پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ |۱۵ صفر ۱۴۴۳ | Sep 23, 2021
شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در اطلاعیه ای به حواشی نمازجمعه لواسان واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، در پی اعلام تغییر امام جمعه لواسان و بروز واکنش هایی، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه اطلاعیه ای در خصوص حواشی نمازجمعه لواسان صادر کرد:

بیشتر بخوانید:

امام جمعه لواسان تغییر می‌کند + واکنش

بسم الله الرحمن الرحیم

با عنایت به جریان رسانه ای شکل گرفته در فضای مجازی در خصوص اظهار نگرانی و انتقاد از پایان مأموریت امام جمعه محترم لواسان، که در برخی موارد از مرز نقد منصفانه عبور کرده و به قضاوت بدون پشتوانه اخبار و اطلاعات کشیده شده است، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه را بر این داشت که چند نکته را صمیمانه و بی تکلف جهت اطلاع امت شهید پرور و دلسوزان نظام و انقلاب به استحضار مخاطبان و ولی نعمتان خود برساند. از این رو، ضمن تأکید بر این مهم که نهاد نماز جمعه همواره پشتیبان مجاهدت ائمه محترم جمعه در میدان مبارزه با مفاسد اقتصادی و عدالت خواهی بوده و خواهد بود و مشوق ائمه جمعه موفق در این عرصه بوده است و با تقدیر از اهتمام قوای سه گانه برای مقابله با فساد و تبعیض، به استحضار می رسانیم؛

اول؛ دلیل تأخیر در اعلام موضع شورای سیاستگذاری از چهارشنبه تا امروز چه بوده است؟

اطلاع رسانی در خصوص عملکرد ائمه محترم جمعه در فضای عمومی، نه به مصلحت و نه مقدور است. از سوی دیگر، حجت الاسلام والمسلمین لواسانی، تا اقامه آخرین نماز و معارفه امام جمعه جدید، به عنوان امام جمعه و از این پس به عنوان یک شخصیت خدوم، قابل احترام هستند و در تمام این چند روز امید آن می رفت که ایشان با اتخاذ مواضع شفاف و اطلاع رسانی صحیح، سوء تفاهم های ایجاد شده را مدیریت نمایند و لیکن دفاع از حیثیت این نهاد انقلابی و امتداد خط تخریب تا سایر ائمه جمعه خدوم کشور، چاره ای جز ارائه این توضیحات که در آن به حداقل ها و کلیات اکتفا شده، باقی نگذاشت.

دوم؛ آیا امام جمعه لواسان برکنار شده است؟

بر اساس خط مشی ابلاغی به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، احکام ائمه جمعه، همچون سایر کارگزاران نظام اسلامی مدت دار است و برای یک دوره سه ساله صادر می شود که ممکن است به اقتضای شرایط، برای دوره های متوالی تمدید شود.

حجت الاسلام والمسلمین لواسانی به مدت 7 سال عهده دار این مأموریت بوده اند که سه سال در دوره مدیریتی قبلی نهاد نماز جمعه و سه سال دوم در دوره مدیریتی جدید نهاد نماز جمعه خدمت کردند و از سال گذشته که برای تصمیم گیری با ایشان رایزنی و گفتگو شد، ضمن اظهار تمایل برای خروج از این مسئولیت به دلیل فشارهای سنگینی که با صبوری تحمل کرده بودند، درخواست نمودند به مدت یک سال دیگر ادامه خدمت داشته باشند و لذا در یک سال گذشته، بر اساس تفاهم طرفین، ایشان، برای دوره سوم مشغول به خدمت بودند و اساساً واژه برکناری واقعیت ندارد.

سوم؛ آیا دلایل دیگری برای عدم تمدید امام جمعه محترم وجود داشته است؟

حجت الاسلام والمسلمین لواسانی از نظر نهاد نمازجمعه، فردی قابل احترام بوده و باقی خواهد ماند، لیکن در ارزیابی تلاش هفت ساله ایشان، علاوه بر زیبایی ها و نقاط قوت فراوان، ملاحظاتی هم وجود داشته که لزوماً تنقیص شخصیت ایشان محسوب نمی شود.

آنچه که قابل بیان است، اینکه مظلومیت منطقه لواسان منحصر در تخلفات ساختمانی نیست و خصوصاً روستاهای محروم این منطقه که در پوشش اشرافیت بخش هایی در لواسان دیده نمی شوند، به لحاظ برنامه و عملیات فرهنگی، به استقرار امام جمعه در منطقه و تمرکز در این جایگاه نیاز دارند. امری که به دلیل سکونت امام جمعه محترم در خارج از لواسان(بر خلاف عهد ائمه محترم جمعه با نهاد نماز جمعه، مبنی بر ضرورت سکونت ائمه جمعه و خانواده مکرم ایشان در منطقه) و همچنین، استقرار دفتر امام جمعه محترم در خارج از لواسان و عضویت ایشان در هیأت علمی دانشگاه و ایفای مسئولیت در دانشگاه که مستلزم صرف وقت است، به آسانی مقدور و میسور نبوده است. هرچند که هستند ائمه محترم جمعه ای که همزمان با تدریس و اشتغال، به دلیل استقرار و سکونت در محل خدمت، انتظارات را در حوزه فعالیت های فرهنگی برآورده می کنند.

در هر صورت، با توجه به اینکه امام جمعه در هر شهر، رئیس شورای فرهنگ عمومی هم محسوب می شود، انتظار می رفت در مقوله هایی مانند؛ تقویت جبهه فرهنگی و رفع آسیب های اجتماعی، شاهد برنامه های اثربخش تری باشیم و منطقه لواسان از این بابت رنجور محسوب می شود.

چهارم؛ آیا در نصب و جابجایی ائمه جمعه، سلیقه و میل یک شخص اعمال می شود؟

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، در حقیقت متشکل از یک رئیس و هشت شخصیت حقیقی دیگر است که فارغ از سایر مسئولیت های سیاسی و اجتماعی، همزمان و مستقیم با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) منصوب می شوند.

نصب و جابجایی هر امام جمعه، مستلزم طرح موضوع در جلسات این شورا است و برای اجرایی شدن، به اخذ رأی اکثریت شورا نیاز دارد. این ساز و کار که با خردمندی و تدبیر مقام معظم رهبری تدارک دیده شده است، بی نظیر و در تراز اهمیت جایگاه حاکمیتی ائمه جمعه، به عنوان نمایندگان گفتمانی ولی فقیه طراحی شده است.
    

در پایان، ضمن پناه بردن به پروردگار متعال از قصور و تقصیرها، اخلاص در قول و عمل را از درگاه پروردگار متعال خواستاریم.

مردم شریف لواسان!

ضمن عذرخواهی از حواشی که ناخواسته در نمازجمعه آن منطقه اصیل ایجاد شد، امیدواریم با استقرار امام جمعه جدید و بذل محبت و همراهی شما بزرگواران، باقیات الصالحات برادر عزیزمان حجت الاسلام والمسلمین لواسانی، تقویت و ادامه پیدا کند و در سایر محورها برکات و خیرات نمازجمعه و امامت جمعه، بهره شما افزون گردد.


  والسلام علی عبادالله الصالحین
مرکز ارتباطات و رسانه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • طلبه انقلابی IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
  2 1
  بله دیگه فرمون دست شماست هر چی بگیم که فایده ندارد ..... ان شاءالله در قیامت همدیگر را میبینیم
 • طلبه IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
  3 3
  من یکی که اقناع نشدم. شما چه طور؟
 • محمد IR ۰۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  2 0
  متاسفانه چند سالیست که رابطه شورای سیاستگذاری با امام جمعه رابطه رئیس و کارمند شده و نتیجه آن هم تضعیف جایگاه امامان جمعه و بی رمق شدن نمازهای جمعه بدلیل عدم حضور روحانیون توانمند در تبلیغ و جذب مردم و مستقل شده است. چرا در دهه 60 و دهه 70 از این مشکلات نداشتیم؟ اگر هم مواردی بود که امام جمعه ای با منش رهبری نظام و نه شورای سیاستگذاری زاویه داشت ، مسائل با متانت و ریش سفیدی حل می شد نه به سبک اداری و توهین آمیز. سوء مدیریت و اداری شدن دستگاه شورای سیاستگذاری باعث این حرمت شکنی ها شده است.
 • شهرستانی IR ۰۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  2 0
  توجیه مناسبی نبود کم نیستند امام جمعه هایی که همچین شرایطی رو دارند پس چرا بقیه رو اصلاح نمی کنید!!! مصلحت اندیشی های نافرجام!!!
 • عبداللهی IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  0 0
  بیانیه شورای سیاستگذاری تناقض های بسیاری دارد 1- گفته شده «اطلاع رسانی در خصوص عملکرد ائمه محترم جمعه در فضای عمومی، نه به مصلحت و نه مقدور است»؛ حضرت آقا در بیانیه گام دوم و همچنین دیدار با کارگزاران نظام همواره بر ضرورت کار رسانه ای و اطلاع رسانی تاکید فرموده اند، چرا در مورد عملکرد ائمه جمعه اطلاع رسانی نشود؟//// 2- در بیانیه آمده «مظلومیت منطقه لواسان منحصر در تخلفات ساختمانی نیست»!!؛ ظاهراً آقایان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه زمین خواری و کوه خواری و وجود شهرک های فوق لاکچری مانند باستی هیلز را به تخلفات ساختمانی تقلیل داده اند!!!؛ اگر وظیفه امام جمعه مقابله با این مفاسد مخرب نیست پس چه وظیفه ای فراتر از مطالبه گری و عدالت خواهی دارد؟ ///// 3- در بیانیه نوشته اند «سکونت امام جمعه در خارج از لواسان و همچنین، استقرار دفتر امام جمعه در خارج از لواسان»؛ یک سوال مطرح می شود که اگر این ادعا صحت دارد چرا شورای سیاستگذاری در طول 7 سال امامت جمعه حجت الاسلام لواسانی چشم خود را بر این تخلفات بسته و به وظیفه خود عمل نکرده بود؟!!!
 • سید محسن موسوی IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  1 0
  بسمه تعالی با سلام برای سیاستگذاری خیلی متاسفم
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  0 0
  شورای ... با توجیهات ...
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8