شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ |۱۷ صفر ۱۴۴۳ | Sep 25, 2021
آیت الله خاتمی

حوزه/ عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور در جمع روحانیون سمنان تصریح کرد: به عنوان یک عضو کوچک شورای عالی حوزه عرض می کنم که اعضای شورا جز دغدغه خدمت به حوزه هیچ چیزی ندارند و مقرر شده است که حقوق مطلقا، حق الجلسه مطلقا و مسافرتی اگر وجود داشته باشد، برای حقوق مطلقا ممنوع باشد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از سمنان، آیت الله سید احمد خاتمی، ظهر امروز در دیدار علماء، فضلا و روحانیون استان سمنان، به میزبانی شبستان اعظم امامزاده یحیی ابن موسی الکاظم(ع) سمنان، با اشاره به سبقه انقلابی مردم این استان اظهار داشت: سبقه انقلابی مردم استان سمنان در تاریخ زبانزد است.

امام جمعه موقت تهران افزود: از جمله بزرگانی که در عرصه انقلاب، سهم بسیار ستودنی دارند، آیت الله شاهچراغی است، بنده در سال ۵۱ طلبه شدم و آن بزرگی که ما را با امام(ره) و آرمان امام(ره) و مکتب امام(ره) بی تقیه راهنمایی کرد، ایشان بود و بعد هم در مسیر انقلاب، علمای سمنان مرحوم آیت الله عالمی، مرحوم آیت الله نصیری انصافا آنچه که در توان داشتند مایه گذاشتند. در رابطه با آیت الله سید محمد شاهچراغی این جمله را می گویم که « ایشان زینت امامت جمعه است و نه آنکه امامت جمعه زینت ایشان باشد».

وی خاطرنشان کرد: آقای قرائتی بارها به من می گفت که «این آقایون شاهچراغی ها (اخوانشان را هم می شناخت) ژن اینها ژن نجابت است» و این تعبیر را می کرد و الحمدلله سمنان از نعمت این علماء، سخت کوش و عزیز دیگر ما حجت الاسلام آقا شیخ محمد باقر عبدوس(امام جمعه موقت سمنان) از قبل از انقلاب با تمام وجود دغدغه فرهنگی داشت و دارد؛ این حوزه باشکوه برادران و خواهران مایه افتخار بوده و هست و خواهد بود، بنده هم یک نفر از کمترین در این جمع هستم و به وظیفه خودم عمل می کنم و به شما می گویم تا این را هم یادگاری داشته باشید که "والله" در پی جایگاهی نبوده ام و نیستم.

به آقای محمدی گلپایگانی گفتم «به آقا بگوئید اگر اشاره شما باشد من کفش نمازگزاران جمعه را جفت می کنم تا چه رسد به اینکه خطبه بخوانم»

ماجرای امام جمعه شدن

آیت الله خاتمی ادامه داد: بعد از اینکه آیت الله یزدی از امامت جمعه تهران کنار رفتند، دیدم لیست هایی منتشر می شود که نام ما را هم به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی معرفی می‌کنند برای امامت جمعه؛ آقای محمدی گلپایگانی و آقای حجازی شاهد این مسئله هستند، من به این دو بزرگوار پیغام دادم که خیلی ممنون و به آقا بفرمائید که  نمی خواهم امام جمعه باشم و می خواهم کار طلبگی و تدریس را داشته باشم، این مسئله تمام شد و خیال ما راحت شد، اما بعد از ۲ سال آقای محمدی گلپایگانی به منزل ما آمدند و گفت یادت هست که این پیغام را دادی؟ گفتم خوب به یاد دارم؛ ایشان گفت به آقا گفتیم، آقا فرمودند بگذارید ایشان درس بخواند، اما ۲ سال است گشتیم و آقا فرمودند که (البته تعبیر ایشان این بود) «به خاتمی بگو قبول کند» بنده به آقای محمدی گلپایگانی گفتم «به آقا بگوئید اگر اشاره شما باشد من کفش نمازگزاران جمعه را جفت می کنم تا چه رسد به اینکه خطبه بخوانم»؛ اینها را می گویم که دوستان طلبه بدانند برادری را که فرستادید «ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم، از بد حادثه این جا به پناه آمده‌ایم».

چرا نمایندگی کرمان در مجلس خبرگان؟

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور افزود: سومین دوره است که در مجلس خبرگان رهبری حضور دارم؛ اولین دوره یک طلبه کرمانی که الآن هم هست و بنده میشناسمش، آمد به بنده گفت که در جمع طلاب کرمانی صحبت شده است که خاتمی را کاندیدا کنیم برای مجلس خبرگان؛ گفتم این حرف‌ها را نزن و شما که می دانی وضع من چطور است و چطور دلبسته به درس هستم، ۲ - ۳ ماه گذشت که مرحوم آقای شرعی گفت که در جامعه مدرسین صحبت شده که تو کاندیدای کرمان باش، بنده گفتم که من هیچ آمادگی ندارم، گفت آنجا خالی است و یکی باید برود این جایگاه را پر کند، گفتم اگر احساس می کنید تکلیف است، به یاری خداوند می روم، اما به چند شرط و یکی از شروط این بود که من یک ریال هزینه نمی کنم و در این ۳ دوره هم با همان قسم می گویم که یک ریال هزینه نکردم، اصلا ستادم را نمی دانستم کجاست، ستاد زده بودند، اما نمی دانستم کجاست و خودم به این شهر و آن شهر می رفتم؛ شرط دیگر این بود که گفتم بزرگ کرمان آیت الله موحدی کرمانی است، شب انتخابات هم اگر آقای موحدی کرمانی به من بگوید برو کنار، بنده می روم کنار و با این دو شرط می آیم، ممکن است سؤال باشد که چرا کرمان؟ قصه کرمان این است که برای اولین بار در سال ۶۶ یا ۶۷ بود که شهید حاج قاسم سلیمانی بنده را از لشکر ثارالله می شناخت و دعوتمان کرد به کرمان برای دهه اول و تمام شد تا ۷۶ و دوره اول ما در خبرگان نماینده شدیم و تا الان که در خدمت این مردم هستیم.

شرایط حوزه انقلابی

آیت الله خاتمی با اشاره به شرایط حوزه علمیه در تراز انقلاب اسلامی، گفت: یکی از شروط حوزه در تراز انقلاب اسلامی تهذیب است. مقام معظم رهبری در دیداری که شورای عالی حوزه های علمیه کشور فرمودند «برای ما تهذیب اصل است و طلبه مهذب انقلابی می خواهیم» و بعد آقا فرمودند طلبه اگر نمازشب خوان بار آمد ۶۰ درصد کار تهذیب انجام گرفته است. بد است برای هرکسی اینکه صبح بدون قرآن از خانه بیرون بیاید و برای طلبه بدتر؛ بی دعا و دعای عهد و سلام بر سیدالشهداء نباید بود؛ به مرحوم آقای نائینی گفتند که نماز شب خواندن شرط اجتهاد است؟ ایشان فرمودند که نه؛ ولی میدانم طلبه تا نماز شب نخواند مجتهد نخواهد شد.

وی تصریح کرد: دومین ویژگی حوزه در تراز انقلاب، حوزه پر محتوا و عمیق است و به عنوان کسی که حدود نیم قرن است که این راه را طی می کند، به فرزندان عزیزم که تازه طلبه شده اند می گویم، اگر می‌خواهیم خادم اسلام باشیم باید به این درس‌ها و همین کتاب‌ها بها بدهیم؛ به سم‌پاشی‌های این و آن توجه نکنید که فلان چیز زیاد است، باید همین ها خوانده شود و همین‌ها می‌توانند ایجاد تحول کنند؛ کسی که رسائل و مکاسب و کفایه نخوانده است چطور می تواند ایجاد تحول کند؟ این سم پاشی هایی که وجود دارد خطرناک است.

به عنوان یک عضو کوچک شورای عالی حوزه عرض می کنم که اعضای شورا جز دغدغه خدمت به حوزه هیچ چیزی ندارند و مقرر شده است که حقوق مطلقا و حق الجلسه مطلقا و مسافرتی اگر وجود داشته باشد، برای حقوق مطلقا ممنوع باشد۵۰ کتاب درسی متحول شده اند

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور ادامه داد: ما واحد تحول کتاب های درسی داریم  و تا حالا ۵۰ کتاب درسی را متحول کرده است و در سطح یک از پایه اول تا ششم هم عزیزان مدرس تصدیق می کنند و هم طلاب محترم، تمام مثال ها قرآنی شده و تمام مثال ها حدیث و نهج البلاغه شده است؛ کجا کتاب های قبلی این ها را داشت، مثال هایی داشت که انسان شرم می کند این مثال ها را بیان کند، حوزه به فکر است و در هفته گذشته شورای عالی حوزه های علمیه با مقام معظم رهبری دیدار داشتیم و رئیس شورا ۱۴ نکته و مدیر ۱۹ نکته گفت و آقا فرمودند من دیگر چه بگویم؟ آقای بوشهری گفت من نمی‌خواهم گزارش آینده را بدهم و غلو کنم، اما آنچه اجرا کردیم اینهاست و مدیر حوزه هم همین طور. هیچ نهادی در کشور نداریم که ۵ مرجع به صورت کتبی اعضای آن را نصب کرده باشند، مراجع بزرگوار به صورت کتبی نوشته اند اینها را می شناسیم و به اینها اعتماد داریم و مدیریت حوزه دست اینها باشد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور یادآور شد: به عنوان یک عضو کوچک شورای عالی حوزه عرض می کنم که اعضای شورا جز دغدغه خدمت به حوزه هیچ چیزی ندارند و مقرر شده است که حقوق مطلقا، حق الجلسه مطلقا و مسافرتی اگر وجود داشته باشد، برای حقوق مطلقا ممنوع باشد.  حضرت آیت الله صافی جمله ای راجع به حوزه دارد که «حوزه علمیه میراث نبوت و امامت است» این خیلی جمله عالمانه و دلنشینی است و طلاب و روحانیون میراث دار نبوت و امامت هستند و به صورت جدی درس بخوانید و بدانید با این جدی درس خواندن خدمتگزار شایسته ای خواهید شد.

حوزه انقلابی، بریده از مردم نیست

وی افزود: سومین ویژگی حوزه در تراز انقلاب، حوزه مردمی است و بریده از مردم نیست و ملجأ مردم است. ملجأ یعنی سیلی که در ابتدای امسال در لرستان، خوزستان و گرگان آمد، جداً حوزه و روحانیت افتخار آفریدند و مردم سیل زده با دنیای امید نگاه می کردند و این یعنی ملجأ مردمی شدند؛ درست است که گرانی است و گرانی افسار گسیخته و ترمز پاره کرده هم است و در هیچ مجلسی نیست که ۲ نفر بنشینند و صحبت از گرانی نباشد.

نباید آتش بیار معرکه بود

آیت الله خاتمی با اشاره به شیوه های مواجه شدن با مسئله گرانی در جامعه، گفت:  یک برخورد این است که نپذیریم و بگویم که وضع مردم خوب شده است. سابق در هر کوچه ای یک ماشین بوده است اما الآن هر خانواده ای ماشین دارد و سابق در هر کوچه ای یک خانواده تلفن داشت، اما الان در هر منزلی چند تلفن همراه و ثابت وجود دارد و این نوع ناشیانه ترین روش حرف زدن است و می گویند که نفس این آقا از جای گرم بلند می شود و نمی فهمد که دنیا به سمت پیشرفت حرکت کرده است که باید این واقعیت را پذیرفت و آن روز همه دنیا اون طور بوده و امروز این طور رو به پیشرفت است؛ برخورد دوم این است که برخی فکر می کنند که مردمی بودن این است که تا یک خبری از اختلاس، اختلاف و درگیری و دستگیری شد بگویند این که چیزی نیست و خبر ندارید که اوضاع بدتر از اینهاست و راست و دروغ را باهم می کنند و نشر می دهند؛ دلیل نمی شود که هر خبری که ما می دانیم درست باشد و اگر خبری به نادرست پخش شد و در خیابان ها اغتشاش شد و جوّ عمومی بهم ریخت، مقصر آن، کسانی هستند که به نادرست هرچه را که می شنوند منتشر می کنند؛ توجیه کردن کار احمقانه است و این هم کار احمقانه است و نباید آتش بیار معرکه بود.

درد مردم، درد حضرت آقاست

وی افزود: شیوه سوم برخورد با گرانی ها برخورد منصفانه است و بگوییم که درست است که مشکلات و گرفتاری هست، اما باید مردم بدانند که حضرت آقا دغدغه آنان را دارند و درد مردم، درد ایشان است و عده ای از مدیران خادم هستند و عده ای هم خادم نیستند، اما این طور نیست که بدنه اداری کشور و سه قوه را همه را از دم برانیم؛ حوزه انقلابی این گونه است و خط آقا هم همین است که منصفانه برخورد شود.

دشمنان بیرونی یک جور و خام های درونی و بی توجه های درونی یک جور، می گویند انتخابات تشریفات است و انتخابات انتصابات است و نمی فهمند که این حرف بازی در میدان دشمن است و آن وقت بعد از آن می گویند که مردم دخالت می کنند در انتخابات و سرنوشت‌شان «قربان برم خدا را، یک بام و دو هوا را»بازی کردن برخی سیاسیون در زمین دشمن

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: چهارمین ویژگی حوزه در تراز انقلاب، علم به زمان و شرایط است که در هر شرایطی بفهمیم چه باید کرد؟ در شرایط کنونی و چند روز مانده به انتخابات، تکلیف اصلی ما بسیج شدن برای دو چیز است؛ نخست حضور مردم؛ حضور مردم بسیار مهم است و دشمنان بسیار امیدوار هستند که حضور مردم زیر ۵۰ درصد باشد و در این عرصه هم تلاش می کنند و دشمنان بیرونی یک جور و خام های درونی و بی توجه های درونی یک جور، می گویند انتخابات تشریفات است و انتخابات انتصابات است و نمی فهمند که این حرف بازی در میدان دشمن است و آن وقت بعد از آن می گویند که مردم دخالت می کنند در انتخابات و سرنوشت‌شان «قربان برم خدا را، یک بام و دو هوا را»؛ از طرفی می گویید تشریفات و انتصابات به دلیل اینکه دوستان شما تائید صلاحیت نشدند و به همین دلیل تشریفات و انتصابات شد، از همین انتخابات شما رأی آوردید و با همین نظارت استصوابی شورای نگهبان؛ آن روز خوب بود و آفرین بود، این حرف من نیست و این حرف صریح آقاست.

شورای نگهبان کف صلاحیت ها را تائید می کند

آیت الله خاتمی گفت: الْعَالِمُ بِزَمَانِهِ یعنی عزیز طلبه اگر ایام جبهه بود چه می کردیم؟ با تمام وجود بسیج می شدیم؛ الان هم جبهه است و باید همه را برای حضور حداکثری بسیج کرد که ان‌شاء الله اتفاق خواهد افتاد و مسئله دیگر انتخاب اصلح است، شورای نگهبان کف صلاحیت ها را تائید می کند و مردم سقف صلاحیت ها را تائید می کنند.

مردم داشتن خانه برای طلبه را لازم می دانند اما نه کاخ

وی تصریح کرد: مسئله دیگر در حوزه در تراز انقلاب مهم است اینکه امام(ره) بارها فرموده و مقام معظم رهبری هم بارها فرموده است که عادت به ساده زیستی است؛ مردم ما مردم خوب و فهمیده ای هستند و انتظار ندارند طلبه همیشه خانه به دوش باشد و داشتن خانه برای طلبه را لازم می دانند اما نه کاخ را؛ الان همه مرکب دارند و داشتن یک مرکب معمولی را وهم نمی دانند، اما مرکبی را که می شود متعارف تهیه کرد، آدم  برود مرکب نزدیک میلیاردی تهیه کند و این را مردم نمی پسندند و این حق مردم است؛ ادبیات ساده زیستی زی طلبگی است، اینکه کسی فکر کند که اگر کسی خانه اش خیلی شیک و زندگی اش تجملی شد مردم روی او حساب می کنند باید بداند مردمی را که امام(ره) ساخته از او متنفر می شوند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: ۳ نوع زندگی داریم و یک نوع زندگی فقیرانه است که انسان دستش به سمت دیگران دراز باشد که این مطلوب اسلام نیست و نوع دیگر زندگی، زندگی تجملاتی است که این هم مطلوب نیست و نوع دیگر زندگی، زندگی همراه با کفاف و آبرومندانه که انسان دستش به دهانش برسد و این مطلوب است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

  • ثابت خواه IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
    1 0
    مگر در گذشته بزرگان حوزه و مراجعی که برای حوزه های علمیه مایه آبرو بودند دنبال این حقوق و حق الجلسه بودند؟ شادی ارواح مطهر امام(ره) و تمامی علمان ربانی که زاهدانه زندگی کردند. صلوات
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8