چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ |۲۵ ذیحجهٔ ۱۴۴۲ | Aug 4, 2021
شهریاری

حوزه/ دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نخستین روز برگزاری سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی تأکید کرد: بیماری کرونا جوامع اسلامی را با چالش های معنوی بسیاری روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، عصر پنجشنبه ۸ آبان، در «وبینار مبانی و چالش های دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصائب«با بیان اینکه بیماری کرونا مشکلات عدیده ای را در سال جاری پدید آورده است گفت: یکی از مشکلات و مصائبی که در اثر بیماری کرونا با آن روبرو هستیم نیاز به معنویت است که با چالش جدی روبرو شده است.

وی با بیان اینکه «در آیات قرآن کریم، خداوند امت اسلامی را امت واحدی تلقی کرده و ما را امر کرده که خدا را عبادت و نیایش کنیم» خاطرنشان کرد: چالش امروز در رابطه با مراسمات دینی و عبادت است. خداوند متعال غرض از هستی را نیایش خود معرفی کرده است و مشخص می شود که این مسئله امر بسیار مهمی است که به حیات دینی و معنوی خود توجه داشته باشیم. یعنی همانطور که بدن ما نیازمند غذا است، روح ما نیز نیازمند ارتباط با خداوند متعال است تا غذای معنوی خود را جذب کند.

وی افزود: مشکلی که در دوران کرونا در جوامع اسلامی با آن مواجه هستیم، عباداتی است که در مراسم دینی انجام می شود. همانطور که می دانیم بخشی از عبادات فردی و بخشی در اجتماع است. مثل حج واجب که گرچه مسلمانان نیت فردی دارند اما به این دلیل که این عبادت در یک زمان و مکان واحد انجام می شود اجتماعی است. در دوران کرونا به نوعی برخی از عباداتمان دچار چالش شد، از جمله مراسم حج و پیاده روی اربعین و زیارت عتبات عالیات که متوقف شد و چالش معنوی را در حیات بشری روزگار ما فراهم آورد. از همه مهمتر عباداتی است که در اجتماع انجام می شد مثل نماز عید و نماز جمعه که آنها نیز با چالش مواجه شد و مجبور به تعطیلی آنها شدیم.

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری در ادامه اظهار کرد: چالش دیگر در عصر کرونا که به مسائل معنوی ارتباط دارد، مربوط به مراسمات دینی مثل تکفین و تدفین و ... است که یک چالش جدی است. چرا که در این مراسمات افراد برای تسلیت گفتن و شرکت در مراسم شرکت می کنند و با حضور جمعی در کنار مصیبت دیدگان سعی دارند تسلای دل آنها باشند. اما در دوران کرونا محدودیت هایی بر آنها اعمال شد و ارتباطات انسان ها را دچار چالش کرد که این هم یک چالش بزرگ است زیرا مرگ یکی از مهمترین اتفاقات زندگی بشر است.

وی تأکید کرد: به طور خلاصه، تعطیلی مساجد، زیارتگاه ها، حج و عمره، مراسم عزاداری محرم و صفر و سینه زنی ها از معضلات بیماری کرونا در جوامع اسلامی است. لذا علما موظفند در این شرایط سخت، ارتباط جایگزینی برای مردم پیدا کنند.

دبیرکل مجمع تقریب با اشاره به برخی از این راه های جایگزین خاطرنشان کرد: ما توانستیم از طریق صدا و سیما در مراسم محرم و صفر جایگزین پیدا کنیم و حسینیه ها را از طریق فضای مجازی به خانه ها آوردیم. اخیرا هم در نوآوری جدیدی، خطبه های نماز جمعه در تلویزیون اجرا می شود و مردم به آن گوش فرا می دهند. رسانه ها نیز به خوبی به کمک آمدند و توانسته اند کمبود ارتباطات را جبران کنند. فناوران و نوآوران هم دستاوردهای خوبی برای یافتن مراسم جایگزین داشتند مانند مراسم ختم مجازی که مردم از همین طریق در مراسم شرکت می کردند.

وی در پایان از خداوند متعال خواستار شد که این بلای کرونا سریعاً از سر تمام جوامع اسلامی برطرف شود و صلح و سلامت جایگزین آن شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8