جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ | Jul 10, 2020
شبه قاره

حوزه/ برنامه این هفته «شبه قاره» (The Subcontinent) در شبکه پرس تی وی با نگاهی به هفتاد و یکمین جشن روز جمهوری در هند به بحث و بررسی پیرامون وضعیت دموکراسی در این کشور می پردازد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، این برنامه به تهیه کنندگی حسین مهدیان با اشاره به بزرگداشت ۷۱ امین روز جمهوری هند که اخیرا برگزار شد، تاریخچه این رویداد را که در پی آن با اتخاذ قانون اساسی این کشور، هندوستان به یکی از بزرگ ترین کشورهای دموکراتیک دنیا تبدیل شد، مورد بررسی قرار می دهد.

این برنامه ضمن مروری بر انتشار شاخص سالانه دموکراسی از سوی نشریه اکونومیست به نقد و گفت و گو درخصوص وضعیت دموکراسی در 165 کشور مستقل پرداخته و عملکرد دموکراتیک هند که در سال 2019 با 10 رتبه سقوط به 51مین رتبه نزول کرده است را مورد تبادل نظر قرار می دهد.

واکاوی دلایل حرکت هند به سمت غیردموکراتیک‌تر شدن، نگاهی به تصویب قانون جدید شهروندی هند به عنوان مصداق بارز تبعیض علیه مسلمانان،  وضعیت آزادی های مدنی در هند، افزایش فقر، شکاف میان فقیر و غنی، تعصبات مذهبی و نبود اصلاحات ارضی از دیگر محورهایی است که در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

بخش دیگر برنامه این هفته «شبه قاره» به بررسی تنش های میان هند و پاکستان که به حوزه سرگرمی و فیلم و سریال نیز کشیده شده است خواهد پرداخت.

در این خصوص ضمن مروری بر اختلافات میان هند و پاکستان بر سر منطقه مرزی کشمیر و تشدید بحران در این منطقه به بررسی ممنوعیت نمایش فیلم های هندی در سینماهای پاکستان در پی افزایش تنش ها، بسته شدن بخش هایی از حریم هوایی پاکستان به روی هواپیماهای هندی و نادیده گرفته شدن اشتراکات و پیوندهای فرهنگی میان هند و پاکستان در پی تنش های دیپلماتیک پرداخته خواهد شد.

«شبه قاره» با اجرای محمد جان حسین جمعه ۸ فروردین ساعت 18:00 به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش خواهد شد.

تکرار این برنامه شنبه ساعت 11:00 و 17:00 ، یکشنبه ساعت 01:00 بامداد، 08:00 و 19:00 و دوشنبه ساعت 12:00 روی آنتن خواهد رفت.

313/60

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8