شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ | Sep 26, 2020
حجت الاسلام حبیب داستانی بنیسی

حوزه/ روحانی طراح و سازنده بازی های رایانه ای با تاکید بر این که ذائقه سازی برای مخاطب، لازمه جهش تولید در صنایع و تولیدات فرهنگی است، گفت: نسخه همراه بازی رایانه ای "عملیات انهدام" اوایل تابستان امسال منتشر می شود.

حجت الاسلام حبیب داستانی بنیسی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به اهمیت بیش از پیش مسأله بازاریابی و بازارسازی در رابطه با تولیدات و صنایع فرهنگی اظهار داشت: اگر شرکت یا مؤسسه فرهنگی بتواند به راحتی محصولات تولیدی خود را عرضه کرده و آن ها را به فروش برساند و در این بین، دچار مشکلات و دست اندازهای متعدد در مسیر فعالیت خود قرار نگیرد، شاهد رونق و جهش تولید در عرصه های فرهنگی خواهیم بود.

وی افزود: به عنوان مثال وقتی محصول فرهنگی فاخر، جذاب و امروزی در طول دو یا سه سال ساخته شود و فرضاً هزینه تولید آن دویست یا سیصد میلیون تومان باشد، اگر این محصول در طول مثلاً شش ماه به فروش برسد و صرفاً در این مدت بتواند اصل پول خود را برگرداند، افراد متعددی ولو این که به ظاهر ارتباطی هم با کارهای فرهنگی نداشته باشند، رغبت می کنند که در این عرصه ها سرمایه گذاری کنند اما وقتی حتی اصل پول نیز در مدت دو یا سه سال و حتی بیشتر برنمی گردد، طبعاً انگیزه چندانی برای این مساله باقی نمی ماند.

این فعال فرهنگی و رسانه ای گفت: هرچند که درآمدزایی و کار اقتصادی واقعاً برای فعالان فرهنگی مهم است اما به لطف الهی هنوز این قشر حاضرند به صرف بازگشت منابع، کارهای فاخر و در عین حال خودجوش و ارزشمندی انجام دهند؛ در واقع این مساله جزو ویژگی های صنایع فرهنگی است که در این جا برخلاف نگاه کاسبی مآبانه در جاهای دیگر، هنوز انگیزه های غیرمادی نیز مطرح است، منتهای مراتب همان طور که عرض کردم باید شرایط برای بازگشت اصل سرمایه فراهم باشد.

مردم باید اشتیاق به خرید محصول فرهنگی داشته باشند

مدیرعامل شرکت رسانه گستر بنیسی همچنین بیان داشت: در این جا چند نکته مهم است نخست آن که مردم این محصولات فاخر فرهنگی را به خوبی بشناسند. ثانیاً این که بتوانند به راحتی آن را تهیه کنند و ثالثاً هم این که بر اساس ذائقه سازی صورت گرفته، نسبت به تهیه و خرید این محصولات ذوق و شوق لازم داشته باشند و برای این منظور یک جور احساس نیاز در وجودشان پدید بیاید که اگر این سه نکته محقق شد، قطعاً جهش تولید بسیار عظیمی در زمینه تولیدات و صنایع فرهنگی رخ خواهد داد.

حجت الاسلام بنیسی افزود: به نظر بنده، تحقق این مساله پایه اساسی کار است. شاید برخی بگویند که مثلاً تربیت نیروی انسانی یا فلان نگاه و رویکرد مدیریتی مهم است اما من معتقدم که اگر این مساله باشد، حتی کسانی که کارخانه ها و یا شرکت های آنچنانی دارند و برایشان سودآوری خیلی مهم است، حاضر به سرمایه گذاری در بخش های فرهنگی هستند به این شرط که اصل پول و سرمایه آن ها بعد از مدت مشخص و معقولی بازگردد ولو این که به سودآوری آن چنانی هم نرسد.

وی گفت: مساله مهم بعدی آماده سازی زمینه هاست و این که با تمهیدات لازم بتوانیم مقدمات و بسترهای تحقق این برنامه ها را مهیا کنیم. باز هم به عنوان مثال عرض می کنم که بنده چندی پیش با مسئول مرکز رشد حوزه های علمیه جلسه ای داشتم و اساساً تشکیل این مرکز با توجه به نیازهای روز جامعه را یک امر مبارک می دانم که به هر حال به این وسیله برای طلاب و روحانیون و فضلای مستعد و علاقه مند در این عرصه ها زمینه ها و بسترهای مقدماتی فراهم شود تا به این وسیله شاهد رشد کاری و بروز خلاقیت های فردی و گروهی آن ها در ابعاد مختلف باشیم.

زیرساخت های تولیدات فرهنگی را باید مهیا کرد

مدیرعامل شرکت رسانه گستر بنیسی بیان داشت: به دیگر سخن، تدارک همین بسترها و فراهم کردن زیرساخت های مناسب، یکی از بایسته های کلیدی در بحث های فرهنگی و جهش تولید در زمینه تولیدات فرهنگی است و شرط تحقق این مهم نیز شناخت و درک مسائل فرهنگی است.

وی افزود: متاسفانه برخی کسانی که ادعاهای قابل توجهی نیز دارند درک درستی از شرایط و اقتضائات کار فرهنگی ندارند و بعضی از آن ها حتی نمی دانند که به عنوان مثال مالکیت محصول فرهنگی دارای چه ارزش و اعتباری است.

وی گفت: اهمیت ذائقه سازی برای مخاطب در دنیای کنونی، روز به روز بیشتر می شود، کما این که به عنوان مثال زمینی که ده سال پیش مثلاً صد میلیون بوده و امروز قیمت آن به یک میلیارد تومان رسیده، بخشی از آن به خاطر این است که ذائقه و نیاز مردم به سرمایه گذاری در این باره به وجود آمده و گرنه زمین که همان زمین است و ارزش افزوده ای به شکل ظاهری نداشته است.

این تولیدکننده بازی های رایانه ای اضافه کرد: در رابطه با ذائقه سازی یکی از مسایل مهم توجه به اصل تحریک عمومی است به این معنا که خود مردم به این نتیجه برسند که فلان محصول فرهنگی برایشان لازم است و اگر آن را نداشته باشند یقین کنند که در زندگی فردی و اجتماعی دچار تبعات و آسیب هایی می شوند و برعکس اگر بخرند فلان محاسن و فواید را برایشان به همراه دارد که اگر این فضا و حالت شکل گرفت، قطعاً رونق تولید در این عرصه حاصل خواهد شد.

وی ابراز داشت: در واقع ما باید اشتیاق و حرص و ولع را در بحث های فرهنگی در بین مردم ایجاد کنیم که متاسفانه این مساله چندان وجود ندارد. البته این شور و شوق خودش یک پایه عقلائی باید داشته باشد تا مورد پذیرش مخاطب قرار گیرد.

وی گفت: یک مسأله مهم دیگر این است که چطور برخی افراد با داشتن فلان خودرو و مسکن، احساس جایگاه اجتماعی در بین دیگران می کنند و حال آن که ما باید این حس و حال را نسبت به محصولات فرهنگی ایجاد کنیم، به طوری که افراد بی توجه به این مقولات در درون خود نوعی احساس خسران و کمبود کنند.

دو محصول جدید در سال ۹۹

حجت الاسلام داستانی بنیسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال ۱۳۹۹ به حول و قوه الهی بنا داریم که چند کار را به صورت همزمان دنبال کنیم، از جمله ارائه نسخه همراه بازی "عملیات انهدام" که ویژه گوشی های اندروید و تبلت های اندرویدی است که بازی با کیفیت فوق العاده جذاب و بسیار بالاتر از بازی های ایرانی و حتی بسیاری از خارجی ها به زودی منتشر می شود که بزرگترین کار تولیدی ما در سال جاری است و به دنبال این هستیم اگر مشکل خاصی رخ ندهد، اوایل تابستان این کار صورت گیرد.

وی افزود: برنامه دیگر ما تولید یک بازی اندرویدی به عنوان "سفر جنجالی ۲ "است که این هم مخصوص به گوشی و تبلت است که ان‌شاءالله این نیز همزمان با "عملیات انهدام" در اوایل تابستان امسال منتشر و توزیع می شود که موضوع این نیز سبک زندگی ایرانی – اسلامی است.

مدیرعامل شرکت رسانه گستر بنیسی بیان داشت: این دو محصول جدای از این که بازی هستند، نوعی پلتفرم محتوایی هستند که این مقوله جدیدی است که چگونه یک بازی می تواند پلتفرم هم باشد.

وی گفت: در گذشته موفق شدیم که دو بار صادرات"عملیات انهدام" را به کشورهای همجوار از جمله لبنان داشته باشیم که ان شاءالله اگر مشکلی در این باره نباشد، در آینده نیز روی بحث صادرات این ها برنامه داریم.

۳۱۳/۸

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

  • روابط عمومی شرکت رسانه‌گستر بنیسی IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
    0 0
    برای دسترسی به بازی‌های تولیدی اشاره‌شده در خبر و تولیدات حجّت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب داستانی بنیسی، می‌توانید به وبگاه‌های www.AmaliyateEnhedam.ir و www.SafareJanjali.ir مراجعه کنید.
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8