جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ |۱۶ صفر ۱۴۴۳ | Sep 24, 2021
تصاویر/ عصر شعر بانوان رضوی نجمه

حوزه/ استاد حوزه علمیه خواهران از حضرت زینب سلام الله علیها به عنوان بهترین الگو و سرمشق یادکرد و گفت: پشتیبانی از ولایت بهترین درس برای زنان عاشورایی است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، رباب زیدی استاد حوزه علمیه خواهران از کشور هند، در نخستین نشست از سلسله نشست‌های «بانوان عاشورایی» که با هدف معرفی جایگاه بانوان اسلام، با موضوع نقش بانوان صدراسلام تا پایان امامت امام حسن مجتبی (ع)، عصر امروز ۱۸ تیر به صورت مجازی برگزار شد، به بررسی سبک و سیره و تاریخ زندگی حضرت خدیجه (س)، حضرت زهرا (س) و حضرت زینب کبری (س) به عنوان بانوان بزرگوار صدر اسلام پرداخت.

وی افزود: خداوند تبارک و تعالی در سوره اسرا می‌فرماید«وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَی کَثِیرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا»
کشف این حقایق سبب می‌شود انسان، جایگاه و ارزش خود را بشناسد و به خود ببالد و اعتماد کند و با این ویژگی‌ها در مسیر سعادت و کمال گام بردارد.

 استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه آثار اعتماد به نفس به‌معنای آثار کرامت انسان بوده و برخی از آن آثار، عزت نفس، موفقیت، پرهیز از گناه، بی‌نیازی به غیر خدا، استغناء، به بن‌بست نرسیدن و یاد دائمی خدا است، تصریح کرد: امروز بانوان عاشورایی نیز به این ارزش و جایگاه معنوی دست یافته اند و در راه پیمودن این راه معنوی هستند.

وی یادآور شد:  آفرینش انسان به گونه ای است که در مقایسه با دیگر مخلوقات نیز بر دیگر موجودات برتری دارد که این امر حاکی از عنایت خاص خداوند به انسان است و همه انسان ها ذاتا از آن برخوردارند. بدون شک، کرامت انسان از آموزه های مورد توجه ادیان و علمای حقوق بشر است. در مکتب اسلام نیز بر اساس آیات قرآن و احادیث اسلامی، کرامت ذاتی بشر مورد توجه و توصیه است، از این رو اسلام به زنان توجه خاصی دارد.

زیدی یادآور شد: حضرت خدیجه کبری و ام البنین بی بی فاطمه اسد از جمله افرادی هستند که الگو زنان از صدر اسلام تاکنون بوده‌اند، زیرا در راه خدا جهاد کردند و  الگو همه زنان قرار گرفتند. آن‌ها از همه ضروریات خود گذشتند ولی به ضروریات دیگران توجه کردند و به آن پرداختند و امروز الگوی جهانیان شدند.

 وی تصریح کرد: حضرت زینب سلام الله نیز از دیگر زنان الگو و نمونه اسلام بودند که برای ما درس‌های زیادی را به یادگار گذاشتند و باید از آن درس بگیریم، ایشان دو فرزند خود را برای امام و ولی خدا قربانی کردند و همیشه در حمایت و پشتیبانی از امامت و ولایت پیشگام بودند. یکی از صفات برجسته آن حضرت پشتیبانی از ولایت بود که امروز هم ما باید این راه را ادامه بدهیم.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8