چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ |۷ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 1, 2020
آیت الله العظمی مکارم

حوزه/سعودی ها متاسفانه می خواهند انتقام شکست های خود در یمن و سوریه را در حج از مردم بگیرند و حج را سیاسی کرده اند درحالی که حج از مسائل سیاسی برکنار است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی، امروز در آغاز درس خارج خود در مسجد اعظم قم با اشاره به نزدیکی ماه مبارک رمضان و لزوم بهره مندی مناسب از این فرصت گرانبها گفتند: در اسلام فرصت های خوبی برای تبلیغ معارف دینی و الهی  وجود دارد مانندروزجمعه و نماز جمعه،حج و یکی هم ماه مبارک رمضان که بسیار با فضیلت است.

ایشان افزودند:البته در کنار این فرصت ها ایام خاص و مهم دیگری مانند دهه عاشورا، ایام فاطمه و ایام غدیر خم نیز وجود دارد که باید از همه این فرصت های گرانبها در جهت نزدیکی و تقرب الهی استفاده کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه امروزه دنیا رو به فساد بیشتر می رود گفتند: در این روزگار پر فساد، عده ای ساده لوحانه بر این باورند که نباید کاری کرد و آب از سر گذشته و باید تنها دعای فرج خواند، بلکه امام زمان عج بیایند و اوضاع را سامان ببخشند و به این بهانه مسئولیت را از دوش خود کنار می زنند، اما در مقابل عده ای هم به درستی بر این باورند که هرچه فساد بیشتر شود باید تلاش ما نیز در جهت اصلاح امور بیشتر شود  و در جهت مبارزه با فساد در همه زمینه ها تلاش کرد.

*لزوم توجه به جوانان در ماه مبارک رمضان

معظم له با بیان فواید روزه داری و آمادگی قلوب مردم جهت پذیرش حقیقت و معارف دینی گفتند: مردم مومن دز این ایام به جهت روزه داری و معنویت آمادگی بیشتری برای پذیرش حق دارند لذا باید از این فرصت مناسب در جهت هدایت آنان استفاده کرد و در ابتدا باید به سراغ جوانان رفت به جهت اینکه آنان بیشتر از دیگران در خطر تهاجمات دشمنان هستند و از طرفی چون مفاسد اخلاقی در آنان عمیق نشده است زودتر از بقیه حق را قبول می نمایند.

*وظیفه صداوسیما و سایر رسانه ها در ماه مبارک رمضان

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشتند: افزون بر تبلیغ در مساجد، صدا و سیما و رسانه های دیگر باید در مقابل هجوم تبلیغاتی دشمن بایستند.  آنها می گویند دنیا اگر فاسد شود تسخیرش آسان است و برای این مساله برنامه دارند و سرمایه گذاری می کنند. ما نیز باید برنامه ریزی کنیم و تبلیغات مان را هم در رسانه ها و هم در مساجد قوی تر کنیم؛ مبلغان عزیز نیز با مطالعه منبر بروند.

ایشان خاطرنشان کرد: رمضان ماه نیکوکاری است، در کنار فریضه روزه باید نیکوکاری وجود داشته باشد،‌ باید یتیمان، افراد دارای مشکل‌ و زندانیان بی‌گناه را در ماه رمضان کمک کرد.

*توصیه هایی به مبلغین

این مرجع تقلید در توصیه ای به مبلغین دینی گفتند:مبلغین در این ماه باید مردم را با خدای متعال و دستورات او آشنا نمایند و از هرگونه کاری که وحدت را در جامعه از بین می برد پرهیز نمایند لذا وارد ماجراهای اختلاف برانگیز سیاسی نشوند بیشتر مسائل اعتقادی و اخلاقی مطرح نمایند و به بیان اصول اسلام و انقلاب و تقویت باورهای دینی مردم و جوانان بپردازند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در توصیه دیگر خود خطاب به مبلغین گفتند: باید مردم را آگاه کرد که ماه مبارک رمضان تنها برای روزه گرفتن نیست بلکه در این ماه شریف مردم به سراغ مستمندان و فقرا و از کارافتادگان بروند و در کنار نماز و روزه به حل مشکلات خانوادگی مردم بپردازند.

*لزوم ترویج ازدواج آسان و ساده

ایشان توجه دادن مردم به ساده زیستی و ازدواج آسان را از دیگر وظایف طلاب و مبلیغین دانستند و با اشاره به آیات قرآن کریم گفتند: اینکه تصور شود حتما باید همه امکانات مالی را داشت آنگاه به سراغ ازدواج رفت کاملا با آموزه های اسلامی درتضاد است چرا که قرآن کریم وعده داده است با ازدواج انسان غنی می شود و روزی با همسر و فرزند است لذا باید خانواده ها و جوانان را به ازدواج آسان تشویق کرد.

معظم له در قسمت پایانی بیانات خود با اشاره به رایزنی های مقامات حج ایران با سعودی ها گفتند:سعودی ها متاسفانه می خواهند انتقام شکست های خود در یمن و سوریه را در حج از مردم بگیرند  و حج را سیاسی کرده اند درحالی که حج از مسائل سیاسی برکنار است.

ایشان افزودند:قرآن کریم تصریح می کند که حرم امن الهی متعلق به کسی نیست اما سعودی ها این اماکن مقدسه را ملک شخصی خویش نموده اند، لذا باید این طرح را باید دنبال کنیم که حرمین شریفین از نظر مراسم حج باید در اختیار سازمان همکاری اسلامی باشد و نمایندگانی از همه کشورها در آن حضور داشته باشند، در حالی که تجربه نشان داده است عربستان نمی تواند حج را اداره کند.

این مرجع تقلید گفتند: بر فرض هم که عربستان بتواند حج را اداره کند دلیل بر این نیست که حرمین شریفین توسط سازمان همکاری اسلامی اداره نشود و وزارت خارجه کشورمان در این زمینه کمی کوتاهی کرد تا این مساله جا بیفتد.

*انتقاد از ساخت و ساز های اطراف مسجد الحرام

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از ساخت و سازهای اطراف مسجد الحرام گفتند:چرا این همه برج های غول پیکر در کنار مسجد الحرام ساخته می شود؟باید خراب کرد این برج ها را تا حاجی ها با خیالی آسوده به مناسک خود بپردازند ولی متاسفانه شاهزاده های سعودی تنها به فکر سود سرشار این برج ها هستند و توجهی به این اماکن مقدس ندارند.

برچسب‌ها

نظرات

  • afafaf IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
    0 0
    با سلام و خسته نباشید: از خبرهای به روز که به ایمیل این جانب فرستاده می شود . کمال تشکر و قدردانی را می کنم . با تشکر فراوان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =