دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ | Nov 30, 2020
حجت الاسلام والمسلمین علی محمد حکیمیان

حوزه/ رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه علوم انسانی باید در جامعه کاربرد داشته باشد گفت: پژوهشگاه به دنبال خلق علوم انسانی اسلامی با توانایی حل مسائل اساسی جامعه است.

به گزارشخبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین علی محمد حکیمیان صبح امروز در کنفرانس بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی که به صورت وبیناری در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزارشد،گفت: علوم انسانی با تبادل نظر و ارتقا دادن به گام های علمای پیشین می تواند حیات داشته باشد.

پژوهشگاه پیشرو در علوم انسانی کاربردی
وی با اشاره به اینکه تاسیس پژوهشگاه حاصل تلاش و تفکر حضرت امام خمینی(ره) برای وحدت حوزه و دانشگاه بود گفت: این پژوهشگاه زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ۴ پژوهشکده حوزه علوم انسانی فعالیت می کند.
رئیس کنفرانس بین‌المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی با تاکید براینکه پژوهشگاه در راستای خلق علوم انسانی اسلامی فعالیت می کند گفت: خوشبختانه با انتشار بیش از ۵۴۰ عنوان کتاب که ۱۵۴ عنوان آن در سطوح عالی دانشگاهی تدریس می شود و ۲۵۰ عنوان آن نیز منبع اساتید و دانشجویان کارشناسی ارشد است.

حجت الاسلام والمسلمین حکیمیان با بیان اینکه علوم انسانی باید توانایی حل مساله داشته باشد گفت: برای همین در حوزه روان شناسی با راه اندازی یک کلینیک تخصصی توانایی خدمت رسانی به ۱۴۰ هزار ساکن شهرپردیسان را داریم و ۱۲ نوع کارگاه آموزشی برای اساتید و نخبگان حوزه روان شناسی راه اندازی کرده و مدرک رسمی می دهیم.

وی با اشاره راه اندازی یک مجموعه راهبردی برای رفع معضل اعتیاد و طلاق با کمک استانداری و پارک علم و فناوری استان هرمزگان گفت: در استان قم نیز با راه اندازی یک دفتر تسهیل گری ۲۵ هزار از اهالی منطقه امین آباد قم می توانند مسائل حاد اجتماعی خود را در این دفتر حل و فصل کنند.

ضرورت توسعه علوم انسانی اسلامی
رئیس کنفرانس بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی با تاکید براینکه تبادل نظریات در عرصه بین المللی در حوزه علوم انسانی یک ضرورت مهم است گفت: اگر امروز انقلاب اسلامی ایران می تواند در مقابل استکبارجهانی قد علم کند و با زورگویی مقابله کند با تکیه بر آیات و روایات و تمسک به آیه شریفه ۶۹ سوره مبارکه عنکبوت:« وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا» است.

وی با بیان اینکه قرآن به ما یاد می دهد با قرار گرفتن در مسیر الهی می توانیم به معرفت کمال گرا دست پیدا کنیم گفت: امروز عقلای عالم، ایران اسلامی را ستایش می کنند و نباید تحت تاثیر سیاه نمایی عده ای از رسانه های غربی قرار بگیریم.

حجت الاسلام والمسلمین حکیمیان با تاکید براینکه برگزاری همایش بین المللی های در حوزه نقش معرفت دینی در علوم انسانی به اشاعه و ارتقای ارزش های انسانی در جهان اسلام کمک می کند گفت: اسلام به ما یاد داده است که حضور در اجتماع و توجه به جماعت می تواند مسلمانان را قوی و ما را در مقابل استکبارجهانی مقاوم کند.
کنفرانس بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی؛ از گفتگو تا تاسیس علم دینی از ۲۹مهر تا ۷ آبان ماه با برگزاری ۵ پنل تخصصی با حضور ۲۹ سخنران داخلی و خارجی به صورت وبیناری در حال برگزاری است.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8