دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 1, 2020
 آیت الله مکارم شیرازی

آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفتند: امروزه وضع خانواده ها با مشکلات مختلف روبرو است؛ متولی مسایلی چون بد حجابی و ازدواج جوانان و... چه کسی است؛ د رواقع متولی همه این امور حوزه های علمیه است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی امشب در گردهمایی اساتید تفسیر حوزه، که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد گفتند: دوران زندگانی حضرت پیامبر(ص) دو دوره بود که شامل دوره مکه و دوره مدینه بود؛ یکی از محرومیت های حضرت خدیجه آن بود که مشکلات دوران مکه را دیدند، ولی دوران پیروزی های مدینه که جبران آن سختی ها بود را ندیدند.

ایشان افزودند: هرزمانی که پیامبر اکرم(ص) از مسجد الحرام یا از بیرون از خانه بر می گشتند یکی از کارهایی حضرت خدیجه آن بود که زخم های پیامبر را می شستند یا پاک می کردند یا این زخم ها را می بستند.

معظم له اظهارکردند: جامعه ما باید از برکات وجودی مادر حضرت زهرا(س) بهره مند شود و به برکت عنایات ایشان این مشکلات از جامعه اسلامی محو شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: خداوند متعال احکام را بیان کرده و فلسفه این احکام را نیز بیان کرده است؛ یکی از این مباحث، حکمت و فلسفه روز است که روح تقوا را زنده می کند.

ایشان افزودند: دو آیه در قرآن بیان شده که به صفات متقین اشاره دارد ؛خداوند در سوره بقره شش ویژگی برای تقوا بیان کرده؛ ایمان به خدا و روز قیامت و انبیا و کتب انبیا مرحله اول است؛ در ادامه خداوند به بحث انفاق اشاره می کند و بیان می کند که فرد مومن مال خود را به رغم علاقه به خویشان و ایتام و سائلین و... انفاق می کند.

این مرجع تقلید بیان کردند: اقامه نماز و اعطای زکات از دیگر صفات مومن است که خداوند در این سوره به آن اشاره کرده است؛ نشانه دیگر افراد متقی آن است که فرد متقی به پیمان و معاملات خود به بهترین شکل عمل می کند.

معظم له اظهار کردند: در ماه رمضان باید برنامه هایی داشته باشیم که تمام خصلت های ایمان در انسان متبلور شود؛ آثار تقوا در عرصه های مختلف جامعه را متحول می کند و باید این روحیه را در جامعه بارور کنیم.

حضرت آیت الله  مکارم شیرازی گفتند: بر اساس منابع دینی کسی که در همه عرصه ها صادق است و با صدق دیگران نیز هماهنگی می کند، از متقین است؛ اگر همه این نشانه ها در کنار هم جمع شود مجموعه کاملی از این مباحث گردآوری می شود؛ کاری که علامه طباطبایی این کار را در تفسیر قرآن به قرآن انجام می دادند.

ایشان افزودند: بعید نیست که جهاد وسعت معنوی داشته باشد و جهادهای مختلف از جمله فرهنگی و.... را شامل شود؛ یکی از مشکلات در جامعه، مساله جهاد فرهنگی است؛ جهاد در مسیر زنده کردن ارزش های اسلامی از مهمترین رسالت های حوزوی است.

این مرجع تقلید بیان کردند: مساله جهاد فرهنگی در حال حاضر متولی خاصی ندارد؛ مثلا برای امر به معروف و نهی از منکر چه کسی متولی است؛ امروزه وضع خانواده ها با مشکلات مختلف روبرو است؛ متولی مسایلی چون بد حجابی و ازدواج جوانان و... چه کسی است؛ د رواقع متولی همه این امور حوزه های علمیه است.

معظم له اظهار کردند: اگر در مقابل این مشکلات سکوت کنیم، روز به روز این مشکلات بیشتر می شود و ممکن است به جایی برسیم که نتوانیم جلوی آن را بگیریم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: در زمان شاه، توده ای ها فضای جامعه را به حدی آلوده کرده بودند که خداباوری را نیز ضد ارزش می خواندند.

ایشان افزودند: امر به معروف ونهی از منکر که حافظ تمامی ارزشهای اسلامی است باید در جامعه پیاده شود و روحانیت در فرهنگ سازی در این مساله نقش مهمی دارند؛ زیرا امر به معروف سبب اقامه دیگر فرایض می شود و جامعه را از آلودگی ها نجات می دهد.

این مرجع تقلید بیان کردند: قم پایگاه تشیع و انقلاب و نظام و مرجعیت است؛ نباید قم به شکلی درآید که اگر به کسی تذکر دوستانه محبت آمیز دهند در مقابل آمربه معروف برتابد و بر سر او فریاد بزند؛ اگر سکوت کنیم به این مرحله نیز خواهیم رسید که نباید این اجازه را بدهیم.

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =