چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ |۱۴ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 8, 2020
آیت الله سیداحمد خاتمی

حوزه/ خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به این که سران عرب با طناب پوسیده آمریکا ته چاه نروند، گفت: در یورش به محل سکونت شیخ عیسی قاسم توسط ماموران آل خلیفه ۶ نفرشهید، ۲۰ نفر زخمی و ۲۸۶ نفر بازداشت شدند و اگر بخواهم همه این جنایات را در یک کلمه خلاصه کنم، آن یک کلمه وحشی‌گری است. بی‌سابقه است دولتی با چنین وحشی‌گری با ملت خودش رفتار کند،

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، آیت الله سیداحمد خاتمی، ظهر امروز (5 خرداد 96)، در خطبه های نماز جمعه تهران که در محل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به سفر  ترامپ به منطقه خاورمیانه اظهارداشت: ترامپ، ناتوی عربی را استارت زده است، البته آنچه باید بدانند آن است که بسیاری از کشورهای عربی با او مخالفت کردند و این ناتو، یعنی ناتوی نوکران و سرسپردگان آمریکا می باشد، نه ناتوی عربی .

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: این ناتو 38 سال است که شکل گرفته و کاری نتوانسته انجام بدهد، من به حکام وابسته به آمریکا می‌گویم که این کارها به زیان شماست، شما عملاً نتوانستید کاری انجام دهید، ایران را درست بشناسید و بدانید و سرنوشت صدام در انتظار شماست و با ریسمان پوسیده آمریکا تَهِ چاه نروید.

وی با اشاره به اظهارات ضد ایرانی ترامپ گفت: باید بگویم عربستان زادگاه و مرکز صدور تروریست است؛ در آموزش و پرورش‌شان از اول دبستان ترور را یاد می‌دهند و این جزو طنزهای سال است که باید بگوییم اختصاصی ترامپ است که گفته عربستان مرکز مبارزه با تروریست است.

عضو جامعه مدرسین حوزه تصریح کرد: ترامپ در این سفر همه اوصاف آمریکا را به ایران نسبت داده است. این آمریکاست که تروریسم صادر می‌کند و قتل‌عام دارد، البته دو حرف را درست گفته است، یکی اینکه گفته ایرانی‌ها معتقدند اسرائیل باید نابود شود، ما این را گفتیم و باز هم می‌گوییم و هزار بار هم می‌گوییم، «مرگ بر اسرائیل» مبنای امام‌خمینی(ره) بود، حرف درست دیگرش این است که ایرانی‌ها می‌گویند «مرگ بر آمریکا» و این هم درست است؛ این یعنی مرگ بر سیاست‌های جنایتکارانه دولتمردان آمریکا نه مرگ بر مردم آمریکا، شما پرونده قطور سیاهی دارید، کمترین مجازات شما فریاد «مرگ بر آمریکا» است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به جنایات اخیر داعش در منچستر انگلیس، خاطرنشان کرد: جنایتکارانی که خودشان داعش را تولید کردند، آن هم چه جنایتکارانی. داعش داروهای شیمیایی و تسلیحات شیمیایی را روی زندانیان موصل آزمایش می‌کند و در جنایت رکورد زدند؛ خودتان این جنایتکاران را درست کردید، ما ترور را در همه جای دنیا محکوم می‌کنیم، در انگلیس، در فیلیپین، ولی داعش‌پروران را با صدای بلندتری محکوم می‌کنیم؛ مردم انگلستان هم داعش را محکوم کنند و هم دولتمردان خودشان را که داعش را پرورش دادند، آنان جانورانی را پرورش دادند که الان دامن خودشان را گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به صدور حکم شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین، اظهار داشت: در یورش به محل سکونت شیخ عیسی قاسم توسط ماموران آل خلیفه 6 نفرشهید، 20 نفر زخمی و 286 نفر بازداشت شدند، اگر بخواهم همه این جنایات را در یک کلمه خلاصه کنم، آن یک کلمه وحشی‌گری است. بی‌سابقه است دولتی با چنین وحشی‌گری با ملت خودش رفتار کند، این جنایت در پی ملاقات شاه جلّاد بحرین با ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفته است، تردیدی نیست که با چراغ سبز این جنایتکاران این اتفاقات شکل می‌گیرد.

وی افزود: حرف اولم خطاب به مردم عزیز بحرین است، عزیزان بدانید مقاومت شما در برابر این دیکتاتورها جهاد فی‌سبیل‌الله است، زندانیان شما مجاهدان فی‌سبیل‌الله هستند، شهدای شما هم ان‌شاءالله با شهدای بدر و اُحُد محشور خواهند شد؛ این هزینه‌ای است که در راه عزت و عظمت خودتان می‌پردازید، حرف بعدیم این است که قصه، قصه شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان نیست، بلکه قصه، قصه مقابله با اسلام ناب محمدی در بحرین است.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: حاکمان بحرین تجلی اسلام آمریکایی هستند که امام می‌فرمود؛ به دیکتاتورهای غاصب بحرین که بحرینی نیستند، بلکه اهل نجد حجاز هستند و به ضرب و زور انگلیسی‌ها بر گُرده مردم سوار شدند، آنان به آمریکا خوش‌خدمتی می‌کنند، به آنان می‌گویم سرنوشت شاه جنایت‌کار ایران را پیش روی خودتان ببینید، او با هر جنایتی به زوال خودش نزدیک‌تر می‌شد، سنت‌های واقعی تاریخ می‌گوید حاکمان جبار نخواهند ماند، به امید خدا باشیم یا نباشیم ملت‌ها زوال آل‌سعود جنایت‌کار و آل‌خلیفه جنایت‌کار را خواهند دید و خواهند دید آنان به زباله‌دانی تاریخ خواهند رفت؛ ان‌شاءالله بعد از نماز عصر هم نمازگزاران با خروش انقلابی خود غیرت دینی‌شان را به نمایش خواهند گذاشت.

وی افزود: 3 هفته متوالی است دولت عربستان مردم خودش را می‌کوبد و به شهری که در حوزه حکومتی خودشان است، موشک می‌زند، خانه‌ها را به آتش می‌کشد و مدارس و مساجد را ویران می‌کند؛ این جنایات در حالتی صورت می‌گیرد که رئیس‌جمهور آمریکا می‌آید و به حاکم جبار آل‌سعود خسته نباشید می‌گوید؛ سازمان‌های اسلامی و بین‌المللی چرا این جنایات را نمی‌بینید؟ اگر دین ندارید انسان باشید؟ مقابل چشمان شما این‌گونه انسان‌ها مورد هجمه قرار می‌گیرند، چرا دم نمی‌زنید؟! اگر به اندازه این مقدار انسان که در یمن و بحرین شهید می‌شود، پرنده کشته می‌شد، صدای همه بلند می‌شد که چرا به حیوانات رحم نمی‌کنید؛ به فضل خدا و با عنایات پروردگار، ذات مقدس خدا انتقام این خون‌ها را خواهد گرفت.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: این حضور شکوهمند بیش از 41 میلیون نفر و 73 درصدی ملت پای صندوق‌های رأی، مایه مباهات نظام اسلامی است. در آمریکا و کشورهای اروپایی شرکت در انتخابات بین 40 تا 50 درصد است، نام این حضور پرشکوه «مردم‌سالاری اسلامی» است، ما به حاکمیت مردم‌سالاری دینی می‌بالیم، تک‌تک آراء، رأی «آری» مجدد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در ایجاد این حماسه بزرگ نقش اول را داشتند، همچنین از مراجع معظم تقلید، فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی، صدا و سیما، ناظران، مجریان و تأمین‌کنندگان امنیت انتخابات و سایر عزیزان صمیمانه تشکر می‌کنیم.

آیت‌الله خاتمی یادآور شد: انتخابات 2 فضا دارد، یکی فضای قبل از برگزاری انتخابات است و دیگری فضای بعد از برگزاری انتخابات؛ بعد از برگزاری انتخابات کدورت‌ها کنار می‌رود و رقابت‌ها تبدیل به رفاقت‌ها می‌شود و این یک قانون نانوشته دنیوی است، اصلاً انتخابات را کلاً باید با این پیامد بپذیریم. کدورت‌ها بعد از انتخابات دیگر معنا ندارد، این هم با شعار به دست نمی‌آید، با عمل به دست می‌آید.

وی ادامه داد: اگر کسی رقیب و هوادارانش را بعد از انتخابات فریبکار، تندرو، و ... بنامد، بداند با این ادبیات نه اجماع ملی شکل می‌گیرد و نه وحدت؛ فضای رقابت تمام شد، اینکه بعد از انتخابات افرادی با ادبیات فضای رقابت صحبت کنند، این وحدت‌شکن و ضد اجماع ملی است، همه باید مراقب صحبت‌هایشان باشند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مناظرات زنده تلویزیونی از برکات این نظام بود و باید تشکر جدی از صدا و سیما داشت، افزود: انتظار از مناظرات رعایت ادب، اخلاق و حفظ حرمت نظام بود، با کمال تلخی می‌گویم این موضوع از سوی برخی داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری رعایت نشد، البته این رنجش الان دیگر فایده ندارد، ما این موضوع را برای انتخابات 4 سال بعد می‌گوییم؛ برخی طوری حرف می‌زدند که اگر یک اپوزیسیون می‌آمد همین‌گونه حرف می‌زد، این چه بساطی بود که حرف‌هایی زده شد که دشمن جری شد؟ امیدواریم در انتخابات آینده تدبیری شود که این مسائل تکرار نشود.

وی ادامه داد: در هر انتخاباتی تخلفاتی کم و بیش داشته‌ایم، تخلفات 2 گونه است، یکی تخلفات گسترده و اساسی است که کل انتخابات را زیر سؤال می‌برد. در جمهوری اسلامی ایران ما تخلفات این چنینی نداشتیم و دیگری تخلفاتی است که اساس انتخابات را زیر سؤال نمی‌برد، اما به هر حال تخلف، تخلف است و شورای نگهبان و دستگاه قضایی باید برخورد عادلانه داشته باشند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: گزارش تخلفات در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری از جمله کمبود تعرفه در برخی شعب اخذ رأی، بسیار زیاد اعلام شده است و شورای نگهبان باید این موضوع را به دقت بررسی کند، چرا که حق‌الناس است و اگر تضییع شده است، مقصرین این امر باید محاکمه و به مردم معرفی شوند.

عضو جامعه مدرسین حوزه خاطرنشان کرد: مراحل انتخابات طی و بررسی می‌شود و تنفیذ مقام معظم رهبری هم صورت می‌گیرد و وقتی صورت گرفت، رئیس‌جمهور می‌شود، رئیس‌جمهور مشروع و قانونی و همه باید در اداره کشور به او کمک کنند.

آیت الله خاتمی در پایان گفت: انتخابات تمام شد، باید حرمت رقبای انتخاباتی را نگه داشت، آنچنان که رقبا هم باید باور کنند کسی که رأی آورده و منتخب اکثریت ملت قرار گرفته و تنفیذ شده است، او هم حرمت و مشروعیت دارد و حرمت رئیس‌جمهور باید حفظ شود، منتخب محترم هم نباید رقبا را دست‌کم بگیرد و به آنان بی حرمتی کند، باید حرمت کسانی که به او رأی نداده اند را نگه دارد، به این وسیله اجماع ملی حاصل می‌شود و ان‌شاءالله حاصل خواهد شد.

 

انتهای پیام   313/17

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =