پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ | Sep 24, 2020
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار وزیر علوم:

حوزه/ وزارتخانه علوم باید از فرار مغزها جلوگیری کند و نباید به راحتی بگذارد که محصول کشور که سال‌ها برای آن تلاش و هزینه کرده‌اند به راحتی از دست برود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»،حضرت آیت الله مکارم شیرازی  امروز در دیدار وزیر علوم تحقیقات و فناوری که در مدرسه امام سجاد(ع) قم برگزار شد، با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های کشور است، اظهار داشتند: خروجی این وزارتخانه در سطوح مختلف جامعه اسلامی مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین علت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید سرمایه‌های بزرگ خود را نگهداری کرده و در راستای تعالی آن گام‌های مناسبی بردارد.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه اهمیت موقعیت وزارت علوم باید مورد توجه مسئولان این نهاد قرار گیرد، افزودند: علوم انسانی اسلامی باید در دانشگاه‌ها تدریس شود تا بتوانیم دانشجویان را به خودباوری مناسبی برسانیم .

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی  با بیان این که  فرهنگ اسلامی به جای فرهنگ غربی به دانشگاه تزریق شود گفتند: در دوران قبل از انقلاب اسلامی دانشگاه مقابل حوزه قرار داشت، اما دانشجویان و حوزویان در انقلاب اسلامی در کنار یکدیگر قرار گرفته و ایران اسلامی را به قله‌های سرافرازی رساندند به همین علت باید تعامل این دو نهاد مورد توجه قرار گیرد.

جناح‌بازی‌ها چهره دانشگاه‌ها را تخریب می‌کند

ایشان با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، تصریح کردند: پرهیز از جناح‌بازی یکی از موضوع‌های اولویت‌دار دانشگاه‌هاست، زیرا جناح‌بازی‌ها چهره دانشگاه‌ها را تخریب می‌کند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی بر تامین آینده کاری دانشجویان تاکید کرده و گفتند: وزارتخانه‌ها باید در کنار یکدیگر برای آینده دانشجویان برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند.

این مرجع تقلید جلوگیری از فرار مغزها را از دیگر رسالت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برشمرد و گفتند:وزارتخانه علوم  باید از فرار مغزها جلوگیری کند و نباید به راحتی بگذارد که محصول کشور که سال‌ها برای آن تلاش و هزینه کرده‌اند به راحتی از دست برود؛‌ مهم‌ترین سرمایه جامعه اسلامی نخبگان است، کشورهای مختلف در جنگ‌های جهانی نابود شدند، اما با تکیه بر نخبگان خود توانستند کشور خود را بازسازی کنند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه تدریس علوم کاربردی باید در دانشگاه‌ها توسعه یابد، مطرح کردند: آزادی اندیشه از اولویت‌های اصلی اسلام و نظام است، اما در این راستا خط قرمزهایی تعیین شده است، زیرا بشر باید در چارچوب سعادت آزادی داشته باشد به همین علت باید حدودی را بپذیرد؛ کرسی‌های آزاد اندیشی دانشگاه‌ها باید خطوط قرمز را رعایت کنند تا آزادی اندیشه به طغیان اندیشه منجر نشود.

معظم له  فضاهای مجازی ناسالم را از معضلات کنونی دانست و گفتند: این بسترها مشکلات بسیاری برای اقشار مختلف جامعه اسلامی به دنبال دارند و در دیدار با رئیس جمهور رفع این مشکل مورد تاکید قرار گرفته است تا جوانان از خطر این بسترها در امان باشند.

فضای مجازی کشور را به سمت فضای ناسالم سوق می دهد

ایشان افزودند: امروز شبکه های مجازی دنیا را به لجن زار تبدیل کرده است و کشور ما را نیز به سمت فضای ناسالم سوق می دهد.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه گروه‌های تکفیری مشکلات بسیاری برای جهان اسلام به دنبال داشته‌اند، مطرح کرد: استادان دانشگاه در روشنگری و تبیین اسلام ناب محمدی رسالت مشخصی دارند که باید به آن عمل کنند.

تفکیک جنسیتی به رشد علمی  و اخلاقی دانشجویان کمک می کند

این مرجع تقلید در ادامه  با ذکر این مطلب که مسئله دانشگاه های تک جنسیتی در کشور های غربی همچون آلمان نیز سابقه دارد گفتند: در این دانشگاه ها  رشد تحصیلی و مسائل اخلاقی و تربیتی نسبت به دیگر دانشگاه ها بیشتر بوده است.

ایشان با بیان این که در ایران نیز باید تفکیک مناسبی بین دانشجویان دختر و پسر صورت بگیرد بیان داشتند: دانشگاه حضرت معصومه(س) کاملا دخترانه است و ضمن رشد علمی گسترده دانشجویان، به قول مدیران این دانشگاه در ۸سال فعالیت آن،  حتی یک مسئله غیر اخلاقی گزارش و یا مشاهده نشده است.

گفتني است: در اين ديدار دكتر فرهادي گزارشي از عملكرد وزارت علوم در بخش هاي مختلف آموزشي ، پژوهشي و دانشجويي و ارتقاي ديپلماسي علمي كشور ارائه كرد.

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8