یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ | Aug 1, 2021
جبلی

حوزه/ معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: رسانه‌های مقاومت راه غبارآلودکردن فضای روابط بین ملل مسلمان را سد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، مراسم گرامیداشت شهدای پرس تی وی در افغانستان به همت دفتر نمایندگی برون مرزی سازمان صداوسیمای ج.ا.ا. در کابل، در مقر این نمایندگی برگزار شد.

خانواده های شهید سید فرهاد تقدسی و شهید حبیب الله حسین زاده، دکتر بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل، محمدرضا قدمی، مدیر دفتر معاونت برون مرزی رسانه ملی در افغانستان، دکتر محسنی مدیر شبکه تمدن، الهام قائم مقام شبکه راه فردا، فهیم دشتی رئیس اتحادیه روزنامه نگاران افغانستان، دکتر محمودی مدیر رادیو تلویزیون خاور، برخی از چهره های دولتی، نمایندگان جامعه خبرنگاری افغانستان، سیاسیون و علما با حضور در این مراسم بر تداوم راه شهدای راه رسانه های مقاومت به ویژه شهیدان شبکه های بین المللی ایران تاکید کردند.

دکتر پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیما که از طریق ارتباط زنده تصویری به ایراد سخن برای حاضران این مراسم می پرداخت، گفت: مجاهدت های تصویربرداران شهید پرس تی وی در افغانستان جهت اطلاع رسانی ارزش مدارانه در سینه تاریخ رسانه ای ثبت و ماندگار خواهد شد.

وی افزود: از هفت شهید حوزه برون مرزی دو تن از شهدای ما همکاران افغانستانی ای بودند که ما آن ها را دیگر در جمع خود نداریم. آمرزش و مغفرت این عزیزان را از درگاه خداوند مسئلت دارم و امیدوارم که ما بتوانیم ادامه دهنده این مسیر پر افتخار خبررسانی و رسالت عظیمی که انبیای بزرگ خداوند خودشان را حامل آن می دانند، باشیم.

جبلی با یادآوری آن که در شرایطی در جنگ رسانه های نوین به سر می بریم که مبنای آنها افکار عمومی و تغییر آن است، رسالت کار خبرنگاری را بسیار وسیع تر،گسترده تر و مهم تر از قبل عنوان کرد و ادامه داد: ما در عصر تکنولوژی های نوین ارتباطی به سر می بریم. در فضایی که اصحاب رسانه، هم می توانند در راستای وظیفه تاریخی خودشان عمل کنند و واقعیت ها را به اطلاع افکار عمومی برسانند و هم بی توجه به این رسالت باشند و اجازه بدهند که دشمنان ملت ها بتوانند از این فضا سوء استفاده کرده، فضا را غبار آلود و واقعیت ها را پنهان کنند .

این مدیر ارشد صداوسیما اضافه کرد: در حوادث تلخی که در ماه های اخیر داشتیم دیدیم که چگونه دشمنان دو ملت بزرگ و متمدن و با فرهنگ ایران و افغانستان تلاش کردند از ابزار رسانه برای ایجاد اختلال در این روابط و ایجاد شکاف بین دو ملتی که در طول تاریخ هیچ کس نتوانسته آنها را از همدیگر جدا کند، استفاده کنند. دو ملتی که فرهنگ مشترک، زبان مشترک، تاریخ مشترک جغرافیای مشترک و مسایل و چالش های مشترک، آنها را به هم پیوند داده و  افتخار ما این است که در طول تاریخ دو ملت دوست و برادر بوده اند و خواهند بود . اما تلاش دشمنان این ارتباط و این دو ملت در ماه های اخیر به گونه ای بود که سعی کردند بر روی فضاهای رسانه ای سوار شوند و از این فضا ها برای ایجاد شکاف بین دو ملت استفاده کنند. در مواضع دیگر و در مطالب دیگر و در کشورهای دیگر هم به همین شکل تلاش می کنند .

جبلی ادامه داد: ما همین روزها شاهد اتفاق دردناکی هستیم که در لبنان افتاد. در خصوص انفجار عظیمی که در بندر بیروت رخ داد نیز با چشم خودمان می بینیم که چطور از رسانه ها برای ضربه زدن به آرمان های یک ملت، برای ایجاد شکاف و تفرقه بین یک ملت و برای برآورده کردن اهداف دشمنان این ملت ها استفاده می کنند. پس بنابر این وظیفه رسانه های ما ، وظیفه خبرنگاران ما و وظیفه سازمان های رسانه ای ما بسیار بسیار سنگین تر از قبل است .

دکتر بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل نیز با برجسته خواندن نقش خبرنگاران مسئول و متعهد در بیداری و روشنگری جامعه،تاکید کرد که خبرنگاران افغانستان و ایران اکنون صحنه را عوض کرده‌اند و با انعکاس خبرهای واقعی از انحصار خبرهای یکجانبه غربی‌ها جلوگیری کرده‌اند.

به گفته وی، در دنیای امروز مهم ترین عرصه ای که می تواند در تفکر انسان ها تاثیر گذار باشد نوع روایت کردن و نوع ارایه مطالب است. از این رو امپریالیسم خبری سعی می کند که از همه وقایع روایت خاص خودش را ارایه بدهد و از این طریق بتواند بر ذهن و روح مردم جهان تاثیر گذار باشد و به خاطر قدرت و امکانات مالی و مادی ای که دارد توانسته تا جای زیادی یک روایت یکجانبه و انحصاری از همه وقایع ارایه بدهد و وقایع را آنگونه که دلش می خواهد به اذهان مردم جهان منعکس کند.

سفیر ایران در افغانستان اظهار کرد: در نقطه مقابل کاری که جمهوری اسلامی ایران و خبرنگاران مستقل انجام می دهند ارایه یک روایت مستقل از رویدادها با شکلی متفاوت از امپریالیسم خبری است و ارایه واقعیت همان گونه که هست نه همان گونه که صاحبان زر و زور در دنیا می خواهند .این یک صحنه نبرد بسیار تاثیر گذار بر همه ابعاد زندگی انسان ها است. پس امروزه خبرنگاران مستقل در صف مقدم مقابله حق و باطل هستند.

امینیان اضافه کرد: در همین کشور افغانستان شما شاهد بودید که چقدر تلاش شده بود که وقایع را به گونه دیگر تحریف کنند و خوشبختانه خبرنگاران مستقل موفق شدند این انحصار خبری و این انحصار روایت را در هم بشکنند. خبرنگاران در این صحنه در صف مقدم مقابله هستند و بهایش را هم با جان خودشان می پردازند .پس اگر خبرنگاری شهید می شود، این بهایی است که در صحنه اصلی نبرد حق و باطل می دهد و باید به او احترام گذاشت و اجرش را نزد خدا دانست.

وی عنوان کرد: در رابطه با خبر قرآن  می گوید: فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه. این که خبرنگاران می توانند این امکان را فراهم کنند که انسان ها بتوانند قول های مختلف را بشنوند و آن موقع بهترینش را انتخاب بکنند یک ارزش ستایش شده توسط قران کریم و توسط خداوند است .پس این که خبرنگار می تواند شرایط شنیدن قول های مختلف را فراهم بکند که مردم بتوانند بهترین را انتخاب بکنند در حقیقت اشاره به همین است که ما نباید اجازه دهیم انحصار خبری و انحصار سردمداران زور و تزویر در روایت و خبرگزاری و روایت کردن محقق بشود و باز در این جا خبرنگار نقش اصلی را ایفا می کند.

همچنین سید مهدی ثاقب نماینده خانواده شهید تقدسی، با اشاره به خطیر بودن مسئولیت خبرنگاران در افغانستان گفت: خبرنگار بودن در افغانستان یعنی ایستادن در میان خون و آتش و شهید سید فرهاد تقدسی و شهید حبیب الله حسین زاده مصداق کامل ایستادن در میان آتش و خون بودند.

فهیم دشتی، رئیس اتحادیه ملی روزنامه نگاران افغانستان نیز نسبت به اهمیت رسیدگی به مشکلات خبرنگاران در افغانستان تاکید و از تلاش های خستگی ناپذیر دست اندرکاران رسانه در افغانستان قدردانی کرد.

وی گفت: خبرنگاران در این کشور قربانی‌های بی شمار داده اند.تلاش های زیادی هم انجام شده تا عاملان شهادت خبرنگاران و آنانی که خبرنگاران را شکنجه و تهدید کرده اند به سزای عمل خود برسند اما با وجود آن، همه این تلاش‌ها نمی تواند عزیزان از دست رفته را به ما برگرداند و این کارها جای خالی آنها را پر نمی کند.

دشتی تأکید کرد:‌با وجود قربانی‌های زیاد، خبرنگاران تلاش کرده اند که در عرصه اطلاع رسانی موفق باشند و بتوانند واقعیت‌ها را به مردم برسانند.

محمد امین عالمی، خبرنگار شبکه پرس تی وی در کابل هم دیگر سخنران مراسم بود که در توصیف خبرنگاران رسانه های مقاومت از جمله شبکه های برون مرزی صداوسیما اظهار کرد: این سربازان با استقامت، پایداری و وطن پرستی، عزم خود را جزم کرده و در راستای اطلاع رسانی دقیق و صادق به هیچ مشکلی از جمله خطرات جنگ، ناامنی، جغرافیا و منطقه ‌توجه نکرده و با صداقت و ایمان‌ اطلاع رسانی می کنند.

او خبرنگاران را به سربازانی تشبیه کرد که در مقابل دشمنان انسانیت مبارزه می کنند و آگاهی را در بین مردم منتشر می کنند.

ممتاز حیدری رئیس دارالانشاء مرکز خبرنگاران افغانستان نیز در سخنانی از نهادهای دولتی و بین المللی مرتبط با خبرنگاران خواست تا در زمینه هایی چون حمایت از حقوق خبرنگاران مجدانه و مسئولانه تلاش کنند.

در پایان این مراسم، با اهدای لوح تقدیر از سوی پیمان جبلی، معاون برون مرزی رسانه ملی و بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل از خانواده های شهید سید فرهاد تقدسی و شهید حبیب الله حسین زاده و تنی چند از خبرنگاران دفتر نمایندگی برون مرزی صداوسیما در کابل تجلیل و قدردانی شد.

لازم به ذکر است، تصویربرداران پرس تی وی در افغانستان؛ شهید سید فرهاد تقدسی(در سال ۱۳۹۰) و شهید حبیب الله حسین زاده(در سال ۱۳۹۶) در رویدادهای جداگانه تروریستی در کابل به شهادت رسیدند.

۳۱۳/۶۰

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8