در این جلسه اظهار داشت: ما وقتی می توانیم در انتخابات نقش آفرین باشیم که به نقش خود باور داشته باشیم؛ تکلیف گرایی، اخلاص، ایثار و فعالیت جهادی، راه نجات ماست و باید در این انتخابات با این شاخصه ها فعالیت نماییم.

وی ابراز داشت: ما در کارگروه انتخابات ۱۴۰۰ در قدم اول، رزومه بزرگواران نماینده را جمع آوری کرده تا بتوانیم از ظرفیت نمایندگان طلاب در موضوع انتخابات استفاده نماییم؛ همچنین شورای سیاست گذاری با محوریت هیأت رئیسه مجمع نمایندگان را راه اندازی کرده و مسئولانی را برای فعالیت های گوناگون انتخاب نموده ایم تا بتوانیم به وظایف محوله به درستی بپردازیم.

مسئول کارگروه انتخابات ۱۴۰۰ مجمع نمایندگان طلاب خاطرنشان ساخت: ما سرمایه عظیم ایثارگران را در اختیار داریم که نشست هایی را با این بزرگواران داشته و برنامه ریزی هایی را داشته ایم تا بتوانیم در این انتخابات نقش آفرین باشیم.

انتظارات حوزه از رئیس جمهور آینده از نگاه آیت الله اراکی

حجت الاسلام والمسلمین گلزاده تصریح کرد: فضای مجازی ظرفیت اساسی و استراتژیکی است که برنامه ریزی هایی را در این زمینه داشته و کمیته ای را با این نام راه اندازی کرده ایم.

وی بیان داشت: رصد، یکی از ضرورت هایی است که به این مهم نیز پرداخته ایم تا بدانیم در اطراف ما چه می گذرد و بر اساس آن برنامه ریزی داشته باشیم.

مسئول کارگروه انتخابات ۱۴۰۰ مجمع نمایندگان طلاب اظهار داشت: کمیته اعتاب مقدسه، کمیته حقوقی، کمیته دانشجویی و دانش آموزی و ... نیز در این کارگروه راه اندازی شده تا بتوانیم مأموریت های انتخاباتی خود را به درستی انجام دهیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8