پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | May 13, 2021
پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی

حوزه/ کتاب «زبان و ناسازه ها در سخن مشروطه»، در حدود ۴۵۰ صفحه و در قطع رقعی و با قیمت ۸۵۰۰۰ تومان به همت مرکز چاپ و نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روانه بازار نشر گردیده است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، کتاب «زبان و ناسازه ها در سخن مشروطه» از آثار جدید پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است که در زیر به معرفی آن خواهیم پرداخت.

خلاصه ای از این کتاب را در زیر تقدیم خوانندگان می کنیم:

image-20210415145822-1.png

زبان مشروطه‌خواهی با نیروی یکسان‌کننده و هیجان‌ساز خود، ائتلافی از گروه‌های متفاوت پدید آورد و گروه‌هایی با دنیای زندگی و افق فکری متفاوت را به کنش معطوف به اصلاح در قواعد نظم سلطانی وادار کرد؛ اما به‌تدریج نیروهای آن تقلیل یافت. تقلیل نیروها ناشی از ابهام و سیالیت واژه‌ها بود که اتاق بصری در سخن مشروطه را با اختلال روبرو ساخت. در پرتو اشکال زندگی و منطق‌های متفاوت، فهم‌ها و سازماندهی‌های مفهومی و بیان‌های ناهمگون در مورد سیاست پدیدار شد؛ نیز اندیشه سیاسی آشفته آشکار و تعارضات در حوزه عمل جلوه‌گر شد و به‌تدریج استبداد رضاخانی میدان‌دار گردید.

بر اساس این گزارش: این اثر با هدف تبیین و سرنوشت سیاست و دولت در عصر مشروطه در پرتو نیروهای مضمون در زبان مشروطه خواهی برای بهره مندی علاقه مندان جامعه دانشگاهی و حوزوی تهیه شده که طی ۹ فصل سامان می یابد.

نویسنده این اثر ابتدا پس از ورود به فضای مفاهیم و مقولات پژوهش که در فصل اول تعبیه شده است، وارد فضای گزاره پردازی در فصول آن می شود، سپس فصل های بعدی آغاز می گردد تا الگویی در مورد تحلیل رابطه زبان و اندیشه سیاسی و دولت ارائه کند و همچنین نحوه کاربست چارچوب را در مورد نظام اندیشه سیاسی و دولت در عصر مشروطه نشان دهد.

گفتنی است: کتاب  زبان و  ناسازه ها در سخن مشروطه، در حدود ۴۵۰ صفحه و در قطع رقعی و با قیمت ۸۵۰۰۰  تومان به همت مرکز چاپ و نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روانه  بازار نشر گردیده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8