پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ | Apr 15, 2021
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدکاظم مدرسی

حوزه/ نایب رئیس شورای حوزه های علمیه یزد با تقسیم عاشورای اباعبدالله(ع) به دو نیمه و تشریح و تبیین ابعاد مختلف آن گفت: امروز تمام همت دشمن از وهابیت گرفته تا آمریکای جنایتکا این است که ولایت را همچون زمان سیدالشهدا در این جامعه قضا کنند و دین منهای ولایت را در جامعه حاکم نمایند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه» در یزد، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدکاظم مدرسی در مراسم شام غریبان شهدای دشت کربلا به میزبانی مدرسه علمیه مدینه العلم کاظمیه و هیئت انصارالمهدی(عج) یزد اظهار داشت: عاشورای ابا عبدالله الحسین (ع) از دو نیمه تشکیل شده است، از آن زمانی که سیدالشهدا از ماه رجب سال ۶۰ هجری قمری از مدینه حرکت کردند تا زمانی که اهل بیت سید الشهدا سرافراز اما غمگین به مدینه بازگشتند حدود یکسال قمری طول کشید.

وی افزود:  از رجب تا محرم و تا عصر عاشورای سال ۶۱ نیمه اول و از عصر عاشورای سال ۶۱ تا روز بازگشت خاندان  مطهر سیدالشهدا به مدینه منوره نیمه دوم شکل گرفت.

*وجه تمایز و مشترک دو نیمه واقعه عاشورا در یکسال قمری

نایب رئیس شورای حوزه علمیه استان و امام جمعه بخش مرکزی  یزد با تصریح بر این که این دو نیمه دارای نقاط فراوان مشترک و نقاط تمایز متعددی  هستند، ادامه داد: ما در رابطه با سیدالشهدا و واقعه عاشورا گاهی با سئوال چگونه و گاهی با سؤال چرا وارد می شویم و این که «چگونه جریان عاشورا به وقوع پیوست» یک بعد احساسی است و اما «چرا به وقوع پیوست؟» یک بعد بصیرتی و معرفتی است و هر دو بعد جریان کربلا برای بشر ضروری خواهد بود.

مدرسی افزود: اگر یکی منهای دیگری باشد آن جریان برای ما ناقص خواهد بود یعنی اگر احساس منهای تعقل و بصیرت در جریان کربلا رقم بخورد برای ما کربلای تام نخواهد بود و اگر تعقل منهای احساسات هم وجود داشته باشد این چنین شوری را در جامعه بشری ایجاد  نمی شود.

وی در خصوص یکی از نقاط تمایز بین نیمه اول و نیمه دوم گفت: در نیمه اول تمام همت برای خلق پیام یعنی حضرت سیدالشهدا از جریان حرکت از مدینه منوره به مکه مکرمه تا مقصدی که برای کوفه انتخاب کردند به شمار می رفت و درنهایت به کربلا رسیدند تا عصر عاشورای سال ۶۱ تمام هدفشان خلق پیام بود.

مدرسی تصریح کرد: اما درنیمه دوم تمام هدف ابلاغ پیام است، پیام خلق و آفریده شد، اما این پیام نیاز دارد به مبلغ و ابلاغ، ابلاغ این پیام از عصر عاشورا شروع می شود و تا امروز که هنوز هم بر دوش من و شما سنگینی می کند.

وی گفت: در نیمه اول یاران عموما با سلاح و ابزار جنگی بودند اما در نیمه دوم یاران سلاحی نداشتند در حالی که در نیمه اول عموما یاران مردان رزمنده و جوانان پا به کار بودند اما در نیمه دوم یارانی که برای ابلاغ پیام جریان کربلا پا به عرصه وجود گذاشتند معمولا بانوان، کودکان  و نوجوانان باقی مانده از کربلا بودند.

نایب رئیس شورای حوزه علمیه استان و امام جمعه بخش مرکزی  یزد  اظهار داشت: اولین نقطه مشترک در این دو نیمه عبارت است از رهبری واحد به این معنا که هم در نیمه اول و همه در نیمه دوم رهبری این نهضت بر دوش انسان های کامل و معصوم بود و رهبران  شایسته ای که هیچگونه نقطه ضعفی در زندگی آن ها وجود نداشت.

مدرسی افزود: در نیمه اول رهبری بردوش سیدالشهدا بود و درنیمه دوم هر چند حضرت زینب (س) نیز نقش آفرینی کرد اما رهبری اصلی بر دوش امام سجاد (ع) بود.

* نهضت عاشورا با رهبری ولی خدا در هر دو نیمه به پیروزی رسید

وی خاطر نشان کرد: اگر این نهضت توانست بشریت را متحول کند و در هر زمانی بجوشد، بخروشد، تربیت کند و رشد دهد و به جاهای مختلف انتقال پیدا کند به این دلیل است که رهبری هر دو نیمه بر دوش ولی خدایی بود که  ولایتش بر همگان ثابت شده است.

نایب رئیس شورای حوزه علمیه استان و امام جمعه بخش مرکزی  یزد بیان کرد: ما در بین واجبات شاید کمتر واجبی را داشته باشیم که اگر قضا شد قابل جبران نباشد؛ اگر نماز به هر دلیلی از من و شما قضا شود قابل جبران است، اگر یک زمانی حج بر ما واجب شود و انجام ندهیم به هر دلیلی قابل جبران است.

*سهل انگاری در پذیرش ولایت قابل جبران نیست

مدرسی افزود: اما آن چیزی که قابل جبران نیست رهبری و پذیریش ولایت است و اگر ولایت من الله از سوی جامعه ای قضا شود دیگر قابل جبران نیست زیرا ما در طول تاریخ می بینیم گاهی ولایت من الله در جامعه مسلمین قضا شد و جامعه نتوانست جبران کند.

استاد حوزه علمیه یزد یادآور شد: بعد از رحلت وجود مبارک خاتم الانبیا ولایت در جامعه مسلمین قضا شد؛ آیا راه جبرانی داشت؟ تا امروز و تا پهنه قیامت جز در زمان ظهور ولی العصر (عج) امکان قضا برای این ولایت وجود ندارد.

*مهم ترین درس قیام اباعبدالله

وی ادامه داد: در زمان امام  حسن مجتبی (ع)  و در زمان سیدالشهدا نیز این چنین شد؛ عده ای ولایت سیدالشهدا را قضا کردند و نتوانستند به وقت خود انجام وظیفه کنند بعدها هم خواستند جبران کنند و گروه های متعددی برای جبران ولایت از جمله گروه توابین و گروه های دیگر قیام کردند اما هیچکدام نتوانستد جبران قضای ولایت کنند و این موضوع یکی از مهم ترین درس های قیام اباعبدالله الحسین (ع) است.

 مدرسی خاطر نشان کرد: این موضوع برای هر جامعه ای باید به عنوان یک درس اساسی تلقی شود و از این جهت که ولایت از هر اصل و عبادت دیگری در فرهنگ اسلامی به خصوص در فرهنگ مکتب اهل بیت جایگاه ویژه ای دارد و از برتری خاصی برخوردار است.

وی تصریح کرد: اگر می بینیم جریان عاشورای اباعبدالله موجی ایجاد می کند به خاطر این که رهبری من الله دارد و اگر دین اسیر دست اشرار شود، ولایت قضا  می شود و دین منهای امامت، ولایت و رهبری خطرناک است.

*وهابیت به دنبال قضا شدن ولایت و دین منهای ولایت است

نایب رئیس شورای حوزه علمیه استان و امام جمعه بخش مرکزی  یزد هشدار داد: امروز تمام همت و تلاش دشمن از آن کسانی که ضربه خورده در دست این نظام هستند از وهابیت گرفته تا آمریکایی های غاصب در تلاشند ولایت را همچون زمان سید الشهدا در این جامعه قضا کنند و دین منهای ولایت را در جامعه حاکم کنند.

مدرسی با طرح این سئوال« دین منهای ولایت به چه معناست؟» ابراز کرد: اسلام منهای ولایت یعنی بنیان و ساختمانی بدون نگهبان که هر کسی برسد و از هر گوشه ای از این ساختمان چیزی را برای خودش برگیرد و زمانی نگاه کنیم ببینیم تنها اسمی از اسلام و قرائتی از قرآن باقی مانده است.

وی ادامه داد: نقطه مشترک بعدی بین دو نیمه این است که یاران صبور، مقاوم، با انگیزه، دارای هدف مشترک و عزت نفس را شاهد هستیم که  از همان ابتدای حرکت ابا عبدالله آن انسان های صالحی با او همراه شدند.

استاد حوزه علمیه یزد یادآور شد: رفتار اباعبدالله در شب و روز عاشورا بر حسب ظاهر متفاوت است؛ در شب عاشورا می فرماید چراغ ها را خاموش کنید هر کس می خواهد از ما جدا شود، جدا بشود اما در ظهر عاشورا فریاد می زند  «هل من ناصر ینصرنی؟»

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی اظهار داشت: بر این اساس امام دنبال انسان های طیب و طاهری می گردد که بتوانند هم در خلق و هم ابلاغ پیام تأثیر گذار باشند.

وی افزود: امام به دنبال انسان های طیب و به دنبال کسانی که با او هم صدق باشند، می گردد و این شعار ابا عبدالله است از زمانی که او را مجبور می کنند برای بیعت و نمی پذیرد «هیهات منا الذله» و بیان و سازش را نفی می کند تا زمانی که خاندان سیدالشهدا بی سرور و سالار وارد مدینه می شود پیام «هیهات منا الذله» را می شنویم.

نایب رئیس شورای حوزه های علمیه استان و امام جمعه بخش مرکزی  یزد  افزود: این همان چیزی است که انقلاب اسلامی بر روی آن پایه ریزی شد و این همان چیزی است که امروز دشمنان از فرهنگ شیعه نگرانند  که نکند این شعار توسعه یابد.

*هیهات منا الذله شعار ماندگار و کاربردی قیام اباعبدالله

مدرسی تصریح کرد: شعار هیهات منا الذله همان چیزی است که نه سازش نه تسلیم فقط نبرد با دشمنان قسم خورده و این درسی است که  ما از کربلای امام حسین(ع) یاد گرفته ایم.

وی هشدار داد: دشمن می خواهد با حیله های مختلف  در این زمینه مردم را به خواب ببرد و با ابزارها و روش های مختلف سرگرم کند تا بی تفاوت و بدون هدف تنها  وقتشان را بگذرانند و فرصت ها و سرمایه هایی که دارند را از دست بدهند اما مردم ما نشان داده اند که همواره با بهره گیری از معرفت های عاشورا و درس های قیام امام حسین (ع) با بصیرت و معرفت عمل خواهند کرد.

نایب رئیس شورای حوزه علمیه استان و امام جمعه بخش مرکزی  یزد  بیان کرد: ما در طول تاریخ معصومین سراغ نداریم که همه خاندان عصمت و طهارت در یک جریان حضور پیدا کنند غیر از جریان مباهله که شمه ای از جریان کربلا را می توان در آن مشاهده کرد و از این جریان به بعد نداریم که معصومی با همه زن و فرزندانش در جریانی حضور پیدا کرده باشد، چرا؟ چون اصل اسلام در خطر بود.

مدرسی خاطر نشان کرد: امام حسین (ع) در زمانی قیام می کند که برخی در مسیر دفن اصل اسلام اند و اینجاست که نیاز به قیام است.

وی در پایان سخنان خود از همه دست اندرکارانی که در طول  ایام محرم چراغ عزاداری و معرفت نسبت به  ابا عبدالله حسین (ع)را در چهارگوشه شهر و استان روشن و منور کردند تقدیر و تشکر کرد.

نایب رئیس شورای حوزه علمیه استان و امام جمعه بخش مرکزی  یزد ابراز کرد:  گرچه متأسفیم برای حرکتی که از سوی برخی افراد اتفاق افتاد که جریان کرونا را مطرح و  هیئت ها را تعطیل اعلام کردند ، حیف شد و فرصت طلایی و ارزشمندی را از دست دادیم حتما نباید هیئت هایمان سیار باشد ما در استان و شهر دارالعباده هیئت های تثبیت شده برای جریان یابی شور و شعور حسینی در کنار یکدیگر نیاز داریم  تا جامعه بتواند از این جریان برداشت معرفتی نماید.

مدرسی خاطر نشان کرد:  باید دانست ما تنها ابزاریم و این  محرم است که ما را زنده می کند و عاشورا است که ما را احیا می کند پس وظیفه داریم این چراغ را روشن کنیم و آن چراغ است که می تواند نور را در ما بتاباند و وجودمان را روشنی بخشد.

انتهای پیام/۳۱۳/۴۷

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8