چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ | May 27, 2020
دومین کنفرانس حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری

حوزه/ در دومین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری با محوریت «تروریسم دولتی آمریکا و انتقام سخت»، اندیشمندان ایرانی و غیرایرانی با اشاره به جنایات شیطان بزرگ، تمدن غربی را متوحش و بربر گونه دانستند و تصریح کردند: تربیت شهید سلیمانی‌ها فتح الفتوح امام(ره) بود و انتقام سخت یعنی خروج آمریکا از غرب آسیا.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، دومین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری با محوریت «تروریسم دولتی آمریکا و انتقام سخت»، سه شنبه یکم بهمن ماه از سوی دفتر سیاسی و اجتماعی حوزه‌های علمیه و سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، با پیام تصویری آیت الله العظمی جواد آملی و با حضور خانواده شهید حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس و همرزمان شهیدشان شهید طارمی، شهید مظفری نیا، شهید زمانی نیا و شهید پور جعفری، با پیام تصویری مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی جواد آملی و با حضور خانواده شهید حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس و همرزمان شهیدشان شهید طارمی، شهید مظفری نیا، شهید زمانی نیا و شهید پور جعفری و تجلیل از خانواده این شهدا در تهران برگزار شد.

در این کنفرانس بین المللی، شخصیت های ایرانی و غیرایرانی با اشاره به جنایات شیطان بزرگ، تمدن غربی را متوحش و بربر گونه دانستند و تصریح کردند: تربیت شهید سلیمانی‌ها فتح الفتوح امام(ره) بود و انتقام سخت یعنی خروج آمریکا از غرب آسیا.

آیت الله العظمی جوادی آملی: کفار به هیچ تعهّدی معتقد نیستند

پخش پیام ویدئویی حضرت آیت الله جوادی آملی یکی از برنامه های مهم دومین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری با محوریت «تروریسم دولتی آمریکا و انتقام سخت» بود.

معظم له تصریح کردند: قرآن کریم درباره کفار فرمود اگر ما با آنها می‌جنگیم محور اصلی‌اش آن است که آنها به هیچ تعهّدی و به هیچ حقی از حقوق بشر معتقد نیستند  ﴿قاتِلُوا أَئِمَّةَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَیْمانَ لَهُمْ﴾ با رهبران کفر مبارزه کنید برای اینکه اینها هیچ امضایی هیچ عهدنامه‌ای هیچ میثاقی هیچ روابطی در بین ملل امضا نمی‌کنند و به رسمیت نمی‌شناسند ﴿قاتِلُوا أَئِمَّةَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَیْمانَ لَهُمْ﴾ نه «لا إیمان لهم» نفرمود چون کفر دارند مبارزه کنید فرمود چون امضایشان را محترم نمی‌شمارند به عهدشان وفادار نیستند، به میثاقشان متعهد نیستند با آنها مبارزه کنید.

متن کامل پیام معظم له به شرح زیر است:

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی جمیع الأنبیاء و المرسلین و الأئمة الهداة المهدیین سیما خاتم الأنبیاء و خاتم الأوصیاء علیهما آلاف التّحیة و الثّناء بهم تولّی و من أعدائهم نتبرّء إلی الله».

مقدم شما فرهیختگان صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه و علاقمندان به حقوق بشر را گرامی می‌داریم. روح مطهر سپهبد عزیز و گران‌قدرمان مرحوم حاج قاسم سلیمانی(رضوان الله تعالی علیه) و همه شهدای اسلام را ارج می‌نهیم. از ذات أقدس الهی مسئلت می‌کنیم آنچه خیر و صلاح و فلاح بشریت است به دست رهبران الهی و امت اسلامی عملی بفرماید.

موضوع بحث که جریان حقوق بشر است اصل این مطلب را، هم قرآن کریم مبتکراً ارائه کرده است و هم به دیگران آموخت که انسان جهانی فکر کند گرچه در منطقه خاص به سر می‌برد اگر بخواهد در همان منطقه خاص راحت باشد در امنیت و امانت باشد باید جهانی فکر کند فضل و فلاح جهان را طلب کند زیرا قرآن حیات طیب را به جامعه آموخت، اولاً؛ و حیات طیب را در گرو امنیت و امانت جهانی دانست، ثانیاً؛ و انسان را تافته جدابافته از سایرین نمی‌داند، ثالثاً؛ و کلّ جهان را یک خانه و یک محوطه مخصوص می‌داند.

رابعاً. مستحضرید که بخش وسیعی از آیات مکه در همان اوایل بعثت نازل شد بخش مهم آیاتی که در اوایل بعثت نازل شد درباره حقوق بشر است. سوره مبارکه «مدّثّر» که در اوایل بعثت در مکه نازل شد سه بار کلمه بشر در آن سوره آمده است یکبار حرف اتاق فکر کفر و ضلالت است دو بار کلام الهی است آنها فکر کردند که درباره قرآن کریم چه بگویند و چه ببافند؟ اتاق فکری تشکیل دادند که ولید و امثال ولید مسئول اتاق فکر بودند ﴿إِنَّهُ فَکَّرَ وَ قَدَّرَ ٭ فَقُتِلَ کَیْفَ قَدَّرَ﴾ فکر کردند که درباره قرآن چه بگویند؟ گرچه برخی‌ها او را کهانت، شعر، سحر و مانند آن پنداشتند و دروغ بافتند اما به هر حال اینها تصمیم گرفتند که درباره قرآن چه بگویند قرآن مدّعی دو رسالت بود فرمود یک سفیری از طرف آسمان الهی به زمین آمد به نام جبرئیل(سلام الله علیه) که ﴿نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الأمِینُ ٭ عَلَی قَلْبِکَ﴾ یک سفیر و رسولی هم در زمین آن وحی را دریافت کرد که از او به عنوان مهبط وحی یاد می‌شود یعنی رسول الهی پیغمبر(علیه و علی آله آلاف التحیة و الثناء) این دو سفارت و رسالت را در آغاز بعثت ذات أقدس الهی در سور مکی تبیین کرد.

محصول اتاق فکر مشرکان این بود ﴿إِنْ هذا إِلاَّ قَوْلُ الْبَشَر﴾ در سوره «مدّثّر» است یعنی نه رسالت آسمانی است نه سفارت زمینی، نه در زمین کسی به نام رسول است نه از آسمان کسی سفیر الهی است تا پیامی بیاورد این قول بشر و حرف یک انسان عادی است. در همان سوره مبارکه «مدّثّر» دو بار ذات أقدس الهی بعد از چند آیه این مضمون‌ها را ذکر کرد: ﴿مَا هِیَ إِلاّ ذِکْرَی لِلْبَشَر﴾ ﴿نَذیراً لِلْبَشَر﴾ این حقوق بشر است برای تبشیر بشریت است برای انذار بشریت است بشریت به حق و عدل تبشیر کرده است به ظلم و فساد انذار کرده است و این نذیر بشر است ﴿ذِکْری‏ لِلْبَشَر﴾ است چه اینکه در سوره مبارکه «فرقان» هم فرمود: برای همه جهان است.

این متن است این متن را در بخشی از آیات مکی و در بخشی از آیات مدنی تفسیر کرد تبیین کرد فرمود در سه بخش جهان دارد به سر می‌برد که این بخش‌های سه‌گانه به منزله اعضای یک پیکر هستند یک بخشی به عنوان قلمرو اسلام است ﴿یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا﴾ خطاب به مسلمین و مانند آن که برنامه‌های خاص دارند مطافی دارند معبدی دارند قبله‌ای دارند و مانند آن بخش دیگر مربوط به منطقه‌ای است بخش اول مربوط به ملی و محلی بود بخش دوم مربوط به منطقه‌ای است که برای موحدان عالَم است آنها که قائل به توحید هستند قائل به وحی‌اند قائل به نبوت‌اند قائل به معاد هستند کتابی دارند شریعتی دارند و مانند آن مانند کلیمی‌ها مسیحی‌ها و مانند آن، این بخش دوم منطقه‌ای است با بخش اول که ملی و محلی است هماهنگ شده است آیات مربوط به منطقه‌ای با آیات مربوط به ملی و محلی کاملاً هماهنگ است رهبری‌هایی که نسبت به اعم از مسلمین و موحدان دیگر می‌کند هماهنگ است.

بخش سوم بخش بین‌المللی است که کاری به توحید و الحاد، شرک و کفر و امثال آن ندارد موحد و مشرک، ملحد و موحد همه در این برنامه شریک هستند اینکه می‌فرماید: ﴿یَا أَیُّهَا النَّاسُ﴾، اینکه می‌فرماید: ﴿لاَ تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ﴾، اینکه می‌فرماید: ﴿نَذیراً لِلْبَشَر﴾، اینکه می‌فرماید: ﴿ذِکْری‏ لِلْبَشَر﴾، اینکه می‌فرماید: ﴿وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ کَافَّةً لِلنَّاس﴾، اینکه می‌فرماید جوامع بشری، آنکه بشر است این حرف‌ها به سود اوست و رهبری دنیا و آخرت او را به عهده دارد اینها حقوق بشر و وجود مبارک پیغمبر(علیه و علی آله آلاف التحیة و الثناء) با اینکه ستم‌های فراوانی از مشرکین حجاز و غیر حجاز دیده است از یهود مدینه و امثال آنها دیده است در سیرت و صرورت و سنّت آن حضرت این چنین آمده است که «مَا بَیَّتَ رَسُولُ اللَّهِ(صلّی الله علیه و آله و سلّم) عَدُوّاً قَطُّ»؛ جزء کارهای قطعی پیغمبر است که اصلاً نکرده است و آن این است که نسبت به هیچ کافری شبانه حمله نکرده است. آنچه ترامپ مغامر کافر نسبت به این عزیز ما انجام داد شبانه او را ترور کرد این با هیچ مکتبی با هیچ منطقی هماهنگ نیست. اسلام نسبت به هیچ کافری هیچ مشرکی و هیچ ملحدی چنین دستوری در صدر اسلام نداد حضرت رسول(علیه و علی آله آلاف التّحیة و الثناء) در سیرت آن حضرت تثبیت شده است که فرمود: «مَا بَیَّتَ رَسُولُ اللَّهِ(صلّی الله علیه و آله و سلّم) عَدُوّاً قَطُّ» با اینکه بی‌مهری‌های فراوانی از مشرکان حجاز دید از کفار مکه رنج‌ها دید کشته‌ها از آنها به یاد دارد شهدا از آنها به یاد دارد مجروحین و جانبازها از آنها به یاد دارد به هیچ کافری شبانه حمله نکرده است «مَا بَیَّتَ رَسُولُ اللَّهِ(صلّی الله علیه و آله و سلّم) عَدُوّاً قَطُّ».

مستحضرید این آیه از یک کلمه‌ای که جامع‌ترین مفهوم‌های الفاظ را به همراه دارد نازل شده است فرمود: ﴿لاَ تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ﴾ فرمود با کسی تعهّد بستید میثاق بستید با هیچ کسی بدرفتاری نکنید که میثاق بستید حق کسی را ضایع نکنید هیچ مفهومی از مفهوم شیء جامع‌تر نیست، اولاً؛ وقتی هم جمع بسته شد می‌شود اشیاء، ثانیاً؛ فرمود هیچ حقی از هیچ کسی ضایع نکنید مگر اینکه خود او حق خودش را از بین ببرد. درباره کفار فرمود اگر با آنها ما می‌جنگیم محوری اصلی‌اش آن است که آنها به هیچ تعهّدی به هیچ حقی از حقوق بشر معتقد نیستند فرمود: ﴿قاتِلُوا أَئِمَّةَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَیْمانَ لَهُمْ﴾ با رهبران کفر مبارزه کنید برای اینکه اینها هیچ امضایی هیچ عهدنامه‌ای هیچ میثاقی هیچ روابطی در بین ملل امضا نمی‌کنند و به رسمیت نمی‌شناسند ﴿قاتِلُوا أَئِمَّةَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَیْمانَ لَهُمْ﴾ نه «لا إیمان لهم» نفرمود چون کفر دارند مبارزه کنید فرمود چون امضایشان محترم نمی‌شمارند به عهدشان وفادار نیستند به میثاقشان متعهد نیستند با آنها مبارزه کنید.

امیدواریم این بحث‌های دقیق و عمیق حقوق بشر اسلامی که عده‌ای متولّی آن شدند و تلاش و کوشش آنها مقدس و محترم است روزی در جوامع بشری اثر بگذارد که بشر ولو مسلمان هم نباشد آن رادمردی و تعهد و وفاداری به میثاق بین‌الملل را محترم بشمارد.

من مجدّداً مقدم همه شما فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی را گرامی می‌دارم از ذات أقدس الهی مسئلت می‌کنیم که نظام ما رهبر ما مراجع ما حوزه و دانشگاه ما دولت و ملت و مملکت ما را در سایه ولیّ‌ خود حفظ بفرماید! روح مطهر امام راحل و شهدا مخصوصاً این شهید گران‌قدر و عزیز سپهبد حاج قاسم سلیمانی(رضوان الله تعالی علیه و علیهم) را با انبیا و اولیا محشور بفرماید! و هر خطری که هست به استکبار و صهیونیسم برگرداند! و این نظام را تا ظهور صاحب اصلی خود از هر گزندی محافظت بفرماید!

«غفر الله لنا و لکم و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته»

زمانی:  اندیشه مقاومت اسلامی در جهان گسترش یافته است

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن زمانی، مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه‌های علمیه کشور یکی از سخنرانان دومین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری با محوریت تروریسم دولتی آمریکا و انتقام سخت بود

وی تصریح کرد: شیطان بزرگ با فتنهِ ایجاد داعش چند میلیون انسان را به قتل رساند و بعد از آن کسی را ترور کرد که موفق‌ترین سردار در مبارزه با تروریسم بود.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه‌های علمیه کشور افزود: اسلام دین جهانی است و روزی خواهد رسید تمامی بشریت اسلام را خواهند پذیرفت و آیات متعدد این موضوع را تایید می‌کند.

وی ادامه داد: تجربه عملی نشان داد پس از پیروزی انقلاب، ندای دعوت به اسلام در جهان منعکس شد و امروز آمریکا به عنوان مظهر شرارت و کفر و قدرت اسلام به عنوان قدرت مقاومت در جهان بروز کرده است.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه‌های علمیه کشور خاطر نشان کرد: امروز نظامیان رژیم اسرائیل با شکست از نیروی اسلام، چاره‌ای جز مردن ندارد و امت اسلامی امروز به اقتدار رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن زمانی در پایان با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران و جریان مقاومت در بین مردم جهان محبوبیت روزافزونی به دست آورده است، تاکید کرد: اندیشه مقاومت اسلامی نه تنها در ایران بلکه در جهان گسترش یافته است.

ناصر ابو شریف: تمدن غربی متوحش و بربرگونه است

ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران هم در دومین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری با محوریت «تروریسم دولتی آمریکا و انتقام سخت»، اظهار داشت: ما مسلمانان به عنوان محور مقاومت، هدفی جز آزادی منطقه نداریم و با کسانی می‌جنگیم که با ما در جنگ هستند.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، با بیان اینکه ما خواهان استقلال و آزادی هستیم، افزود: هدف ما خارج کردن آمریکا از منطقه است و نیز فلسطین از چنگال صهیونیست و طرح هایش رهایی یابد.

ابوشریف همچنین در ادامه با بیان اینکه شهید سردار سلیمانی هماهنگ کننده محور مقاومت بود، گفت: شهید سلیمانی هیچ وقت دنبال تجاوز به ملت دیگری نبود و هدفش پیشرفت و آزادی ملت‌ها بود.

وی در ادامه گفت: تمدن غربی متوحش و بربر گونه  است، اما اگر به تاریخ نگاه کنید، می‌بینید، تمام رسالت‌های آسمانی از منطقه ما برانگیخته شدند.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران با اشاره به اینکه آمریکا بر اساس قتل عام بشر بنا شده است، تصریح کرد: ۱۰۰ میلیون نفر از بومیان در این کشور زندگی می‌کردند که بر اساس اسناد تاریخی کشته شده اند و یا بسیاری از آفریقایی‌ها که به عنوان برده به آنجا آورده شدند در این راه کشته شده اند، این‌ها نشانه وحشی گری این جوامع است.

ابوشریف به ادعای صهیونیست‌ها مبنی بر کشته شدن شش میلیون یهودی اشاره کرد و گفت: اگر این ادعاها درست باشد، باید گفت، همان تمدنی آن‌ها را کشت که خودشان آن را بنا کردند و به آن تکیه کرده اند

وی افزود: هیتلر و ترامپ خودشان زائیده همین تمدن غربی هستند که یهودی‌ها را کشت، ما این جنایات را انجام ندادیم، اگر ظلمی به یهودی‌ها شده در میان اروپایی‌ها انجام شده است.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران گفت: امروز شاهد حضور یهودی‌ها در ایران هستید که از حقوق مساوی برخوردارند، یا در مصر و فلسطین که در طول تاریخ به آن‌ها احترام گذشته شده است.

پاک آئین: انتقام سخت را به معنای خروج آمریکا از غرب آسیاست

محسن پاک آئین سخنران دیگر این کنفرانس بین‌المللی بود که انتقام سخت را به معنای خروج آمریکا از غرب آسیا دانست و تاکید کرد: این انتقام، یعنی آزادی قدس، چراکه آمریکا به بهانه مراقبت از رژیم صهیونیستی به منطقه آمده است و وقتی زمینه خروج آن‌ها از منطقه فراهم شود، زمینه برای آزادی قدس فراهم خواهد شد.

سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان افزود: تحقق این هدف به معنای طلیعه ظهور است.

وی همچنین با بیان اینکه شهید سردار سلیمانی معتقد به تامین امنیت منطقه بود، تصریح کرد: سردار سلیمانی این نظریه را عملیاتی کرد و در عراق و سوریه برای ایران امنیت ایجاد کرد.

آقای پاک آئین با اشاره به اینکه اگر داعش در سوریه و عراق بود ایران نمی‌توانست امنیت داشته باشد، افزود: هدف اصلی آمریکا از ایجاد گروه طالبان محاصره چین و تهدید ایران و انزوای روسیه بود، از این رو از ناامنی در منطقه حتی همسایگان دورتر هم آرامش نخواهند داشت.

سفیر پیشین ایران در باکو در ادامه با بیان اینکه اگر به اقدام تروریستی آمریکا پاسخ داده نمی‌شد باعث تنش، ناامنی و بی ثباتی در منطقه می‌شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران به درستی و بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد پاسخ داد که به تدریج آثار این حمله روشن خواهد شد.

محمدی عراقی: تربیت شهید سلیمانی‌ها فتح الفتوح امام راحل بود

حجت‌الاسلام و المسلمین محمود محمدی عراقی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم  نیزر در این کنفرانس اظهار داشت: یکی از برکات مهم خون شهیدان افشای چهره واقعی دشمنان و برگرفتن نقاب دروغین دفاع از بشریت است. خون پاک سردار سلیمانی مثل خون امام حسین (ع) ماهیت پلید و چهره شیطانی یزیدها و معاویه‌های زمان ما را روشن کرد و تروریسم وحشی و خونخوار آمریکایی را به همه نشان داد.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم ادامه داد: سردار سلیمانی یک فرمانده شجاع، با تدبیر و انسان مخلص بود که ما از دست دادیم، اما از نگاهی دیگر باید دید با از دست دادن او چه به دست آوردیم. انسجام، همدلی، روحیه نیروهای مقاومت، انتقام سخت و شناخت حقیقت دشمن نعمت کمی نیست.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی عراقی تاکید کرد: باید شهدا را شناخت. اینکه سردار سلیمانی که بود و چگونه رشد کرد؟ شکست و رسوایی آمریکا در منطقه هم البته دستاورد بزرگی است. فتح الفتوح امام خمینی (ره)، پیروزی انقلاب یا به زانو درآوردن آمریکا نبود بلکه تربیت سلیمانی‌ها بود.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه باید "قوی" شویم گفت: از همان راهی که در جنگ قوی شدیم می‌توانیم در حوزه اقتصاد و مقاومت در برابر تحریم‌ها مقابله کنیم. همان طور که دانشگاه جنگ سلیمانی ها، همت ها، خرازی‌ها، تهرانی‌ها و حاجی زاده‌ها را تربیت کرد به تحریم هم باید به همان چشم نگاه کنیم. دانشگاه تحریم است که می‌تواند سردار سلیمانی‌ها را در جبهه مقاومت اقتصادی تربیت کند.

جومای احمد کاروفی معلم: آمریکا عامل خشونت دولتی ضد شیخ زکزاکی است

خانم جومای احمد کاروفی معلم، نماینده جنبش مقاومت اسلامی نیجریه سخنران بعدی دومین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری با محوریت «تروریسم دولتی آمریکا و انتقام سخت»، بود.

نماینده جنبش مقاومت اسلامی نیجریه  با بیان اینکه هر فرد آزاده‌ای باید آماده جانفشانی باشد، تصریح کرد: این روزها تظاهراتی برای آزادی شیخ زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در این کشور در حال انجام است و تنها دلیل اقدامات دولت نیجریه علیه این شیخ بیمار ارتباط نزدیک این دولت با آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

این نویسنده و کارگردان نیجریه‌ای در ادامه گفت: از زمان خلقت حضرت آدم، جنگ بین حق و ناحق شروع شد، اما امروز نور روشنایی از ایران و تاریکی و ابلیس از آمریکا ساطع می‌شود.

وی افزود: امروز مردم دنیا به دو قسمت پیروان حق و باطل تقسیم می‌شوند و افرادی مثل شهید حاج قاسم سلیمانی مصداق این موضوع است، او هر جا صحبت از مظلومی چه مسلمان و غیر مسلمان می‌شد برای دفاع از او بر می‌خواست.

احمد کاروفی همچنین گفت: شهادت و فداکاری شهید سردار سلیمانی باعث اتحاد بین ایرانیان و مسلمانان غرب آسیا و اتفاق معجزه آسایی در جهت یکدل شدن قلب‌های مردم جهان شد.

نماینده جنبش مقاومت اسلامی نیجریه تصریح کرد: تنها دلیل اقدامات دولت نیجریه ضد شیخ زکزاکی ارتباط نزدیک این دولت، با آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

تجلیل از خانوده های شهدای مقاومت

برپایه این گزارش در پایان این کنفرانس بین المللی از خانواده های سردار حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر یارانشان تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =