جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 7, 2020
آیت الله العظمی مکارم

حوزه/ بی شک روحانیت و حوزه های علمیه در راه فرهنگسازی در حوزه سلامت جسمی و روحی و نهادینه کردن آن و ارتقای امنیت و بهداشت روانی جامعه گام های بلندی  برداشته اند که امروز یکی از شاخص های توسعه پایدار در هر جامعه است، اگر بخواهیم تلاش های روحانیان را در این باره برشماریم در این مجال نمی گنجد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه متن پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی به "اولین همایش تجلیل و تکریم خیرین روحانیت در عرصه سلامت" به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از هرچیز لازم می دانم از همه شما عزیزان  که در این همایش با شکوه شرکت کرده اید تشکر نمایم.

یکی از قلمروهای اساسی در عرصه طب و درمان؛ بهداشت و سلامت روانی است که نارسایی آن چه بسا از بیماری های جسم هم می تواند زیان بارتر و درمان آن سخت تر باشد بلکه گاه به بیماری های دشوار جسمانی منتهی می شود.

منشاء بسیاری از این روان پریشی ها و نابسمانی های روانی فقدان امنیت روانی است؛ قرآن کریم به درمان این دشواری اشاره کرده است و می فرماید :« الا بذکر الله تطمئن القلوب» به راستی که اطمینان و آرامش که اساس امنیت روانی است بایادخدا فراهم می آید.

از آنجا که اسلام دین جامع و فراگیر است تلاش دارد تمام عرصه های زیستی انسان را پوشش دهد وعرصه سلامت و بهداشت جسمانی و روانی جامعه و افراد آن نیز در این میان به شدت مورد توجه قرار گرفته تا آنجا که بسیاری از احکام و مقررات فقهی، اخلاقی و حتی حقوقی این دین مبین برگرفته از عوامل اساسی در بهداشت و سلامتی انسان می باشد.

روحانیت مجاهد و روشن بین که میراث دار پیامبران و امامان هستند همواره در طول تاریخ و در سایه رهنمودها و آموزش های قرآنی و روایی نقش مهمی در حفظ این سلامت ایفا کرده و به عنوان ملجاء و پناه گاه مردم زمینه ساز فکری آنان را در مواجهه با بحران ها  و آسیب های اجتماعی فراهم نموده اند.

بی شک روحانیت و حوزه های علمیه در راه فرهنگسازی در حوزه سلامت جسمی و روحی و نهادینه کردن آن و ارتقای امنیت و بهداشت روانی جامعه گام های بلندی  برداشته اند که امروز یکی از شاخص های توسعه پایدار در هر جامعه است، اگر بخواهیم تلاش های روحانیان را در این باره برشماریم در این مجال نمی گنجد.

به یقین کارهای بسیار خوبی در این عرصه انجام شده ولی لازم است که روحانیت و حوزه ها به عنوان سفیران سلامت در این زمینه نقش فعال تری داشته و در ترویج و توسعه این فرهنگ گام های موثرتری بردارند.

در پایان بار دیگر از حضور شما عزیزان و همه دست اندرکاران این همایش باشکوه و ارجمندتشکر کرده، توفیق همگان در تجلیل از همه تلاشگران عرصه سلامت بویژه خیرین روحانیت و معرفی نقش پربار و پر ثمر آنان در این حوزه را از خدای متعال خواهان و خواستارم

والسلام علیکم و رحمة الله

قم-ناصر مکارم شیرازی

98/9/6

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8