سه‌شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ | Sep 29, 2020
امام خمینی

حوزه/ چه بسیار خون‌های پاک بر زمین ریخت و چه فریادها و بغض ها در گلو ماند تا نهضتی که " آقا سید روح الله" آغاز کرد به ثمر بنشیند و میوه شیرینش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بشود.

خبرگزاری «حوزه»، بی جهت نبود که خلف صالحش درباره عظمت کار او و شأن و جایگاه ویژه اش فرمود: « این انقلاب بی نام خمینی(ره) در هیچ جای جهان شناخته شده نیست.»

به حدی به گردن همه ما ایرانیان و بلکه مسلمانان و شیعیان حق دارد و آن قدر معجزه موسایی اش در عصر سیطره فراعنه و قارون ها، درخشان بوده که بی انصافی است اگر از انقلاب او یاد کنیم و به بزرگی روح و استقامت الهی اش درود نفرستیم.

36 سال از زمان تاسیس میراث بزرگ او برای همه ما گذشت . البته نه به همین راحتی! چه بسیار خون های پاک بر زمین ریخت و چه فریادها و بغض ها در گلو ماند، تا نهضتی که " آقا سید روح الله" آغاز کرد به ثمر بنشیند و میوه شیرینش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بشود ؛ نظامی که تا ابد مدیون ایشان است.

دهه مبارک فجر حقیقتاً ایام الله دوران بود و انفجار نور در زمانه ای که ایسم های گوناگون شرق و غرب نمی خواستند اسلام ناب محمدی(ص) فرصت عرض اندام پیدا کند و دل ها را خود مجذوب سازد.

فرارسیدن این روزهای خجسته و خاطره انگیز، بهانه ای شد تا در گفتگو با از اساتید و شخصیت های حوزوی، از قیام امام عزیز و تاثیرات انقلاب اسلامی بگوییم و بشنویم؛

انقلابی که مانور اقتدار دین باوران بود

حجت الاسلام و المسلمین رجبی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تکریم و بزرگداشت دهه مبارک فجر را مایه امیدواری و نشاط دلبستگان به انقلاب اسلامی در همه دنیا توصیف کرد و گفت: این انقلاب و این ایام، همان قدر که برای جبهه خودی و حامیان نظام اسلامی ، امیدزاست، به همان نسبت برای دشمنان سخت و عذاب آور است؛ چرا که انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام (ره)، مانور اقتدارآمیز دین باوران و حق مداران در برابر نظام سلطه و چپاولگران عالم بود.

وی یادآور شد: آنچه مهم است، این که با مرور خاطرات و زنده نگه داشتن دوران ظفرمند انقلاب، مردم همیشه به یاد داشته باشند که این انقلاب به آسانی پیروز نشد و مردم باید مانند آن دوران، تحت هر شرایطی با استقامت و مقاومت در صحنه دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی حضور داشته باشند.

اخلاص امام(ره)؛ راز یک محبوبیت بی نظیر

آیت الله ممدوحی، عضو خبرگان رهبری با اشاره به این که اخلاص و تقوای والای حضرت امام (ره) راز نفوذ و محبوبیت بی نظیر ایشان در دوره معاصر می باشد، گفت: امام خمینی (ره) نه فقط در بین ایرانیان، شیعیان و مسلمانان بلکه در نزد بسیاری از مردم آزادی خواه و عدالت خواه جهان، اُسوه و سمبل مبارزه و حقانیت برای دست‌یابی به سعادت انسانی است.

فقط برای خدا ... برای رضای او

وی با تاکید بر این که گفتار، رفتار و سیره امام امت همه در راه رضای خدا و در مسیر تحقق اهداف دین او بوده، افزود: بی شک هرکسی در راستای کسب رضای پروردگار خالصانه گام بردارد و قیام کند، خدای متعال کاری می کند که او در دل عموم مردم دنیا نفوذ کرده و محبوب شود.

رهبری که نعمت بزرگ الهی بود برای بشریت

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین با اشاره به این که حضرت امام (ره) نعمت بزرگ الهی برای تمام مسلمین و حق طلبان در این عصر بود، ابراز داشت: ایشان با انقلاب اسلامی به ملت بزرگ ایران، عزت، اقتدار و عظمت بخشید و نشان داد که با توکل بر خدا و لو این که دست خالی باشیم می توانیم در دنیا آقایی کنیم و مستکبران را به زانو درآوریم.

وی تلاش در مسیر حفظ، ترویج و تقویت آرمان های والای امام خمینی (ره) را رسالت مهم همه ما در شرایط کنونی برشمرد و افزود: حقیقتاً ملت ایران و همه شیعیان و مسلمین جهان باید به خود ببالند که چنین عالمی را در مکتب خویش داشته و به دنیا عرضه کرده اند.

سیاست اخلاقی و دینی؛ رهاورد مکتب امام خمینی (ره)

حجت الاسلام و المسلمین احمد رضا یزدانی مقدم، مدیر گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، با اشاره به تحول شگرفی که حضرت امام (ره) در دنیای سیاست و اجتماع بشری پدید آورد، خاطرنشان کرد: در عرصه سیاست و مدیریت جامعه ، کار مهم امام خمینی (ره) این بود که سیاست را با دین و اخلاق پیوند زد و نشان داد که می توان سیاست مدار بود، اما اخلاق مدارانه و دین باورانه رفتار کرد و همواره خیر و صلاح بندگان خدا را مدنظر قرار داد.

وی اضافه کرد: حضرت امام (ره) سیاست مدار بزرگی بود که در عمل، دین را وارد عرصه سیاست کرد و سیاست را رنگ و بویی معنوی و اخلاقی بخشید و با توکل بر خدای متعال و تحقق وحدت کلمه مردم ، بزرگ‌ترین انقلاب قرن معاصر را طرح ریزی و عملیاتی سازد.

توجه همزمان به دنیا و آخرت در نگاه پیرجماران

این محقق و پژوهشگر حوزه و دانشگاه در ادامه با بیان این که در آموزه های اسلامی و نگاه متعالی حضرت امام (ره)، عنصر اخلاق در سیاست جایگاه ویژه ای دارد، اظهار داشت: سیاست مداری در نگاه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ، راهی است برای این که مردم در دنیا و آخرت راه سعادت را بپیمایند؛ یعنی هم دنیایشان آباد شود و هم اینکه زمینه سعادتمندی شان در آخرت فراهم گردد.

استکبارستیزی در اندیشه  امام امت

حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی ، عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اندیشه امام خمینی(ره)، سرمنشا ترویج روحیه استکبار ستیزی در جهان می باشد، گفت: امروز انقلاب اسلامی ایران، الهام بخش بسیاری از حرکت های آزادی خواهانه و عدالت طلبانه در دنیاست و دقیقاً از همین روست که دشمنان تا به این حد با نظام اسلامی و ملت ایران، سر دشمنی و ناسازگاری دارند.

وی تاکید کرد: امام امت(ره) با پیام متعالی و رهایی بخش خویش، توده های مستضعف و زجرکشیده دنیا را علیه ظالمان و مستکبران به حرکت درآورد و امروز مقام معظم رهبری به عنوان خلف صالح پیرجماران، همان نقش هدایت گرانه را ایفا می کنند.

تبعیت از ولایت فقیه؛ پیروی از خط امام(ره)

این استاد حوزه علمیه قم در خاتمه سخنان خود با اشاره به فرمایش معروف حضرت امام (ره) مبنی بر این که "پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به این مملکت نرسد" بیان داشت: آنچه بر عهده ماست اینکه در تبعیت از ولی فقیه زمان خود، آیتالله العظمی خامنه ای، ذره ای تردید به خود راه نداده و در عمل ، میراث دار خوبی برای دستاوردهای انقلاب اسلامی خمینی کبیر و یاران شهیدش باشیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8